LAJMET NGA BOTA

 • OBSH njofton rritjen më të madhe ditore në rang botëror

  22 Qershor, 2020

  intubimiOrganizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të dielën një rritje të madhe të shifrës ditore të personave të infektuar me COVID-19 në rang botëror prej 183 mijë vetësh, rritja më e madhe ditore e regjistruar që nga fillimi i pandemisë.

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha sot se kërcënimi më i madh aktualisht nuk është virusi në vetëvete, por “mungesa ...

 • Europa pa Amerikën

  21 Qershor, 2020

  BundeswehrPas njoftimit për tërheqje të pjesshme të trupave amerikane nga Gjermania janë rritur zërat për më shumë përgjegjësi europiane në politikën e mbrojtjes. A munden europianët ta marrin vetë në dorë sigurinë e tyre?

  Shoku nuk ka kaluar akoma. Pak ditë pas njoftimit të presidentit, Donald Trump për tërheqjen e një pjese të trupave amerikane nga Gjermania, flitet për rreth 9.500 GI-s, ...

 • SHBA, drejtuesit lokalë japin alarmin: Infeksionet po rriten

  20 Qershor, 2020

  MaskaTë vendosësh ose jo një maskë? Kjo është një çështje që po i ndan amerikanët. Ndërsa disa as që nuk e mendojnë të dalin nga shtëpia pa maskë, të tjerë nuk duket ta kenë këtë shqetësim. Sipas një njoftimi të gazetës “Washington Post”, të publikuar të premten vonë vendosja e maskës është kthyer në problem serioz për nëntë kryetarë bashkish në ...

 • Corona në thertore – Prapë izolim në Gjermani?

  20 Qershor, 2020

  thertoreBëhet fjalë për vatrën më të madhe të infektimit në landin gjerman, Renani-Veriore Vestfali. Punëtorët e thertores më të madhe në Gjermani, Tönnies janë testuar pozivitisht me virusin. Një rajon kërcënohet nga mbyllja.

  Kryeministri i landit Renani-Veriore Vestfali, Armin Laschet paralajmëron me urgjencë. Ende mund të lokalizohet zhvillimi i infektimeve në qarkun Gütersloh, tha ai në Dyseldorf. Nëse kjo gjendje ndryshon, atëherë ...

 • Rishfaqen vatra infeksioni me koronavirus në Azi, Evropë e Zelandë

  19 Qershor, 2020

  covid 19Shtimi i ndjeshëm i rasteve të reja me koronavirus në disa pjesë të botës, ku deri tani dukej sikur ishte vënë nën kontroll, ka krijuar shqetësime dhe ka rizgjuar debatin për lehtësimin e masave të izolimit. Shkencëtarët po analizojnë AND-në e virusit në personat e infektuar rishtazi për të zbuluar nëse këto vatra infeksioni u krijuan nga persona të ardhur ...

 • Bolton: “Trumpi ka kërkuar ndihmë nga Kina!”

  18 Qershor, 2020

  BoltonIsh-këshilltari i sigurisë i presidentit Trump, John Bolton, po rrezikon “sigurinë kombëtare”. Autoritetet e sigurisë po përpiqen të evitojnë publikimin e këtij libri shumë interesant.

  Publikimi i veprës më të re të John Boltonit me titull “The Room Where It Happened” (“Dhoma ku ka ndodhur”) duhet të evitohet, të paktën shikuar nga dëshira e autoriteteve qeveritare të afërta me presidentin Donald Trump. ...

 • Ç‘të bëjmë me monumentet e diskutueshme?

  18 Qershor, 2020

  Statuja e Colston

  Statuja e Colston hidhet në Avon në Bristol, Angli, 7 qershor 2020

  Në disa vende të Evropës Lindore po hiqen nga parqet monumentet komuniste. A është kjo mënyra se si duhen trajtuar “heronjtë” e së kaluarës? Aspak, mendojnë kritikët.

  Kur bien monumentet, shkruhet histori. Sepse rrëzimi i monumenteve ka diçka të pakthyeshme. Simbolizon fitoren ...

 • Corona përshpejton ndryshimin ekonomik botëror

  17 Qershor, 2020

  portiEdhe para Coronës ekonomia botërore po ndryshonte nga proteksionizmi, dëshira për zinxhirë më të shkurtër furnizimi dhe më shumë qëndrueshmëri. Sipas ekonomistëve të OKB pandemia mund ta përshpejtojë këtë prirje.

  Prodhimi ndërkombëtar i mallrave kishte ndryshuar tashmë që para krizës së Coronës për shkak të përdorimit në rritje të robotëve dhe digjitalizimit, por ky zhvillim tani ka të ngjarë të përshpejtohet. Kështu ...

 • Sipas një studimi një ilaç me kosto të ulët jep shpresa për pacientët në gjendje të rëndë me koronavirus

  16 Qershor, 2020

  dexamethasoneNjë ilaç me kosto të ulët dhe gjerësisht i disponueshëm ka treguar se mund të shpëtojë jetët e pacientëve në gjendje të rëndë nga COVID-19, thuhet në një studim të hulumtuesve britanikë.

  Shkencëtarët e quajtën përdorimin e ilaçit “dexamethasone”, që zakonisht përdoret për reduktimin e inflamacionit tek pacientët me artrit dhe sëmundje të tjera, një “përparim të madh” në trajtimin e pacientëve ...

 • Mbrojtja e të dhënave: Këtë e bën më mirë aplikacioni gjerman paralajmërues për Coronan

  16 Qershor, 2020

  Corona aplikacioni verejtesVende të tjera kanë prej kohësh aplikacione për të konstatuar zinxhirin e infektimit. Në Gjermani, aplikacioni po vjen tani. Por me hak: mbrojtja e të dhënave është zgjidhur në mënyrë shembullore

  “Ajo që kërkon shumë kohë më në fund do të jetë e mirë,” thotë një shprehje gjermane. Për futjen e një aplikacioni paralajmërues për Coronan, në Gjermani u desh ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"