LAJMET NGA BOTA

 • COVID-19, vaksina eksperimentale e grupit NIH/Moderna hyn në fazën e fundit

  29 Korrik, 2020

  vakcinaProva më e madhe deri më sot e një vaksine eksperimentale për COVID-19 filloi të hënën me të parët e një grupi prej gati 30,000 amerikanësh që përveshën mëngët për të marrë vaksinën e krijuar nga qeveria amerikane si pjesë e garës gjithëpërfshirëse globale për të ndaluar shpërthimin e virusit vdekjeprurës.

  Testimi në fazën përfundimtare të vaksinës, zhvilluar nga Instituti Kombëtar i ...

 • A ka rrezik për infeksion të dytë nga koronavirusi?

  29 Korrik, 2020

  test covid19A mund të infektohesh më shumë se një herë nga koronavirusi?

  Shkencëtarët nuk kanë një përgjigje të konfirmuar por besojnë se është e mundur.

  Ekspertët e shëndetësisë mendojnë se ata që e kanë kaluar COVID-19 do të kenë një lloj imuniteti ndaj sëmundjes. Por shkencëtarët nuk janë të sigurtë se sa efektiv është ky imunitet dhe për sa kohë zgjat.

  Ka pasur njoftime ...

 • Vërini gishtin kokës – vala e dytë Corona do të vijë!

  28 Korrik, 2020

  kafetMe një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbën e infeksionit me Sars-CoV-2. Por nëse tani nuk përpiqemi të gjithë bashkë do ta çojmë dëm suksesin e arritur në luftën kundër COVID-19, mendon Fabian Schmidt.

  Shumë vende të botës reaguan ndaj pandemisë Corona  me kohë duke marrë masat e izolimit si dhe duke ndjekur me hollësi zinxhirin e infeksionit, ...

 • Test i detyrueshëm për Coronën për udhëtarët që hyjnë në Gjermani

  28 Korrik, 2020

  testDuke nisur nga java e ardhshme në Gjermani do të jenë të detyrueshme testet për Coronën për udhëtarët që kthehen nga zona me rrezik.

  Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn tha se “do të urdhërojë testimin e detyrueshëm për Coronën për udhëtarët që vijnë në Gjermani nga zona me rrezik të lartë”. Kjo i shërben mbrojtjes së të gjithë qytetarëve. “Ne duhet ...

 • Helikopteri Ingenuity përgatitet për eksplorimin e Marsit

  28 Korrik, 2020

  Mars MissionsKur sonda Perseverance të zbresë në Mars, ajo do të sjellë mbi Planetin e Kuq teknologji të jashtëzakonshme që do ta bëjnë atë robotin shkencor më të sofistikuar në historinë e këtij planeti. Rreze lazer do të shkrijnë shkëmbinj dhe do të mbledhin avujt që çlirohen për të analizuar përbërësit. Po ashtu sonda do të përcjellë në Tokë zhurmat dhe ...

 • Politika e jashtme e SHBA nuk ndryshon as me president të ri

  27 Korrik, 2020

  merkel trumpMinistri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas paralajmëron Europën e Gjermaninë nga iluzioni, se një president i ri amerikan do ta ndryshojë politikën e jashtme të SHBA. Ndërkohë presidenti Trump paraqitet i sigurtë në fitore.

  Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas (SPD) nuk pret kthesë në politikën e jashtme amerikane, edhe nëse vjen një president i ri amerikan. Për mediat ...

 • Gjermani, qentë e ushtrisë trajnohen për nuhatjen e koronavirusit

  27 Korrik, 2020
  qen antikorona
  Five-year-old sniffing dog Vine wears protection goggles against the sun and dust at the sniffing dogs school of the German Army (Bundeswehr) in Daun, Germany. The school is helping develop a training program to sniff out COVID-19.
  Sekretari i Thesarit: Amerikanët do të marrin në gusht edhe 1200 dollarë të tjera 26 Korrik, 2020

  Sekretari i Thesarit Steven MnuchinSekretari i Thesarit Steven Mnuchin tha të shtunën se republikanët do të bëjnë publike të hënën detajet e paketës së ardhshme të ndihmës lidhur me pandeminë ndërsa siguroi se ajo kishte mbështetjen e Shtëpisë së Bardhë.

  Komentet zoti Mnuchin i bëri pas një takimi me një nga ndihmësit kryesor të presidentit, përqëndruar tek disa ndryshime të propozimit republikan ...

 • Raporti: Tentakulat e krimit të organizuar nga Ballkani Perëndimor

  24 Korrik, 2020

  Transnational tentaclesNjë raport i fundit i Nismës Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar, arrin në përfundimin se grupet kriminale nga Ballkani Perëndimor po veprojnë gjithnjë e më shumë në botë, megjithëse rajoni vetë është një treg relativisht i vogël për krimin e organizuar.

  Raporti “Tentakulat Ndërkombëtare: Zonat Problematike të Krimit të Organizuar nga Vendet e Ballkanit Perëndimor” i përpiluar nga Walter Kemp, ...

 • Erdogani nuk arriti t’i islamizojë mendjet, andaj po i islamizon gurët

  23 Korrik, 2020

  ErdoganNga Ezgi Basaran

  Politikat ditore të Turqisë shpesh na mjegullojnë mendjen, duke na penguar interpretimin e zhvillimeve të rëndësishme nga një perspektivë më e gjerë. Kam frikë se ri konvertimi i Hagia Sofias në xhami është njëra nga ato zhvillimet që tani po humbet në një diskurs të mjegulluar. Për të pasur një perspektivë më gjithëpërfshirëse, fola me shkencëtarin politik profesorin Olivier ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"