LAJMET NGA BOTA

 • OBSH: “Presioni mbi virusin duhet të vazhdojë”

  11 Gusht, 2020

  covid19OBSH-ja është e shqetësuar për rritjen e numrit të rasteve me Covid-19 në shumë vende dhe porosit që qeveritë nuk duhet të heqin dorë nga lufta kundër virusit.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i ka shuar shpresat se pandemia e koronës do të përfundojë në një të ardhme të parashikueshme. Sipas mendimit të OBSH-së numri i infeksioneve do të vazhdojë të rritet ...

 • Mesdheu lindor: “Ky konflikt është shumë, shumë më i madh”

  11 Gusht, 2020

  Anija turke studimore Oruc Reis për kërkime gazi në Mesdhe, 10 gusht 2020

  Anija turke studimore Oruc Reis për kërkime gazi në Mesdhe, 10 gusht 2020

  Greqia e Egjipti i vendosën së fundmi me marrëveshje zonat detare. Turqia kërcënon me hapa ushtarakë, sepse i sheh të shkelura interesat e saj. Eksperti gjerman Stephan Roll flet për ...

 • Bjellorusi: Rezultati zgjedhor „jashtë çdo realiteti“

  10 Gusht, 2020

  BjellorusiOpozita në Bjellorusi e vë në dyshim fitoren e shpallur të pushtetmbajtësit, Aleksander Lukashenko në zgjedhjet presidenciale të së dielës. Nga Minsku dhe qytete të tjera njoftohen mbajtje protestash.

  „Besoj atë që shoh me sytë e mi dhe ajo që shoh, është se shumica qëndron pas nesh”, deklaroi kandidatja e opozitës, Svetlana Tichanovskaja të dielën në mbrëmje pas bërjes publike të prognozave ...

 • Görlach Global: Hagia Sofia dhe keqpërdorimi i fesë

  9 Gusht, 2020

  Hagia SofiaNuk është se Stambollit i mungojnë xhamitë, përkundrazi. Tek rikthimi i Hagia Sofisë nga muze në xhami bëhet fjalë për diçka tërësisht tjetër, shkruan teologu dhe linguisti Alexander Görlach.

  Ka tre vende laike në botë: Franca, Turqia dhe Meksika. Pas viteve të revolucionit meksikan që morën fund në vitin 1924-n, vështrimi u hodh nga Turqia, që më parë ishte bërë laike. ...

 • Shtohet vëmendja ndaj misioneve hapësinore

  9 Gusht, 2020

  MarsTë premten, raketa gjigante Falcon 9 e kompanisë SpaceX u lëshua nga Kepi Kanaveral i Floridës, me 57 satelitë në bord për instalimin e një sistemi interneti në hapësirë. Raketa mbante gjithashtu dy anije hapësinore për klientin e fluturimeve BlackSky. Po gjatë javës që po mbyllet, dy astronautë të NASA-s u ulën me sukses në Tokë pas një udhëtimi drejt Stacionit ...

 • SHBA, mbi 5 milionë të infektuar nga koronavirusi

  9 Gusht, 2020

  pacient me Covid 19Numri i të infektuarve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara ka arritur në më shumë se 5 milionë që prej fillimit të pandemisë, sipas të dhënave të gazetës “New York Times”.

  SHBA vazhdon të ketë numrin më të lartë në botë të të infektuarve dhe atyre që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Deri sot në SHBA rezultojnë ...

 • Rënie e pandalshme e monedhës turke

  8 Gusht, 2020

  lira turkeLira turke vazhdon të zhvleftësohet kundrejt dollarit. Por Presidenti turk Erdogan është kundër rritjes së normës të interesit.

  Murat Uysal pritej ta nxirte Turqinë nga recesioni dhe kriza e monedhës. Një vit pas marrjes së detyrës kreu i Bankës Qendrore të Turqisë i zgjedhur nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan, ka pak sukses për të treguar, përkundrazi: Turqia jo vetëm që po ...

 • Kundërzbulimi amerikan: Rusia, Kina, Irani po përpiqen të influencojnë zgjedhjet

  8 Gusht, 2020
  Drejtori i Kundërzbulimit, Bill Evanina
  Drejtori i Kundërzbulimit, Bill Evanina
  Presidenti i Libanit: Shkaqet e shpërthimit masiv ende nën hetim 8 Gusht, 2020

  BejrutPresidenti i Libanit tha të premten se një hetim mbi shpërthimin e së martës, më i madhi në historinë e Bejrutit, do të përcaktojë nëse ai ishte shkaktuar nga një bombë apo ndonjë ndërhyrje tjetër e jashtme.

  Kërkimet për të zhdukurit janë intensifikuar, ndërkohë që ekipet e shpëtimit vazhdojnë gërmojnë nën rrënoja, me shpresën për të gjetur të mbijetuar pas shpërthimit që ...

 • Presidenti Trump ndalon dy aplikacionet kineze në SHBA

  7 Gusht, 2020

  WechatPresidenti amerikan Donald Trump urdhëroi ndalimin në SHBA të dy aplikacioneve kineze, për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

  Sipas këtij urdhri, kompanitë amerikane ndalohen të bëjnë biznes me kompaninë ByteDance, që ka në zotërim aplikacionin e videove TikTok si dhe me firmën Tencent, që ka aplikacionin WeChat, i cili përdoret për mesazhe dhe pagesat online.

  Urdhrat ekzekutivë hyjnë në fuqi brenda 45 ditëve. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"