LAJMET NGA BOTA

 • Sondazhi në Gjermani: Rusia më e besuar se SHBA

  19 Shkurt, 2019

  Sondazhi GjermaniBrexit, populistë të djathtë – gjithnjë e më shumë gjermanë duan një BE të fortë, sipas një sondazhi. Në të njëjtën kohë rritet shqetësimi për sigurinë në Europë e Rusia shihet nga gjermanët si më e besueshme se SHBA.

  Prej kohësh nuk flitet kaq shumë për Europën. Shqetësimi është shumë i madh. Nuk kalon asnjë ditë pa i hedhur ...

 • Konferenca e Sigurisë në Mynih – diplomacia e heshtur

  16 Shkurt, 2019

  mscNë Mynih debatojnë çdo vit nga 15-17 Shkurt të pushtetshmit e kësaj bote. Konferenca e Sigurisë nuk është vetëm një skenë e pushtetit, por edhe laborator i diplomacisë për mundësitë që ofrojnë takimet e dhomave të pasme

  Rreth 35 krerë shtetesh dhe qeverish, afër 80 ministra të Jashtëm e të Mbrojtjes, 600 ekspertë për politikën e sigurisë takohen në Mynih ...

 • Fridays for Future: Nxënësit europianë në mbrojtje të klimës

  14 Shkurt, 2019

  Fridays for FutureMe nismën “Fridays for Future” suedezja 16 vjeçare, Greta Thunberg ka frymëzuar nxënësit në mbarë Europën të protestojnë për klimën. Synimi është vënia në lëvizje e politikanëve për mbrojtjen e klimës.

  Ajo është vetëm 16 vjeç dhe ka arritur të flasë para vendimmarrësve më të mëdhenj të botës. Aktivistja për klimën Greta Thunberg nga Suedia çdo të premte ...

 • Pompeo porosit Evropën: Rezistoni ndikimit rus dhe kinez

  12 Shkurt, 2019

  PompeoSekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo

  Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, porositi vendet e Evropës Lindore dhe Qëndrore që t’i rezistojnë ndikimit rus dhe kinez.

  Pompeo po merr pjesë në manifestimet për 30 vjetorin e rënies së komunizmit.

  Ai tha në Bratisllavë të Sllovakisë se Kina ...

 • Revolucioni iranian që u kthye në një tmerr

  12 Shkurt, 2019

  HomeiniRegjimi në Iran i ka deri tani pozitat të forta falë dhunës dhe cenzurës, konstaton nga përvoja personale Jamshid Barzegar, në komentin e tij me rastin e 40 vjetorit të revolucionit. Por ndoshta jo edhe për shumë kohë.

  Kur revolucioni islamik para më shumë se dyzet vjetësh arriti të dëbojë Shahun, unë isha vetëm shtatë vjeç. Por kisha qenë në ...

 • Konferenca e Sigurisë në Mynih: Bota si rebus dhe imagjinatë

  12 Shkurt, 2019

  BotaRendi botëror po shpërbëhet dhe europianët pyesin të shqetësuar: “Kush do i mbledhë copëzat?” Me këtë pyetje merret sivjet Konferenca e Sigurisë në Mynihut. Përgjigja nuk jep vetëm kurajo.

  Konferenca e Sigurisë që zhvillohet në Mynih, është një nga më të rëndësishmet dhe më të mëdhatë në botë, në konferencat e kësaj natyre. Në të takohen rreth 40 kryetarë shtetesh ...

 • Këshilli i Sigurimit shkurton numrin e mbledhjeve për Kosovën

  8 Shkurt, 2019

  United NationAnëtarët e Këshillit të Sigurimit u pajtuan të enjten që të shkurtohet numri i takimeve për Kosovës që mbaheshin çdo tre muaj deri tash. Me kërkesën e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve evropiane, u vendos që gjatë këtij viti të mbahen tri, ndërsa në vitin 2020 dy takime.

  Vendimi u mor para takimit të së enjtes i cili ...

 • Fjalimi i Presidentit Trump drejtuar vendit dhe përgjigja e demokratëve

  6 Shkurt, 2019

  TrumpNë fjalimin e tij të dytë drejtuar vendit, Presidenti Donald Trump parashtroi një axhendë, ku u përfshinë thirrjet për bashkëpunim dhe unitet mes dy partive kryesore politike në Shtetet e Bashkuara. Por Presidenti u shpreh me kritika për ato që ai i cilësoi “hetime qesharake me ngjyra partiake” dhe i qëndroi fort kërkesës së tij për ndërtimin e një ...

 • Gazsjellësi polarizues – Nord Stream 2 përçan Europën

  4 Shkurt, 2019

  Gazsjellesi Nord Stream 2Projekti gjermano-rus për energji po përballet me kundërshtime të shumta. Së shpejti duhet të vendoset lidhur me të ardhmen e gazsjellësit të drejtpërdrejtë nga Rusia deri në Gjermani. Ukraina e SHBA kanë rezerva.

  Gati një e treta e tubacioneve për përçimin e gazit rus janë vendosur në Detin Balltik. Projekti i ndihmon Rusisë të dërgojë një sasi ...

 • OKB, mësime nga shqiptarët që shpëtuan hebrej

  1 Shkurt, 2019

  OKBNë një konferencë të organizuar në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, drejtues të kësaj organizate thanë se ndihma e Shqipërisë për popullin hebre gjatë holokaustit mbetet një shembull i fuqishëm i guximit dhe integritetit përballë egërsisë naziste.

  Siç njofton nga Nju Jorku korrespondenti i Zërit të Amerikës Ilir Ikonomi, në konferencë folën përfaqësues të Shqipërisë, të vendeve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"