LAJMET NGA BOTA

 • Kroaci: HDZ fiton votimet me maska

  6 Korrik, 2020

  Andrej PlenkoviçKonservatorët fitojnë zgjedhjet e zhvilluara në mes të pandemisë së Coronës në Kroaci. Kabinetin e ri e presin detyra të vështira, sepse vendi varet shumë nga turizmi.

  Sikurse parashikohej partia konservatore HDZ është fituese e zgjedhjeve parlamentare në Kroaci. Partia e kryeministrit Andrej Plenkoviç ka arritur të sigurojë shumicën e 151 mandateve në parlamentin e vendit. Aleanca opozitare e socialdemokratit Davor ...

 • Faqja e internetit që gjurmon përhapjen e COVID-19 në botë

  5 Korrik, 2020

  Avi Schiffmann17 vjeçari Avi Schiffmann ka ndërtuar një nga faqet më popullore në internet për gjurmimin e koronavirusit. Faqja e tij në internet ka rreth 30 milion vizitorë në ditë. Shumë njerëz e cilësojnë atë si gjeni. Atij i janë ofruar vende pune me paga të larta dhe kontrata. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan njofton se ai është fitues ...

 • 239 shkencëtarë: Koronavirusi edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri

  5 Korrik, 2020

  koronavirusGazeta The New York Times shkruan se një grup prej 239 shkencëtarësh nga 32 vende të ndryshme do të botojnë në një revistë shkencore javën e ardhshme një letër të hapur drejtuar Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Shkencëtarët kërkojnë nga OBSH të ndryshojë rekomandimet për koronavirusin, në mënyrë që të shmangen infeksione të reja.

  Shkencëtarët thonë se koronavirusi përhapet nga ajri, pra virusi mund ...

 • Nacionalizimi i vaksinave ndaj Covid-19 dhe krijimi i një alternative tjetër

  5 Korrik, 2020
  vaccine covid-19
  FILE – A woman holds a small bottle labeled with a “Vaccine COVID-19″ sticker and a medical syringe in this illustration taken April 10, 2020.
 • Masa kundër terrorit në internet

  4 Korrik, 2020

  CyberkriminalitetNë një aksion të bashkërenduar autoritetet e policisë të 13 shteteve anëtare të BE-së si dhe të pesë shteteve të tjera morën masa kundër shpërndarjes së përmbajtjeve terroriste në internet.

  Udhëzime për të prodhuar lëndë eksplozive, skica për prodhimin e armëve ose informacione për të përzgjedhur objektiva si dhe mjetet e nevojshme për të ushtruar akte vrastare, të gjitha këto informacione mund t’i ...

 • Trumpi në krizë – Por zgjedhjet ende nuk kanë përfunduar

  3 Korrik, 2020

  TrumpNumri i infeksioneve me Corona në SHBA ka arritur një nivel të ri të lartë. Pakënaqësia ndaj presidentit po rritet, thotë Oliver Sallet.

  Nga ta fillojmë? Nuk ka mbetur shumë nga shkëlqimi i ish-kombit kryesor të botës së lirë: liria e shtypit është goditur. Demokracia ndodhet nën presion. Një pandemi që mund të menaxhohej më mirë nëse thjesht do të donin ta ...

 • COVID-19, 40 shtete amerikane me infeksione në rritje

  3 Korrik, 2020

  covid19Udhëheqësit botërorë nuk mund të zgjedhin mes ekonomisë dhe shpëtimit të jetëve të njerëzve, tha eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive.

  Pra le të bëjmë të mundur që shëndeti publik të na ndihmojë të hapim ekonominë“, tha doktor Anthony Fauci të enjten për gazetën e rrjetit të Shoqatës Mjekësore amerikane. Zoti Fauci foli ndërsa guvernatorët në të gjithë Shtetet e Bashkuara ...

 • Shefi i OKB-së: COVID-19 sfidë për paqen e sigurinë globale

  3 Korrik, 2020

  Hagia SofiaSekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha të enjten se pandemia e koronavirusit po prek thellë paqen dhe sigurinë në të gjithë botën.

  Siguria kolektive dhe mirëqenia jonë e përbashkët po goditen nga shumë fronte, kryesisht nga një sëmundje e pamëshirshme, nxitur gjithashtu nga një brishtësi globale“, tha zoti Guterres. “Sfida jonë sot është të shpëtojmë ...

 • SHBA, rekord i ri ditor i infeksioneve me Covid-19

  2 Korrik, 2020
  maska
  Women wear masks as they check a mobile phone Wednesday, July 1, 2020, in Houston. Harris County Commissioners have voted to extend the recently-issued mask order until August 26. The order directs any businesses providing goods or services to…
  Rusia i hap rrugën Putinit të qeverisë deri në 2036 2 Korrik, 2020

  PutinVotuesit rusë miratuan ndryshime kushtetuese që do ta lejojnë Presidentin Vladimir Putin të mbajë potencialisht pushtetin deri në vitin 2036. Por referendumi njëjavor që përfundoi të mërkurën u njollos nga raportimet e përhapura të presionit ndaj votuesve dhe parregullsive të tjera.

  Sipas zyrtarëve të zgjedhjeve, 77.6% e rusëve kanë votuar për ndryshimet kushtetuese, kur janë numëruar rreth tre të katërtat e të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"