LAJMET NGA BOTA

 • Bilanc i gjendjes së jashtëzakonshme në Turqi

  18 Korrik, 2018

  stambolliDy vjet zgjati gjendja e jashtëzakonshme në Turqi. Pas përpjekjes për puç në korrik 2016, presidenti Erdogan ka goditur ashpër. Tani hiqet gjendja e jashtëzakonshme. A do bëhet gjithçka më mirë? Bilanci është ky:

  Pse është vendosur gjendja e jashtëzakonshme në Turqi?

  Mbas përpjekjeve për puç më 15 korrik 2016 qeveria turke deklaroi se përgjegjës  janë anëtarë të Lëvizjes Gülen, që ...

 • Trump: Bisedimet me Putinin, konstruktive

  16 Korrik, 2018

  trump putinPresidenti Donald Trump thotë se e kaloi një “pjesë të mirë të takimit” me presidentin rus Vladimir Putin në Helsinki duke trajtuar ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane gjatë atyre që i quajti bisedime “konstruktive”.

  “Gjatë takimit të sotëm trajtova çështjen e ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet tona. Mendova se ky ishte një mesazh që duhej dhënë më mirë ...

 • BE kërkon bashkëpunimin e Kinës, Shteteve të Bashkuara, Rusisë

  16 Korrik, 2018

  Kina EUBashkimi Europian po i kërkon Kinës, Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë që të punojnë me Evropën “për të parandaluar konfliktet dhe kaosin” ndërsa “arkitektura e botës po ndryshon”. Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk tha të hënën se këto tre vende kanë detyrimin të mos fillojnë luftëra tregtare por të reformojnë Organizatën Botërore të Tregtisë. Tusk dhe presidenti ...

 • Si mund të dalësh nga NATO-ja

  13 Korrik, 2018

  Quarti qendror i NatosA kërcënoi Presidenti i SHBA Trump me dalje të vendit të tij nga NATO-ja apo jo? Sido që të jetë, një shtet mund të dalë nga NATO dhe mund të dalë çuditërisht lehtë.

  Në nenin 13 të Marëveshjes së NATO-s thuhet: “Pas një vlefshmërie kohore 20 vjeçare të Marrëveshjes çdo shtet që ka lidhur marrëveshjen mund të ...

 • Me sytë nga qielli, dy eklipse gjatë korrikut

  12 Korrik, 2018

  eklipsiPër muajin korrik, janë të paktën dy takimet që duhen shënuar në axhendë, nëse jeni të apasionuar pas fenomeneve të ashtuquajtur eptiko-astronomik.

  Të premten, më 13 korrik, do të ketë një eklips të pjesshëm të diellit, ndërsa më 27 korrik do të verifikohet një eklips i bukur hënor. Për të parë të parin nga dy episodet, duhet në fakt të ...

 • Trump kërcënon sërish – Po përçahet NATO?

  12 Korrik, 2018

  Trump NatoE mërkura, dita e parë e samitit të NATO-s në Bruksel kaloi me grindje, por në fund partnerët ranë në ujdi për një deklaratë të përbashkët. Të enjten presidenti amerikan, Donald Trump kërcënoi hapur aleancën.

  Megjithë presionin masiv nga presidenti amerikan Trump në samitin e NATO-s në Bruksel, Gjermania nuk premton përfundimisht rritje masive të shpenzimeve gjermane për mbrojtjen. ...

 • Presidenti Trump e cilëson Gjermaninë “peng” të Rusisë

  11 Korrik, 2018

  Trump 2Presidenti amerikan, Donald Trump, sulmoi publikisht dhe me forcë Gjermaninë në fillim të takimit vjetor të NATO-s në Bruksel, për shkak të mbështetjes së saj ndaj marrëveshjes me Rusinë për gazsjellësin e Detit Baltik, duke e akuzuar Gjermaninë se është “peng” i Rusisë.

  Gjatë një takimi të “nxehtë” në mëngjesin e së mërkurës me sekretarin e përgjithshëm të ...

 • Turqia dhe aleanca e NATO-s

  11 Korrik, 2018

  ErdoganPresidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me homologët e tij perëndimorë në një samit të NATO-s të mërkurën në Bruksel. Samiti vjen në atmosferën e pikëpyetjeve lidhur me angazhimin e Turqisë ndaj aleancës ushtarake, duke pasur parasysh lidhjet në rritje të Ankarasë me Moskën.

  Nën Erdoganin, marrëdhëniet turko-ruse janë thelluar politikisht dhe ekonomikisht. Të dy vendet, së bashku ...

 • Samiti më i vështirë i NATO-s

  11 Korrik, 2018

  TrumpNATO shpreson që anëtari i saj më i rëndësishëm, SHBA të mos shkaktojë dëme të mëdha në samitin e Brukselit të mërkurën. Po, në këtë pikë kanë arritur marrëdhëniet transatlantike, mendon Bernd Riegert.

  Spektakli i Trumpit vjen në Europë. Titujt kryesorë i ka siguruar që tani presidenti për javën e ardhshme. Ai mund t’i trembë Kanadanë dhe partnerët europianë në ...

 • Franca favorite për titull

  11 Korrik, 2018

  Franca BelgjikaFranca për herë të tretë në historinë e futbollit gjendet në finalen e Kampionatit Botëror. Me 1998 ajo fitoi titullin, me 2006 ka humbur në penallti nga Italia, ndërsa tani në finale pret Kroacinë apo Anglinë.

  Minuta e 56 e gjysmëfinales Francë-Belgjikë. Sulmuesi francez Kylian Mbappé e ndalon topin në zonën e rreptësisë me këmbën e djathtë, ndërsa me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"