LAJMET NGA BOTA

 • Matthew Palmer, Përfaqësues i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor

  31 Gusht, 2019

  PalmerSekretari i Shtetit ka emëruar Zëvendës Ndihmës Sekretarin Matthew Palmer si Përfaqësuesin e tij të Posaçëm për Ballkanin Perëndimor.

  “Në këtë rol, – tha Departamenti i Shtetit, – zoti Palmer do të udhëheqë përpjekjet tona për të forcuar angazhimin diplomatik amerikan në mbështetje të paqes, stabilitetit dhe begatisë në rajon dhe për t’u përqëndruar në integrimin e vendeve të ...

 • Protestë në Moskë, mijëra dalin në rrugët kryesore

  31 Gusht, 2019

  Protesta rusiMijëra rusë dolën në rrugët e Moskës të shtunën për të kërkuar zgjedhje të lira për këshillin e bashkisë së kryeqytetit më 8 shtator.

  Ata sfiduan urdhrin që ndalon demonstrimet dhe që është shoqëruar me arrestime të dhunshme gjatë protestave të mëparshme.

  Disa javë demonstrimesh për zgjedhjet e Moskës janë shndërruar në lëvizjen më të madhe të protestës në ...

 • Evropa, Perëndimi, Kina dhe Rusia

  23 Gusht, 2019

  G7Kina dhe Rusia besojnë se mund të sillen si të duan dhe të mos ndëshkohen kur shtypin disidencën, sepse vendet perëndimore kanë kontradikta mes tyre, paralajmërojnë disa analistë. Perëndimi, thonë këta analistë, e ka humbur besimin në aftësinë e tij për të ndikuar mbi botën që e rrethon.

  “Ekziston një rrezik që ne në Perëndim po bëhemi spektatorë të ...

 • Pakti Hitler-Stalin 80 vjet mё parё

  23 Gusht, 2019

  Hitler StalinAdolf Hitler dhe Josef Stalin e konsideronin njeri-tjetrin si kryearmik. E megjithatё tё dy diktatorёt mё 1939 ranё dakord pёr njё pakt mossulmimi dhe e ndanё Europёn Lindore mes tyre. Pasojat ndihen edhe sot.

  Ishte njё kalkulim cinik. E kjo llogari nё fillim ia vlejti pёr tё dyja palёt. Pёr planin e tij pёr tё sulmuar Poloninё, Hitleri siguroi ...

 • Fundi i Marrёveshjes INF: SHBA sёrish ve raketat nё provё

  20 Gusht, 2019

  raketa usaSHBA rreth dy javё pas daljes nga Marrёveshja e Çarmatimit, INF me Rusinё kanё vёnё nё provё raketat me rreze tё mesme veprimi. Prova i shёrben zhvillimit tё “kapaciteteve” tё ardhshme, deklaroi Pentagoni.

  SHBA komunikuan provёn e parё tё njё rakete me bazё nё tokё qё pas daljes nga Marrёveshja Bёrthamore, INF. Raketa nё Kaliforni pas fluturimit ...

 • Amerikanët shtrojnë pyetje pas sulmeve masive

  5 Gusht, 2019

  El PasoAmerikanët po përballen me pasojat e tre vrasjeve masive brenda një jave, që kanë shkaktuar vdekjen e nëntë vetëve në Dejton të Ohajos dhe 20 në El Paso të Teksasit të shtunën dhe tre vetëve në Gilroy të Kalifornisë më 28 korrik. Me këto ngjarje, numri i sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara këtë vit, ka arritur ...

 • 30 tё vdekur gjatё tё shtёnave nё Teksas dhe Ohio

  5 Gusht, 2019

  protesta armetSёrish tё shtёna nё SHBA nё vende, ku qendrojnё shumё njerёz. 20 vetё gjetёn vdekjen gjatё njё sulmi nё njё qendёr tregtare nё El Paso nё Teksas. Mё vonё njё i armatosur vrau nёntё vetё nё afёrsi tё njё bari nё Dayton.

  Gjatё tё shtёnave nё kompleksin tregtar nё El Paso tё Teksasit, sipas tё dhёnave tё autoriteteve, kanё ...

 • Kryetari i Bashkisë së Stambollit, Imamoglu: Mesazh kundër populizmit

  31 Korrik, 2019

  ImamogluEkrem Imamoglu është ylli i ri i politikës turke që nga zgjedhja e tij si kryetar i bashkisë së Stambollit. Në një intervistë për DW, 49-vjeçari flet për pikëpamjet e tij politike dhe për sekretin e suksesit të tij.

  Deutsche Welle: AKP-ja konservatore islamike e Presidentit Erdogan ishte para fitores suaj elektorale ajo që vendoste në Stamboll për rreth një ...

 • Facebook do të paguajë 5 milardë dollarë lidhur me përdorimin e të dhënave personale

  30 Korrik, 2019

  FacebookRrjeti social Facebook ka rënë dakord të paguajë 5 miliardë dollarë lidhur me akuzat se kishte keqpërdorur të dhëna personale të përdoruesve.

  Marrëveshja që u njoftua në një deklaratë të mërkurën nga Komisioni Federal i Tregëtisë, është më e kushtueshmja e arritur ndonjëherë me një kompani teknologjike lidhur me privatësinë e përdoruesve.

  Si rezultat i marrëveshjes me qeverinë, Shefi Ekzekutiv i ...

 • SHBA: një studim i ri mbi raportet mes inteligjencës dhe gjinisë

  22 Korrik, 2019

  grate shbaGjatë viteve të fundit, grave në Shtetet e Bashkuara u është dashur të përshkrojnë një rrugë të gjatë për të luftuar disa stereotipe të krijuara në shekuj mbi bazën gjinore, por disa të tjera vazhdojnë të jenë të ngulitura thellë – në këtë përfundim arrin një studim i botuar këtë javë në Revistën “Psikologu Amerikan”, të Shoqatës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"