LAJMET NGA BOTA

 • Virusi Corona: Sa të vlefshme janë maskat?

  2 Prill, 2020

  maskaGjithnjë e më shumë njerëz mbajnë prej ditësh maska. Në shumë vende madje mbajtja e maskave është e detyrueshme. Po a kanë ndonjë efekt maskat dhe nga çfarë na mbrojnë në të vërtetë?Mbajtja e maskave u shpall e detyrueshme në shumë zona të Kinës që nga fillimi i virusit Corona. Shumë vende po ndjekin tani shembullin e Kinës. Për ...

 • Si funksionon sistemi imunitar?

  2 Prill, 2020

  Sistemi imunitarSistemi imunitar përballet çdo ditë me sfida të shumta, ndërsa ne nuk e vërejmë fare. Kollitja, teshtimat, temperatura… me të gjitha këto përballet sitemit imunitar.

  Sistemi jonë imunitar është tepër kompleks dhe tërë kohën përpiqet të ruajë trupin tonë. Në fakt, ekzistojnë dy sisteme imunitare në trupin e njeriut.

  Sistemi i lindur imunitar

  Njëri sistem ekziston që nga lindja. Ai është ...

 • Pse është kaq e rrezikshme Corona për njerëzit me sëmundje?

  30 Mars, 2020

  urgjencaSëmundja e rrugëve të frymëmarrjes që shkakton Corona rrezikon më shumë njerëzit e moshuar dhe ata me sëmundje të ndryshme. Por çfarë do të thotë konkretisht sëmundja në rastin e Coronës?

  Sistemi ynë imunitar është një mrekulli. Përditë ai është në veprim dhe ne as që e vëmë re. Ai është përgjegjës për mbrojtjen e trupit tonë nga « të paftuar » ...

 • Pandemia: Rriten infeksionet dhe vdekjet në SHBA e Spanjë

  30 Mars, 2020

  Covid 19Një nga anëtarët kryesorë të Task Force të Shtëpinë së Bardhë për virusin Corona parashikon miliona infeksione. Spanja ka vendosur një tjetër rekord të zymtë për numrin ditor të vdekjeve.

  Shteti i New York regjistroi 7.195 infeksione të reja nga virusi Corona në 24 orët e kaluara, duke e çuar totalin në mbi 59.500, tha guvernatori i shtetit Andrew ...

 • COVID-19, i shndërron qelizat e pacientit në “fabrika të viruseve”

  28 Mars, 2020

  covid19Sipas ekspertëve kur COVID-19 sulmon, ai e kthen qelizën e pacientit në një “fabrikë virusesh”. Ai e nis me sipërfaqen e qelizës, ku virusi ngjitet në një proteinë që normalisht ndihmon për rregullimin e presionit të gjakut të pacientit.

  Pa dashur, qeliza e fut virusin brenda, aty ku “sulmuesi” shkarkon ngarkesën e tij dhe nxit atë (qelizën) të prodhojë ...

 • Shpresa për përdorimin e plazmës kundër COVID-19

  28 Mars, 2020

  plazmaGjaku i personave që janë prekur dhe shëruar nga COVID-19 ofron shpresa për të kuruar të sëmurët nga kjo sëmundje.

  Shkencëtarët do të studiojnë nëse duke injektuar me plazmën e personit të shëruar një pacient të sëmurë, mund të shohin rezultate pozitive tek pacienti.

  Kjo praktikë njihet prej kohësh dhe është përdorur edhe në kohën e gripit të vitit 1918, ...

 • Itali, mbi 9 mijë të vdekur nga koronavirusi, tejkalon Kinën

  27 Mars, 2020

  kufomatTë premten në Itali humbën jetën nga koronavirusi 969 persona. Kjo është shifra më e larta ditore e shënuar nga një vend prej fillimit të shpërthimit të COVID-19.

  Tashmë Italia numëron mbi 9.134 vdekje dhe 86,498 raste të konfirmuara personash bartës ...

 • Italia, Spanja, SHBA — aktualisht vatrat kryesore të epidemisë së koronavirusit

  26 Mars, 2020
  madridPersoneli në një spital në Madrid transporton një viktimë të COVID-19; 25 mars 2020

  Italia, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara janë aktualisht qendrat kryesore në shkallë globale ...

 • Disa produkte që konsumojmë çdo ditë janë armiqtë e zemrës

  26 Mars, 2020

  zemraDëshironi ta mbani zemrën të shëndetshme për shumë vite me rradhë? Siç e dini, rruga drejt zemrës fillon nga stomaku, ndaj duhet të tregoni mjaft kujdes ndaj disa ushqimeve. Bëhet fjalë për ushqime që duhet t’i konsumoni rrallë ose më e mira e të mirave t’i zëvëndësoni me alternativa më të shëndetshme për zemrën.

 • A mund të jetë humbja e nuhatjes, simptomë e COVID-19?

  25 Mars, 2020

  smellin roseSipas një studimi të ri në Britani, një humbje e ndjesisë së nuhatjes mund të jetë një simptomë që tregon se një pacient mbart koronavirusin e ri.

  ENT UK, një grup mjekësh otolaringologë në Britani, publikoi një studim me numër të kufizuar pacietësh që tregon se anosmia, humbja e nuhatjes, mund të vërehet ndonjëherë tek pacientët që mbajnë COVID-19, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"