LAJMET NGA BOTA

 • Reagime të forta në Kongres pas njoftimeve për pagesat ruse

  1 Korrik, 2020

  ligjvënësit shbaMedia njofton se Presidenti Trump ishte informuar për pagesat që u kishin ofruar rusët operativëve të Talebanëve për të vrarë ushtarë amerikanë në Afganistan. Ligjvënësit tani po kërkojnë përgjigje pasi Shtëpia e Bardhë tha se presidenti nuk ishte në dijeni të këtyre informatave të zbulimit, pasi nuk ishin verifikuar. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Katherine Gypson raporton mbi jehonën që ...

 • Elez Biberaj emërohet drejtor në detyrë i Zërit të Amerikës

  1 Korrik, 2020

  Elez BiberajAgjencia e Shteteve të Bashkura për Median Globale (USAGM) ka emëruar gazetarin me përvojë të Zërit të Amerikës Elez Biberaj në postin e drejtorit në detyrë të Zërit të Amerikës.

  Emërimi i zotit Biberaj u njoftua përmes një emaili drejtuar stafit të martën nga shefi i ri ekzekutiv i Agjencisë Amerikane për Median Globale Michael Pack. Po ashtu u njoftua edhe ...

 • Shqetësimet në Amerikë mbi shtimin e rasteve me koronavirus

  1 Korrik, 2020

  Zëvendës Presidenti Mike PenceMes shqetësimeve të vazhdueshme mes pjestarëve të ekipit të Shtëpisë së Bardhë për trajtimin e situatës së koronavirusit, Zëvendës Presidenti Mike Pence i cili drejton përpjekjet, po vë theksin tek ana pozitive.

  “Shkalla e vdekjeve është më e ulëta që nga marsi”, u tha zoti Pence gazetarëve të martën gjatë një vizite zyrat qendrore të Sherbimit Shëndetësor Publik. “Jemi në ...

 • Fauci: Nuk mund t’i varim shpresat te krijimi i vaksinës

  30 Qershor, 2020

  FauciEksperti më i lartë i qeverisë së SHBA për sëmundjet infektive tha se Amerika nuk mund t’i varë shpresat te krijimi i vaksinës, sado e sigurt dhe efektive të jetë ajo.

  Dr. Anthony Fauci paralajmëroi se rritja e përditshme e rasteve me koronavirus mundet që mëse të dyfishohet, nëse amerikanët nuk ndërmarrin hapa për ta vënë virusin nën kontroll.

  Kalifornia, Teksasi dhe shumë ...

 • Dehumanizimi si tipar i normalitetit të ri pas Coronës

  30 Qershor, 2020

  Corona monitoringFrika nga infeksioni i Coronës vazhdon të jetë i lartë në të gjithë botën dhe njerëzit po mësohen me normalitetin e ri, që sipas kryetarit të shoqatës GIA-s, Kanço Stojçev, karakterizohet nga dehumanizimi.

  Shoqata Ndërkombëtare për demoskopinë Gallup (GIA) botoi raportin e saj të tretë që nga fillimi i krizës së Coronës. GIA intervistoi rreth 18,000 vetë në 19 shtete, përfshirë ...

 • COVID-19, disa vende rikthejnë masat kufizuese

  29 Qershor, 2020

  maskaIndia dhe Shtetet e Bashkuara kanë rikthyer masat kufizuese në disa pjesë të vendit për shkak të rritjes së fundmi të rasteve të reja me koronavirus. India njoftoi të hënën një rritje tjetër rekord një-ditore në raste të reja, rreth 20 mijë të infektuar.

  Një pjesë e shtetit Assam të Indisë ka vendosur sërish masat kufizuese deri më 12 korrik, ndërsa shteti i ...

 • Shifra rekord të Coronës në SHBA – Po tani?

  28 Qershor, 2020

  varimiNë SHBA u regjistruan këtë javë më shumë se kurrë më parë raste të reja të virusit në një ditë. Në disa shtete federale po pakësohen shtretërit e spitaleve. Trumpi e zbut gjendjen, ekspertët thonë: gjendja është serioze.

  Virusi i Coronës ndoshta mund të jetë më pak i pranishëm në mendjet e amerikanëve, se më parë. Diskutimet për racizmin dhe statujat e ...

 • Zbulimi i SHBA: Rusët kanë ofruar shpërblime për vrasje amerikanësh në Afganistan

  27 Qershor, 2020

  Afghan Special Forces

  FILE – Afghan Special Forces attend their graduation ceremony in Kabul, Afghanistan June 17, 2020.

  Zbulimi amerikan ka arritur në përfundimin se ushtria ruse u ka ofruar shpërblime militantëve të lidhur me talebanët në Afganistan për të vrarë ushtarë amerikanë dhe forca të tjera të koalicionit, njofton gazeta New York Times, duke cituar zyrtarë të informuar mbi ...

 • Koronavirusi shkakton një gamë shumë më të gjerë problemesh shëndetësore

  27 Qershor, 2020

  covid19

  ÇIKAGO, 26 qershor – Shkencëtarët sapo kanë filluar të kuptojnë një gamë të gjerë të problemeve shëndetësore të shkaktuara nga koronavirusi i ri, disa prej të cilave mund të kenë efekte të zgjatura për pacientët dhe sistemet shëndetësore për vitet në vazhdim, sipas mjekëve dhe ekspertëve të sëmundjeve infektive.

  Përveç problemeve të frymëmarrjes që i bëjnë pacientët të mundohen të mbushen me ...

 • SHBA vendos një tjetër rekord një-ditor për rastet e reja të koronavirusit

  27 Qershor, 2020

  Nënpresidenti Mike PenceShtetet e Bashkuara kanë vendosur një tjetër rekord ditor për rastet e reja me koronavirusit, duke tejkaluar shifrën 40,000 raste në ditë, për herë të parë.

  Përditësimi nga gazeta Washington Post tregon se numri i rasteve të reja ditore në Shtetet e Bashkuara e tejkaloi rekordin e mëparshëm të vendosur të enjten, me pesë shtete që shënuan rekorde të reja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"