LAJMET NGA BOTA

 • Lulekërma çel në kopshtin botanik në Uashington

  28 Gusht, 2017

  lulekermaLulja me aromën më të fortë në botë ka çelur në Kopshtin Botanik të Uashingtonit. Por era e kutërbimit të saj është tejet e rëndë, ajo krahasohet erën e plehrave dhe vetë lulja madje quhet “lulekërma”. Bima me përmasa të mëdha lëshon një lule gjigande, e cila jetojnë vetëm pak ditë.

  Vështirë ta besosh se një lule kaq e bukur, ...

 • Qindra mijëra spanjollë në marshim kundër terrorit

  28 Gusht, 2017

  protesta barcelonaQindra mijëra njerëz dolën të shtunën në një marshim për paqen në zemër të Barcelonës, si një formë e refuzimit publik të sulmeve ekstremiste që morën jetën e 15 personave.

  Në krye të marshimit udhëhiqnin punonjësit e shërbimeve të emergjencës, shoferët e taksive, policë dhe qytetarë të zakonshëm, të cilët patën ardhur në ndihmë menjëherë pas sulmit të 17 ...

 • Varësia tek interneti dhe sulmet kibernetike

  28 Gusht, 2017

  paswordNjoftimet për sulme kibernetike ndaj kompanive dhe qeverive në mbarë botën, këtë vit kanë qënë më shpeshta si titujlajmesh kryesore.Ekspertët e sigurisë kibernetike shpjegojnë pse rreziku nga ndërhyrjet kibernetike tani është më i madh, kush po i kryen ato dhe çfarë mund të bëhet për të parandaluar ose minimizuar dëmet e tyre.

  Nga rrjetet e energjisë elektrike, tek korporatat e ...

 • Uragani Harvey godet Teksasin, shkakton një viktimë

  26 Gusht, 2017

  uragani ne texasUragani Harvey preku tokën në juglindje të Teksasit, në qytetin Rockport, të shtunën herët, duke përplasur erëra të forta dhe shi të rrëmbyer në qindra kilometra vijë bregdetare. Sipas autoriteteve, një person ka humbur jetën nga stuhia.

  Harvey u tha se është stuhia më e ashpër që godet Shtetet e Bashkuara në më shumë se një dekadë – ...

 • Dënimi për korrupsion i kreut të korporatës Samsung

  26 Gusht, 2017

  Samsung miliarderiGjykata në Korenë e Jugut e dënoi miliarderin e firmës Samsung, Lee Jae-young, me pesë vjet burgim për dhënie rryshfeti. Vendimi është në vazhdimësi të së njëjtës çështje të korrupsionit që rrëzoi nga posti Presidenten e vendit.

  Gjykata e Seulit e shpalli fajtor zotin Lee edhe për akuza si përvetësim fondesh, fshehje të fondeve në llogari jashtë vendit, fshehje ...

 • Gjermania teston teknikën e identifikimit të fytyrës

  25 Gusht, 2017

  identifikimi i fytyresNë Berlin një grup njerëzish kanë pranuar vullnetarisht të përgjohen për gjashtë muaj. Ministri i Brendshëm gjerman, de Maizière është i kënaqur me rezultatet, ndërsa kritikët vënë duart në kokë.

  Ministri i Brendshëm gjerman, de Maizière vizitoi të enjten (24.08) një nga stacionet më të mëdha të Berlinit, “Südkreuz”, ku të ftuar ishin edhe gazetarët. Në një stacion ...

 • Erdogani dhe “armiqtë e Turqisë”

  25 Gusht, 2017

  ErdoganMe sulmet e tij verbale, Presidenti i Turqisë po mban të prangosur popullin turk. Sulmet e tij në Gjermani të duken qesharake, por nuk është kështu në Turqi.

  Ndonjëherë është paksa prekëse kur e dëgjon Presidentin e Turqisë. “Ai nuk e di ku e ka vendin”, thotë Erdogani për ministrin e Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel. “Çfarë mendon ai se është, ...

 • Bernd Fabritius: “Gjithnjë e më shumë shtete po keqpërdorin Interpolin”

  24 Gusht, 2017

  InterpolPërmes Interpolit po ndiqen gjithnjë e më shpesh qëllime politike, kritikon i ngarkuari i Këshillit të Europës, Bernd Fabritiues në intervistë me DW. A vlen kjo edhe për rastin e shkrimtarit Akhanli?

  Deutsche Welle: Zoti Fabritius, rasti i arrestimit të shkrimtarit turko-gjerman, Dogan Akhanli, me kërkesë të Turqisë ka shkaktuar valë reagimesh. Ju keni studiuar keqpërdorimin e të ashtuquajturave “red ...

 • Mattis: Rusia po kërkon të rishkruajë me forcë kufijtë

  24 Gusht, 2017

  MattisSekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis akuzoi sot Rusinë se “po kërkon të rishkruajë me forcë kufijtë ndërkombëtarë” dhe përsëriti angazhimin e SHBA për të ndihmuar në rritjen e aftësive të forcave të armatosura ukrainase.

  Shefi i Pentagoni i bëri komentet në Kiev, pas takimit me presidentin e Ukrainës Petro Poroshenko dhe udhëheqës të tjerë të vendit.

  “Përsa i përket furnizimit ...

 • Katari kthehet kah Irani, sfidon fqinjët arabë

  24 Gusht, 2017
  ministri i jashtem KataritMinistri i Jashtëm i Katarit, Sheik Muhammad bin Abdulrahman al-Thani
   

  Katari bëri të ditur se ambasadori i tij do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"