LAJMET NGA BOTA

 • Pandemia: Rriten infeksionet dhe vdekjet në SHBA e Spanjë

  30 Mars, 2020

  Covid 19Një nga anëtarët kryesorë të Task Force të Shtëpinë së Bardhë për virusin Corona parashikon miliona infeksione. Spanja ka vendosur një tjetër rekord të zymtë për numrin ditor të vdekjeve.

  Shteti i New York regjistroi 7.195 infeksione të reja nga virusi Corona në 24 orët e kaluara, duke e çuar totalin në mbi 59.500, tha guvernatori i shtetit Andrew ...

 • COVID-19, i shndërron qelizat e pacientit në “fabrika të viruseve”

  28 Mars, 2020

  covid19Sipas ekspertëve kur COVID-19 sulmon, ai e kthen qelizën e pacientit në një “fabrikë virusesh”. Ai e nis me sipërfaqen e qelizës, ku virusi ngjitet në një proteinë që normalisht ndihmon për rregullimin e presionit të gjakut të pacientit.

  Pa dashur, qeliza e fut virusin brenda, aty ku “sulmuesi” shkarkon ngarkesën e tij dhe nxit atë (qelizën) të prodhojë ...

 • Shpresa për përdorimin e plazmës kundër COVID-19

  28 Mars, 2020

  plazmaGjaku i personave që janë prekur dhe shëruar nga COVID-19 ofron shpresa për të kuruar të sëmurët nga kjo sëmundje.

  Shkencëtarët do të studiojnë nëse duke injektuar me plazmën e personit të shëruar një pacient të sëmurë, mund të shohin rezultate pozitive tek pacienti.

  Kjo praktikë njihet prej kohësh dhe është përdorur edhe në kohën e gripit të vitit 1918, ...

 • Itali, mbi 9 mijë të vdekur nga koronavirusi, tejkalon Kinën

  27 Mars, 2020

  kufomatTë premten në Itali humbën jetën nga koronavirusi 969 persona. Kjo është shifra më e larta ditore e shënuar nga një vend prej fillimit të shpërthimit të COVID-19.

  Tashmë Italia numëron mbi 9.134 vdekje dhe 86,498 raste të konfirmuara personash bartës ...

 • Italia, Spanja, SHBA — aktualisht vatrat kryesore të epidemisë së koronavirusit

  26 Mars, 2020
  madridPersoneli në një spital në Madrid transporton një viktimë të COVID-19; 25 mars 2020

  Italia, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara janë aktualisht qendrat kryesore në shkallë globale ...

 • Disa produkte që konsumojmë çdo ditë janë armiqtë e zemrës

  26 Mars, 2020

  zemraDëshironi ta mbani zemrën të shëndetshme për shumë vite me rradhë? Siç e dini, rruga drejt zemrës fillon nga stomaku, ndaj duhet të tregoni mjaft kujdes ndaj disa ushqimeve. Bëhet fjalë për ushqime që duhet t’i konsumoni rrallë ose më e mira e të mirave t’i zëvëndësoni me alternativa më të shëndetshme për zemrën.

 • A mund të jetë humbja e nuhatjes, simptomë e COVID-19?

  25 Mars, 2020

  smellin roseSipas një studimi të ri në Britani, një humbje e ndjesisë së nuhatjes mund të jetë një simptomë që tregon se një pacient mbart koronavirusin e ri.

  ENT UK, një grup mjekësh otolaringologë në Britani, publikoi një studim me numër të kufizuar pacietësh që tregon se anosmia, humbja e nuhatjes, mund të vërehet ndonjëherë tek pacientët që mbajnë COVID-19, ...

 • Itali, 793 raste të reja vdekjesh nga koronavirusi

  21 Mars, 2020

  varrimiNë Itali numri i vdekjeve si pasojë e koronavirus ka pësuar sërish rritje të madhe. Të shtunën zyrtarët njoftuan një rritje me 793 persona të vdekur brenda një harku prej 24 orësh dhe 6,557 raste personash të infektuar.

  Vendi, që tashmë është shdërruar në epiqendrën e shpërthimit të shfrenuar në Evropë numëron gjithsej 53.578 raste personash të prekur nga ...

 • Propaganda ruse kundër Evropës në kohën e virusit Corona

  21 Mars, 2020

  fakeA po e përdor Rusia krizën Corona për të përhapur Fake News? Vëzhguesit evropianë thonë, se në mediat ruse ka shenja të këtilla.

  Transmetuesi rus i lajmeve “Sputnik” pohon, se virusi Corona është zbuluar në Letoni, sepse “atje ka shumë biologë dhe farmacistë të talentuar”. Burimet tjera të afërta me Kremlinin thonë, se virusi është krijuar në laboratorin britanik ushtarak ...

 • Ekspertët: pa angazhimin e publikut, nuk mposhtet koronavirusi

  21 Mars, 2020

  expertetKoronavirusi ka ndalur jetët tona, qytete të tëra janë vendosur nën shtetrrethim dhe ekonomia globale është gjunjëzuar. Po emërtohet, jo më kot, si kriza më e keqe e shëndetit publik e brezit tonë. Drejtuar nga Sarah Zaman, Zëri i Amerikës organizoi një tryezë virtuale me ekspertë nga mbarë bota për t’iu përgjigjur pyetjeve të shikuesve.

  Në tryezën virtuale të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"