LAJMET NGA BOTA

 • Protestat në Rusi, komentojnë analistët

  28 Mars, 2017

  protesa putinTë hënën një gjykatë në Rusi dënoi udhëheqësin e opozitës dhe blogerin e anti-korrupsionit, Alexei Navalny me pesëmbëdhjetë ditë burg për rezistencë ndaj policisë dhe me një gjobë prej 20.000 rublash, rreth 350 dollarë amerikanë, për organizim të protestave masive në Moskë.

  Alexei Navalny i hodhi poshtë pretendimet zyrtare se protesta e mbajtur të dielën pasdite, ishte e paligjshme.

  “Në ...

 • Sa do të kushtojë dalja e Britanisë së Madhe nga BE?

  28 Mars, 2017

  BM BETheresa May do të paraqesë zyrtarisht të mërkurën kërkesën për daljen e Britanisë së Madhe. Ditë historike, sepse është hera e parë që një vend shpall dëshirën për të dalë nga BE.

  Pas kësaj do të nisin negociatat për daljen nga Bashkimi Evropian midis Britanisë së Madhe dhe 27 shteteve anëtare, të cilat është parashikuar të shtrihen në dy ...

 • Rusi: Me shkopinj gome kundër një opozite të rizgjuar

  28 Mars, 2017

  Aleksej NavalniAleksej Navalni bëri thirrje për protestë dhe kudo erdhën para së gjithash rusë të rinj. Në Moskë policia e shpërndau me dhunë demonstratën. Jo sinjal i mirë për zgjedhjet presidenciale 2018, mendon Hermann Krause.

  Pas një pushimi katërvjeçar opozita në Rusi është rikthyer. Në Moskë, dhjetëra mijëra vetë dolën në rrugë. Ndoshta ky ishte fillimi i një lëvizjeje të ...

 • Presidenti Trump nënshkruan urdhërin ekzekutiv për mjedisin

  28 Mars, 2017

  trapiPresidenti Donald Trump nënshkroi të martën pasdite një urdhër ekzekutiv për mjedisin, që ndryshon rregulloret për mjedisin të nënshkruara gjatë administratës së ish presidentit Obama. Ky hap po e rindez debatin dy partiak lidhur me ndikimin e aktivitetit njerëzor tek klima në Tokë, dhe shton shqetësimin për prishjen e një numri traktatesh botërore të klimës.

  “Ne do t’u kthejmë punën ...

 • Trump pritet të ndryshojë rregullat mjedisore

  27 Mars, 2017

  EnviromentZyrtarë të Shtëpisë së Bardhë thonë se presidenti Donald Trump do të nënshkruajë të martën urdhëra ekzekutive për të ndryshuar rregulloret për mjedisin të firmosura gjatë administratës së ish presidentit Obama.

  Kjo pritet të rindezë debatin shumë të ngarkuar mes palëve, mbi ndikimin që ka aktiviteti njerëzor tek klima. Kjo përplasje po thellon shqetësimet se dekada të tëra përpjekjesh për ...

 • Në ç’drejtim do të shkojë Bullgaria?

  27 Mars, 2017

  votaGERB, e ish-kryeministrit Boiko Borissov, fiton zgjedhjet në Bullgari. Por krijimi i qeverisë do të jetë i vështirë.

  Zgjedhjet e parakohshme në Bullgari ngrenë tri pyetje: a do të ketë Bullgaria më në fund një qeveri stabile? A do t’u mbetet besnike vlerave euroatlantike apo do të afrohet me Rusinë? Si dhe kush do të dominojë qeverinë e re dhe ...

 • Mal i Zi: Dëshmi për përfshirjen ruse në ngjarjet e tetorit 2016

  25 Mars, 2017

  Mali i zi policiaNë procesin gjyqësor ndaj të akuzuarve për përgatitjen e sulmeve terroriste në Malin e Zi, po dalin në pah shumë fakte që argumentojnë se këto ngjarje i kanë organizuar disa qarqe të caktuara ruse dhe një pjesë e opozitës proserbe në Malin e Zi.

  Dëshmitari i mbrojtur, i cili nënshkroi marrëveshjen mbi pranimin e fajësisë, Aleksandar Singjeliç ...

 • Roli i Sorosit ngjall polemika në Evropën qendrore dhe lindore

  25 Mars, 2017

  SorosUdhëheqës të ndryshëm politikë në Evropën qendrore dhe lindore po dënojnë filantropin liberal George Soros. Disa veprimtarë kundër Sorosit në këto vende thonë se e kanë marrë frymëzimin edhe nga Shtetet e Bashkuara, veçanërisht nga disa media të djathta amerikane, që e shohin filantropin si një figurë të urryer liberale. Por disa kritikë të intervistuar nga agjencia e lajmeve ...

 • Deklaratë e përbashkët në 60-vjetorin e themelimit të BE-së

  25 Mars, 2017

  BEKrerët e qeverive dhe vendeve të BE-së në një ceremoni festive nënshkruan deklaratën e përbashkët me rastin e 60-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjeve të Romës, për një të ardhme të përbashkët në unionin europian.

  Të shtunën (25.03) krerët e qeverive dhe vendeve të BE-së në një ceremoni festive nënshkruan deklaratën e përbashkët me rastin e 60-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjeve të Romës, që konsiderohet sot edhe ...

 • Londër: Policia identifikon autorin e sulmit

  23 Mars, 2017

  policia londerPolicia në Londër identifikoi autorin e sulmit të djeshëm pranë Parlamentit britanik, si Khalid Masood. 52 vjeçari i lindur në Britani, ishte emër i njohur për policinë për një numër dënimesh së mëparshme për agresion dhe armëmbajtje, por jo për terrorizëm. Grupi Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin që shkaktoi vdekjen e tre personave, para se një oficer ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"