LAJMET NGA BOTA

 • Ukraina vë sanksione ndaj kompanive ruse të internetit

  16 Maj, 2017

  internetUkraina vendosi të martën sanksione ndaj grupit më të madh rus të internetit Yandex dhe disa kompanive tjera të njohura të internetit, me arsyen se donte të mbrohej nga sulmet kibernetike.

  Kremlini ka kërcënuar se do të hakmerret.

  Kufizimet kanë ngrirë të gjitha pasuritë që kanë bizneset ruse brenda Ukrainës. Megjithatë, faqet e internetit të menaxhuara nga këto firma sot ishin ...

 • Microsoft fajëson shërbimin sekret amerikan NSA

  15 Maj, 2017

  sulmi cyberAutoritetet dhe politikanët kërkojnë që firmat që prodhojnë software të bëjnë më shumë për sigurimin e të dhënave në internet.

  Koncerni Microsoft kritikoi pas sulmit kibernetik që preku më tepër se 200.000 kompjutera në mbarë botën përdorimin e programeve të dëmshme prej qeverive të ndryshme. Menaxheri i këtij koncerni, Brad Smith, akuzoi shërbimet sekrete të SHBA-së për shfrytëzimin e ...

 • Studim mbi parandalimin e sëmundjeve bimore

  15 Maj, 2017

  lakra fusheBujqësia moderne po ushqen më shumë njerëz me kosto më të ulët se kurrë më parë, me ferma të mëdha që kultivojnë vetëm një ose disa kultura. Por kjo mënyrë e kultivimit të ushqimit sjell rreziqe. Një libër i ri zbulon se si bujqësia në shkallë të gjerë krijon kushtet për sulme të mëdha nga insektet ose sëmundjet. ...

 • Teknologji e re për prodhimin e energjisë bërthamore

  15 Maj, 2017

  energjia berthamoreduring its inauguration at the European Organization for Nuclear Research (CERN) in Meyrin near Geneva, Switzerland, M

 • Vazhdon kërcënimi i sulmeve kibernetike

  15 Maj, 2017

  sulm kibernetikNjë sulm kibernetik që ka marrë nën kontroll kompjuterat në 150 vende të botës duket se është zbutur sot, ndërsa njerëzit u kthehen në punë për të filluar një javë të re.

  Tri ditë më parë infektimi kibernetik u përhap në 15 vende të botës. Zyrtarët e shëndetësisë në Britani, ku operacionet dhe konsultat me mjekët përsuan mjaft çrregullime ...

 • Si funksionon Departamenti i Drejtësisë në SHBA

  12 Maj, 2017

  Department of JusticeSi zyrtari kryesor i rendit ligjor, Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, mbikqyr zbatimin e ligjeve federale. Prokurori i Përgjithshëm kryeson Departamentin e Drejtësisë që është kthyer në agjencinë më të madhe ligjore të botës, që kur e krijoi Kongresi në vitin 1870.

  Misioni i Departamentit të Drejtësisë është “të imponojë ligjin” dhe “të mbrojë interesat” e ...

 • Harc: Ura më e madhe në botë për këmbësorë

  12 Maj, 2017

  ura me e gjate per kembesoreVizitorët e maleve në zonën e Harcit tani mund të kalojnë mbi urën më të madhe në botë, që shtrihet mbi luginën e Rappbode-s. Ura ka një gjatësi mbi 450 metra.

  Ura me emrin “Titan-RT” me një gjatësi prej 458 metrash, ia kaloi urës SkyPark, që gjendet në Soçi të Rusisë, që është 439 metra ...

 • Analistët: e ardhmja e BE-së është e pasigurtë

  12 Maj, 2017

  beFitorja e Emmanuel Macronit në zgjedhjet presidenciale franceze solli një farë lehtësimi në shumë kryeqytete perendimore, të shqetësuara se në se do të zgjidhej kandidatja e Frontit Kombëtar, Marie Le Pen, ajo do ta nxirrte Francën nga Bashkimit Evropian. Por shumë analistë paralajmërojnë se e ardhmja e bllokut evropian mbetet e pasigurtë. Britania, një anëtare e rëndësishme e BE-së ...

 • Agjencitë e zbulimit, paralajmërime për kërcënimin e Rusisë

  12 Maj, 2017

  kreret e agjensive te zbulimitNë SHBA, krerët e agjencive të zbulimit paralajmëruan se kërcënimi i Rusisë, pas përpjekjeve të saj për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale amerikane, nuk ka të ngjarë të pakësohet. Përkundrazi, thanë ata, Moska pritet të bëhet më agresive dhe më e paparashikueshme.

  Nëse kishte ndonjë shpresë se marrëdhëniet amerikano-ruse mund të përmirësoheshin pas takimeve të nivelit ...

 • Ratifikohet anëtarësimi i Malit të Zi në NATO

  12 Maj, 2017

  NatoParlamenti i Spanjës i ka hapur dritën jeshile Malit të Zi në rrugën për anëtarsim në NATO.

  Siç njofton qeveria e Malit të Zi, procesi i ratifikimit të protokollit për anëtarësim ka filluar në vendet anëtare të Aleancës qysh në qershor të vitit 2012. Islanda ka qenë vendi i parë që e ka ratifikuar protokollin, më 8 qershor të vitit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"