LAJMET NGA BOTA

 • Sipas një studimi një ilaç me kosto të ulët jep shpresa për pacientët në gjendje të rëndë me koronavirus

  16 Qershor, 2020

  dexamethasoneNjë ilaç me kosto të ulët dhe gjerësisht i disponueshëm ka treguar se mund të shpëtojë jetët e pacientëve në gjendje të rëndë nga COVID-19, thuhet në një studim të hulumtuesve britanikë.

  Shkencëtarët e quajtën përdorimin e ilaçit “dexamethasone”, që zakonisht përdoret për reduktimin e inflamacionit tek pacientët me artrit dhe sëmundje të tjera, një “përparim të madh” në trajtimin e pacientëve ...

 • Mbrojtja e të dhënave: Këtë e bën më mirë aplikacioni gjerman paralajmërues për Coronan

  16 Qershor, 2020

  Corona aplikacioni verejtesVende të tjera kanë prej kohësh aplikacione për të konstatuar zinxhirin e infektimit. Në Gjermani, aplikacioni po vjen tani. Por me hak: mbrojtja e të dhënave është zgjidhur në mënyrë shembullore

  “Ajo që kërkon shumë kohë më në fund do të jetë e mirë,” thotë një shprehje gjermane. Për futjen e një aplikacioni paralajmërues për Coronan, në Gjermani u desh ...

 • Rritet sërish numri i të prekurve me koronavirus në Kinë

  15 Qershor, 2020

  kinaPekini ka regjistruar 36 raste të reja lokale me koronavirus, teksa janë ngjallur shqetësimet për valë të dytë të këtij virusi në kryeqytetin kinez.

  Vetëm të shtunën janë regjistruar 36 raste të reja.

  Ky qytet nuk kishte raportuar për raste të reja në më shumë se 50 ditë.

  Nën-presidenti kinez, Sun Chunlan, u ka bërë thirrje zyrtarëve të marrin “veprime vendimtare”, duke paralajmëruar se ...

 • Inteligjenca artificiale për trajtimin e pacientëve

  15 Qershor, 2020

  Leonardo DicaprioNjë teknikë e re, e quajtur deep fake që përdor inteligjencën artificiale për të prodhuar video të trilluara që duken si të vërteta, po përdoret si në botën e argëtimit ashtu edhe për qëllime joetike. Por një kompani e re po tregon se si teknologjia e manipulimit të fytyrave mund të jetë një mjet praktik për përmirësimin e shëndetit mendor ...

 • Dr. Fauci, optimist për një vaksinë kundër COVID

  11 Qershor, 2020

  Dr FauciKoronavirusi mbetet një kërcënim serioz në Shtetet e Bashkuara thekson Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor amerikan për sëmundjet infektive. Në një intervistë me kolegen Lesia Bakalets të Shërbimit të Zërit të Amerikës në gjuhën ruse, drejtori i Institutit Kombëtar të Sëmundjeve Infektive paralajmëroi se tani që shtetet po heqin masat e distancimit fizik, individët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm ...

 • Dr. Fauci: Pandemia e koronavirusit nuk ka përfunduar ende

  10 Qershor, 2020

  Dr FauciDr. Anthony Fauci e përshkroi COVID-19 si një tmerr i vërtetë në komentet të martën në një takim me drejtues të kompanive bioteknologjike, siç njofton New York Times.

  “Brenda katër muajsh, ka shkatërruar gjithë botën dhe ende nuk i ka ardhur fundi,” tha Dr. Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar për Sëmundjet Infektive, thuhet në artikullin e gazetës. Ai e zhvolloi takimin ...

 • Europë si do të rimëkëmbesh ti pas krizës?

  10 Qershor, 2020

  BEPlan rimëkëmbjeje për Europën! Këtë e dëshirojnë shumë qeveri të vendeve të Bashkimit Europian. Por ende ministrat e Financave dhe të Ekonomisë janë duke u marrë me sheshimin e mosmarrëveshjeve.

  Suksesi nuk u arrit as në takimin e fundit virtual të ministrave të Financave dhe të Ekonomisë të vendeve anëtare të Bashkimit Europian të martën (09.06.) Megjithatë ministri gjerman i Financave, Olaf ...

 • Ndikimi i grupit të gjakut tek COVID-19

  10 Qershor, 2020

  GjakuSipas studimeve të fundit grupi i gjakut luan rol në rrjedhën e sëmundjes COVID-19. Ky konstatim pritet të ndikojë edhe në zhvillimin e e terapive të ndryshme me ilaçe.

  Për një kohë të gjatë fokusi i hulumtimeve lidhur me COVID-19 ishte i përqendruar tek pacientët e rrezikuar për shkak të moshës, pirjes së duhanit apo sëmundjeve të caktuara. Tani studiuesit po ndjekin ...

 • Përparim në përpjekjet për gjetjen e një trajtimi për Covid-19

  9 Qershor, 2020

  Lama Tyson në Institutin Karolinska në StokholmLama Tyson në Institutin Karolinska në Stokholm

  Shkencëtarët në të gjithë botën janë në kërkim të një vaksine që i mbron njerëzit nga koronavirusi. Të tjerët po punojnë në gjetjen e një trajtimi për virusin derisa të jetë në dispozicion një vaksinë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Carol Pearson njofton se studiuesit në Suedi ...

 • “A ka kuptim t’i bësh nder dikujt që tregohet mosmirënjohës?”, pyeti studenti dhe mori përgjigjen e jetës

  8 Qershor, 2020

  fati-profesoriPse disa njerëz janë më me fat se sa disa të tjerë?

  Kushedi sa herë e keni pyetur veten, por kjo është tema e diskutimit të lirë për sot, – u tha profesori i filozofisë studentëve që po dëgjonin me vëmendje.

  Një student nga mesi i sallës e ngriti menjëherë dorën për të pyetur:
  “Profesor, a ka ndonjë mënyrë për ta drejtuar fatin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"