LAJMET NGA BOTA

 • Europë si do të rimëkëmbesh ti pas krizës?

  10 Qershor, 2020

  BEPlan rimëkëmbjeje për Europën! Këtë e dëshirojnë shumë qeveri të vendeve të Bashkimit Europian. Por ende ministrat e Financave dhe të Ekonomisë janë duke u marrë me sheshimin e mosmarrëveshjeve.

  Suksesi nuk u arrit as në takimin e fundit virtual të ministrave të Financave dhe të Ekonomisë të vendeve anëtare të Bashkimit Europian të martën (09.06.) Megjithatë ministri gjerman i Financave, Olaf ...

 • Ndikimi i grupit të gjakut tek COVID-19

  10 Qershor, 2020

  GjakuSipas studimeve të fundit grupi i gjakut luan rol në rrjedhën e sëmundjes COVID-19. Ky konstatim pritet të ndikojë edhe në zhvillimin e e terapive të ndryshme me ilaçe.

  Për një kohë të gjatë fokusi i hulumtimeve lidhur me COVID-19 ishte i përqendruar tek pacientët e rrezikuar për shkak të moshës, pirjes së duhanit apo sëmundjeve të caktuara. Tani studiuesit po ndjekin ...

 • Përparim në përpjekjet për gjetjen e një trajtimi për Covid-19

  9 Qershor, 2020

  Lama Tyson në Institutin Karolinska në StokholmLama Tyson në Institutin Karolinska në Stokholm

  Shkencëtarët në të gjithë botën janë në kërkim të një vaksine që i mbron njerëzit nga koronavirusi. Të tjerët po punojnë në gjetjen e një trajtimi për virusin derisa të jetë në dispozicion një vaksinë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Carol Pearson njofton se studiuesit në Suedi ...

 • “A ka kuptim t’i bësh nder dikujt që tregohet mosmirënjohës?”, pyeti studenti dhe mori përgjigjen e jetës

  8 Qershor, 2020

  fati-profesoriPse disa njerëz janë më me fat se sa disa të tjerë?

  Kushedi sa herë e keni pyetur veten, por kjo është tema e diskutimit të lirë për sot, – u tha profesori i filozofisë studentëve që po dëgjonin me vëmendje.

  Një student nga mesi i sallës e ngriti menjëherë dorën për të pyetur:
  “Profesor, a ka ndonjë mënyrë për ta drejtuar fatin ...

 • Ish-sekretari i Shtetit Powell: Do të votoj Joe Bidenin

  8 Qershor, 2020

  Colin Powell

   

  Ish-sekretari i Shtetit Colin Powell deklaroi të dielën mbështetjen e tij për kandidatin demokrat për president Joe Biden. Gjatë një interviste për rrjetin televiziv CNN, zoti Powell, i cili ka shërbyer gjatë administrave të presidentëve republikanë George H.W. Bush dhe George W. Bush, tha se do të votonte për zotin Biden.

  Nuk mund ta mbështes në asnjë mënyrë Presidentin ...

 • BE me masa të reja kundër abuzimit seksual ndaj fëmijëve

  8 Qershor, 2020

  abuzimNga koha e Coronës janë shtuar në internet kërkesat e pornografisë me fëmijë. Komisioni Europian reagon në luftën kundër abuzimit seksual ndaj të miturve me një paketë masash parandaluese dhe penale për vendet e BE.

  Komisioni Europian kërkon së shpejti të paraqesë një paketë përkatëse të vlefshme për të gjithë Bashkimin Europian në luftë kundër abuzimit seksual ndaj fëmijëve, tha eurokomisionerja për ...

 • Koment: Prit dhe (shpreso) për Joe Biden

  7 Qershor, 2020

  Merkel Trump

  Merkel dhe Trump, në takimin në dhjetor 2018

  Kancelarja Angela Merkel u pyet në një intervistë, nëse ka ende besim tek Donald Trump. Një pyetje e çuditshme. Sepse marrëdhënia transatlantike ka kohë që është kthyer në një pirg rrënojash, thekson Sabine Kinkartz.

  Jo, kjo nuk është nekrologji e marrëdhënieve gjermano-amerikane. Edhe pse në këtë moment nuk ka ndonjë shkas ...

 • Ftohja e Gjermanisë: “Është e komplikuar“ me SHBA”

  7 Qershor, 2020

  Heiko MaasMinistri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas thotë fjalë të qarta për reagimin e Donald Trumpit ndaj trazirave të fundit në SHBA. Ai shprehet i rezervuar kundrejt planeve për tërheqjen e trupave amerikane nga Gjermania.

  Me kritika ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas u shpreh ndaj

  „Nëse do të vijë puna tek tërheqja e trupave amerikane, atëherë ne e kemi regjistruar këtë”, thotë ...

 • Prania ushtarake e SHBA në Gjermani dhe e ardhmja e saj

  7 Qershor, 2020

  U.S. soldiersPresidenti Donald Trump ka urdhëruar ushtrinë amerikane që të largojë 9,500 trupa nga Gjermania, gjë që do ta reduktonte kontigjentin e saj në Gjermani në 25,000.

  Ja disa fakte për këtë kontigjent:

  – Prania ushtarake amerikane vazhdon që nga mbarimi i Luftës së Dytë Botërore, kur Gjermania u mbajt e pushtuar nga trupat aleate, nga viti 1945 deri në 1955. Në atë ...

 • Bugajski: Rusia shfrytëzon protestat, sulmon demokracinë amerikane

  6 Qershor, 2020

  BugajskiJanusz Bugajski, studiues në Qendrën për Analizën e Politikave Evropiane në Uashington, thotë se Rusia përpiqet të shfrytëzojë protestat në qytetet e Shteteve të Bashkuara për të sulmuar demokracinë amerikane dhe rolin e Amerikës në botë. Në një bisedë me kolegun e Zërit të Amerikës Ilir Ikonomi, zoti Bugajski shpjegon se kjo është një taktikë e vjetër e Moskës por që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"