LAJMET NGA BOTA

 • OBSH e shpall koronavirusin emergjencë globale

  31 Janar, 2020

  WHOOrganizata Botërore e Shëndetit e shpalli emergjencë globale shpërthimin e koronavirusit në Kinë që tashmë ka shkaktuar 170 të vdekur.

  Numri i rasteve të konfirmuara është rritur në 7,711, duke përfshirë më shumë se 1,700 raste të reja të mërkurën.

  “Rritja e vazhdueshme e rasteve dhe dëshmitë e transmetimit nga njeriu te njeriu jashtë Kinës janë thellësisht shqetësuese,” u tha kreu ...

 • Macron: Erdogan nuk e mbajti fjalën për konfliktin në Libi

  29 Janar, 2020

  MacronPresidenti francez, Emmanuel Macron ka akuzuar të mërkurën homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan se ka dështuar “në mbajtjen e fjalës” për t’i dhënë fund ndërhyrjes në konfliktin në Libi.

  “Ne kemi parë në ditët e fundit anijet turke duke shoqëruar mercenarë sirianë që kanë arritur në tokën ...

 • SHBA, thirrje Kinës të lejojë ekspertët e shëndetësisë

  29 Janar, 2020

  Kina virusiVirusi që shpërtheu muajin e kaluar në qytetin kinez Wuhan, është shpërndarë tashmë në mbi 18 vende, ndërkohë që qeveritë po marrin masa për ta frenuar. Kina ka një historik të larmishëm për sa i përket transparencës gjatë krizave publike, pjesërisht pasi qeveria e saj autoritare mban një kontroll të rreptë mbi rrjetet e komunikimit në vend. Pas ...

 • Turqia i jep fund operacionit të gjerë për kërkimin e të mbijetuarve

  26 Janar, 2020

  termeti TurqiAutoritetet në Turqi i dhanë fund të dielën një operacioni të gjerë për gjetjen e të mbijetuarve nën rrënojat e shkaktuara nga një tërmet i fuqishëm që goditi vendin të premten në mbrëmje.

  Ekipet punuan gjatë gjithë natës duke shpëtuar 45 persona njoftoi Autoriteti për Fatkeqsitë dhe Emergjencat.

  Tërmeti me magnitudë 6.8 goditi goditi tre zona në provincën Elazig duke ...

 • Miliona vetë izolohen në Kinë – Virusi mban në ankth botën

  26 Janar, 2020

  Corona visrusTë paktën 41 të vdekur në Kinë pas infektimit me virusin corona. Mijëra të infektuar. Kina ka ashpërsuar masat e kontrollit në fundjavën e festimeve të Vitit të Ri kinez, duke përdorur edhe ushtrinë.Autoritetet kineze për shkak të përhapjes gjithnjë e më të madhe të virusit corona kanë marrë masa në të gjithë vendin për udhëtimet me tren, ...

 • Nathalie Loiseau: Procesi i pranimit në BE duhet korrigjuar

  24 Janar, 2020

  Nathalie LoiseauEuroparlamentarja franceze, Nathalie Loiseau thotë se në BE ka më shumë burokraci se politikë. Para zgjerimit BE duhet të rishohë procesin e pranimit, thotë ajo. Sepse “Serbia nuk është ndarë asnjë sekondë nga Rusia”.

  Franca është prekur shumë nga grevat dhe protestat që zhvillohen kundër qeverisë në mbarë vendin, megjithatë ish-ministrja franceze për çështjet europiane, Nathalie Loiseau, mbron presidentin Emmanuel Macron ...

 • Partneriteti Putin-Erdogan, a është i qëndrueshëm?

  24 Janar, 2020

  Putin ErdoganPartneriteti midis Vladimir Putinit të Rusisë dhe Rexhep Tajip Erdoganit të Turqisë e ka kapur në befasi Perëndimin. Të dy udhëheqësit u takuan jo më pak se gjashtë herë në vitin 2019, duke nënvizuar marrëdhënien e ngushtë që ata kanë krijuar, e cila duket se ngrihet mbi një interes të ndërsjellë, gjë që i ka shqetësuar thellë ...

 • Udhëtimi i Merkelit tek një partner i vështirë

  24 Janar, 2020

  Merkel ErdoganKonflikti në Siri, të drejtat e njeriut, pakti i refugjatëve: Ka shumë për të biseduar mes kancelares Merkel e presidentit Erdogan të premten. Politikanët gjermanë e shohin vendimtar vazhdimin e dialogut gjermano-turk

  Nuk ndodh shpesh që Gjermania dhe Turqia të jenë të një mendimi. Por shqetësimi për mungesën e stabilitetit në Lindjen e Afërt dhe Afrikën Veriore i bashkon ...

 • OBSH: Virusi i ri ka rrezikshmëri të lartë

  24 Janar, 2020

  Virusi KineOrganizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të enjten se epidemia e korona-virusit në Kinë, përfaqëson një rrezik global të madh, por nuk shpalli Emergjencën globale të Shëndetit Publik. Numri i rasteve të konfirmuara është rritur në mbi pesëqind, me të paktën tetëmbëdhjetë vdekje në Kinë, ndërsa disa ekspertë shqetësohen se numri i vërtetë mund të jetë shumë më ...

 • Coronavirusi që ngriti në këmbë gjithë botën, si bartet dhe cilat janë simptomat?

  23 Janar, 2020

  kontrollet-coronavirusShfaqja e coronavirusit të ri në Kinë, prej të cilit kanë vdekur mbi 20 persona dhe 800 tjerë janë infektuar, ka rikthyer frikën dhe ndjenjat nga infektimi i sistemit respirator të SARS-it, i cili 17 vite më parë ua mori jetën 800 personave si dhe është ngjallur frika se një pandemi e ngjashme mund të shpërthej.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"