LAJMET NGA BOTA

 • Presidenti Zelenskyy e sheh të domosdoshme fitoren në Bakhmut

  29 Mars, 2023

  ZelenskiyPresidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, theksoi rëndësinë e luftës për qytetin lindor të Bakhmutit, duke i thënë agjencisë së lajmeve Associated Press të martën se një disfatë e Ukrainës atje, do të sillte trysni nga komuniteti ndërkombëtar dhe disa në Ukrainë, për të bërë kompromise me Rusinë.

   

  Presidenti Zelenskyy tha se nuk do të angazhohet në bisedimet e paqes me Rusinë ...

 • A është pornografi Davidi? Ejani shikojeni, u thonë italianët prindërve nga Florida

  28 Mars, 2023

  DavidiMuzeu i Firences që strehon kryeveprën e Michelangelo-s nga periudha e Rilindjes, Davidin, ftoi të dielën prindërit dhe nxënësit nga një shkollë në Florida për të vizituar muzeun pas ankesave se një leksion për statujën detyroi drejtoreshën e shkollës të jepte dorëheqjen.

   

  Kryetari i Bashkisë së Firences Dario Nardella gjithashtu postoi një ftesë për drejtoreshën për ta vizituar skulpturën, në ...

 • Rritet varësia kronike e fëmijëve nga mediat sociale

  28 Mars, 2023

  mediat socialeNë Gjermani rreth 6% e fëmijëve dhe të rinjve janë të varur në mënyrë kronike nga “gaming” dhe mediat sociale – kjo shifër është dy herë më e lartë se para pandemisë së Coronës.

   

  Paul është një 19 vjeçar nga Berlini, i cili para një viti ka mbaruar maturën. Për vitet e fundit të shkollës ai nuk ka kujtime ...

 • Cilat do të ishin akuzat e mundshme ndaj ish-presidentit Trump?

  22 Mars, 2023

  TrumpAkuzat e mundshme penale ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork kanë të bëjnë me një pagesë për aktoren e filmave pornografikë Stormy Daniels në ditët e fundit të fushatës presidenciale të vitit 2016, në këmbim të heshtjes së saj.
  Pagesa u bë nga ish-avokati i zotit Trump, Michael Cohen, si pjesë e një skeme për të parandaluar publikimin ...

 • Gjukanoviç fiton raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale

  20 Mars, 2023

  GjukanovicPas zgjedhjeve në Malin e Zi, presidenti properëndimor e prej kohësh në pushtet, Milo Gjukanoviҫ sipas të dhënave paraprake ka fituar 35% të votave. Në balotazh Gjukanoviç del përballë ekonomistit, Jakov Milatoviç.

   

  Në mesin e krizës politike të vendit, Mali i Zi votoi për presidentin e ri. Sipas Institutit për Studimet Zgjedhore, CTD presidenti aktual properëndimor, e prej kohësh në pushtet, ...

 • Reagimet pas urdhër-arrestit kundër Putinit nga Gjykata Ndërkombëtare në Hagë

  18 Mars, 2023

  PutinGjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë lëshoi urdhër arresti kundër kreut të Kremlinit Vladimir Putin për rrëmbimin në Rusi të rreth 16.000 fëmijëve ukrainas gjatë luftës në Ukrainë.

   

  Krahas urdhër-arestit ndaj kreut të shtetit të Rusisë Vladimir Putin, Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë lëshoi edhe një tjetër urdhër arresti u lëshua kundër së ngarkuarës për të drejtat e fëmijëve të presidentit ...

 • Komandanti amerikan paralajmëron se degëzimi i Shtetit Islamik mund të sulmojë Perëndimin

  17 Mars, 2023

  Gjenerali Erik KurillaNjë nga grupet më të rrezikshme, degë e grupit terrorist Shteti Islamik, ka vendosur në objektiv Perëndimin dhe mund të organizojë një sulm brenda këtij viti, tha një zyrtar i lartë ushtarak amerikan.

   

  Megjithë përplasjet sporadike mes talebanëve në Afganistan dhe degëzimit në Afganistan të Shtetit Islamik, të njohur me emërtimin IS-Khorasan apo ISIS-K, ky grup terrorist është ...

 • Tronditje financiare në bankën zvicerane Credit Suisse

  16 Mars, 2023

  Credit SuisseCredit Suisse, banka e dytë më e madhe zvicerane, e tronditur nga probleme financiare, do të huazojë miliarda nga Banka Kombëtare Zvicerane.

   

  Banka zvicerane Credit Suisse e cila ka probleme financiare do të marrë një hua deri në 50 miliardë franga (50.7 miliardë euro) nga Banka Qendrore e Zvicrës. Ky lajmi ndihmoi për qetësimin e tregjeve financiare.

  Banka zvicerane Vontobel tha ...

 • Zgjedhjet në Turqi: A do ta mbështesin kurdët Kilicdaroglun?

  16 Mars, 2023

  Kandidati i opozitës Kemal KilicdarogluNë zgjedhjet presidenciale të majit votat e kurdëve janë vendimtare. Shumë janë kundër Presidentit Rexhep Tajip Erdogan. Po a do ta mbështesin kurdët kandidatin e opozitës Kemal Kilicdaroglu?

   

  Rreth 15 deri në 20 për qind e elektoratit në Turqi janë me origjinë kurde. Kjo i bën votat e kurdëve absolutisht të nevojshme për një fitore zgjedhore. ...

 • 20 vitet e sundimit të Erdoganit në Turqi

  15 Mars, 2023

  ErdoganPresidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili po kandidon për një mandat të tretë radhazi në zgjedhjet e majit, shënon të martën 20 vjet në pushtet. 69-vjeçari, i cili shërbeu si kryeministër nga viti 2003-2014 dhe më pas si president, filloi si një reformist që zgjeroi të drejtat dhe liritë, duke bërë të mundur që vendi i tij me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"