LAJMET NGA BOTA

 • Rregulla të reja për aeroportet gjermane

  20 Maj, 2020

  aeroportRifillimi i fluturimeve do të thotë ndër të tjera që pasagjerët duhet të planifikojnë më tepër kohë për të shkuar në aeroport.

  Pasagjerët duhet të planifikojnë më tepër kohë për të shkuar në aeroport në të ardhmen. Krahas mbajtjes së maskës parashikohen edhe procedura të zgjeruara kontrolli. Detyrim për të mbajtur maskë në pika të caktuara, procese më të përimta ...

 • OBSH, COVID-19 do të jetë kërcënim i vazhdueshëm derisa të gjendet vaksina

  19 Maj, 2020

  David NabarroI dërguari i posaçëm i Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) për COVID-19 tha të martën se koronavirusi do të jetë “një kërcënim i vazhdueshëm” derisa të gjendet një vaksinë ose një trajtim i besueshëm.

  Në një intervistë me transmetuesin britanik Sky News, Dr. David Nabarro tha se kjo do të thotë se botës do t’i duhet të mësojë se ...

 • Ushtria amerikane nis sërish drejt orbitës një anije hapësinore

  18 Maj, 2020

  anija hapsinoreForca Hapësinore ka lëshuar sërish një avion me mision të mistershëm, këtë herë me një ngarkesë shtesë eksperimentesh shkencore. X-37B iu drejtua orbitës mëngjesin e së dielëa nga “Cape Canaavayê” i Floridës, një ditë me vonesë për shkak të motit të keq.

  Ky është fluturimi i gjashtë i një X-37B, që kontrollohet në distancë. Zyrtarët nuk kanë thënë ...

 • Mali i Zi: Përkeqësim i rrezikshëm i situatës

  16 Maj, 2020

  mali i ziNë Mal të Zi situata u trazua sërish pas konfliktit mes ithtarëve të ishës ortodokse serbe dhe policisë për shkak të arrestimit të disa priftërinjve. Tensionet ka rrezik të zgjasin gjatë gjithë vitit.

  Direkt nga kriza e koronës, e cila nuk ka marrë akoma fund zyrtarisht, Mali i Zi është kthyer aty ku ka qenë dy muaj më ...

 • Misteri i sindromës që po prek fëmijët pasi kalojnë koronavirusin

  15 Maj, 2020

  voaNjë sëmundje misterioze që po prek disa fëmijë, një pjesë prej të cilëve me pasoja vdekjeprurëse dhe që mendohet të jetë e lidhur me COVID-19, po shqetëson mjekët, studiuesit dhe zyrtarët. Sindroma e Inflamacionit të Shumëfishtë tek Fëmijët, në rastet më të rënda shkakton dobësimin e funksioneve të zemrës. Dr. Robert Pass, Shefi i Kardiologjisë Pediatrike në Spitalin Mount ...

 • FMN: Pasojat ekonomike të pandemisë pritet të jenë më të rënda

  14 Maj, 2020

  Emigrantët venezuelianë në Kolumbi, 12 maj 2020.Një zyrtar i lartë i Fondit Monetar Ndërkombëtar tha se perspektiva ekonomike botërore mund të jetë edhe më e keqe sesa parashikimi i zymtë i njoftuar nga organizata muajin e kaluar.

  “Skenari ynë ka të ngjarë të bjerë pak”, tha Alejandro Werner, drejtori i FMN-së për Hemisferën Perëndimore (ku përfshihen të gjitha vendet e ...

 • Perspektiva tregtare e mineraleve në hënë

  14 Maj, 2020

  NASA Moon MissionMisionet e ardhëshme amerikane në hënë së shpejti mund të ndryshojnë fokusin nga hulmtimi tek tregtia. Ndërkohë, shkencëtarët evropianë kanë zbuluar vrimën e zezë që ndodhet në distancën më të afërt me sistemin tonë diellor.

  Shtëpia e Bardhë po harton një plan ligjor të quajtur “Artemis Accords” lidhur me të drejtat ndërkombëtare për mineralet në hënë. Sateliti ...

 • Merkel akuzon ashpër Rusinë për sulmet kibernetike

  13 Maj, 2020

  MerkelPara deputetëve të Bundestagut, Merkeli foli për një mënyrë veprimi “monstruoze” të Rusisë. Ajo tha se dëshmitë janë të dhimbshme.

  Kancelarja Angela Merkel ka bërë akuza serioze ndaj Rusisë në lidhje me sulmin e piraterisë kibernetike në Bundestag në vitin 2015. Ajo paralajmëroi se kjo do të ketë pasoja.

  Në lidhje me rezultatet e hetimit të Prokurorit të Përgjithshëm Federal, ajo ...

 • Virusi Corona – sulm frontal të gjithë trupit

  12 Maj, 2020

  mushkerite covid 19Sipas studiuesve, virusi agresiv SARS-CoV-2 sulmon jo vetëm mushkëritë, por edhe zemrën, nervat, trurin, enët e gjakut, veshkat dhe lëkurën.

  COVID-19 prek në radhë të parë mushkëritë dhe traktin respirator dhe shoqërohet me vështirësi në frymëmarrje, kollë të thatë, marrje fryme dhe me pneumoni. Por tani mjekët kanë vënë re në raste të shumta që virusi i ri ...

 • Corona: Teoritë konspirative kapin qendrën e shoqërisë

  11 Maj, 2020

  Foto simbol IluminatiDisa politikanë gjermanë kanë shprehur shqetësimin, se teoritë konspirative mbi pandeminë e Coronës kanë mbërritur ndërkohë në mesin e shoqërisë gjermane. Ata kërkojnë kundërvënien ndaj informacioneve të rreme.

  Disa politikanë gjermanë kanë paralajmëruar në fundjavë nga shtimi i teorive konspirative në kohët e Coronës. “Përfytyrimi, se pandemia është shkaktuar qëllimisht, për të kontrolluar popullin, dhe se pas kësaj ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"