LAJMET NGA BOTA

 • Jeta e përditshme në Iran: “Ne kemi frikë”

  8 Korrik, 2018

  iranPas daljes së SHBA nga marrëveshja atomike me Iranin, Europa, Rusia dhe Kina duan ta shpëtojnë atë: Ministrat e jashtëm takohen në Vjenë. Njerëzit në Iran janë të dëshpëruar. Për qeverinë në Teheran koha nuk pret.

  “Tema më e rëndësishme gjatë udhëtimeve me taksi përmes Teheranit janë sanksionet”, thotë. 51-vjeçarja shtëpiake nga Teherani është e indinjuar. Frika e ...

 • Bota në garë për dominim teknologjik

  8 Korrik, 2018

  intelegjenca artificialeNdërsa zhvillimet teknologjike po ecin me ritme të pashoqe, ekspertët thonë se bota po përjeton një revolucion të katërt industrial – i cili do të nxitet nga inteligjenca artificiale dhe makinat që mund të analizojnë sasi të mëdha të dhënash nga pajisjet e kyçura në rrjet. Siç njofton korrespondetja e Zërit të Amerikës Elizabeth Lee nga qyteti ...

 • Mesazhi i ujdisë së BE: Dyert tona mbyllen

  29 Qershor, 2018

  MerkelNë orët e para të mëngjesit të së premtes (29.06) u arrit një ujdi në samitin e BE-së për migracionin pas një nate të gjatë debati. Në të ardhmen refugjatët e shpëtuar në det vendosen në kampe të mbyllura brenda BE.

  Kishte shumë dyshime, nëse ky samit do të sillte suksesin e duhur, madje jo gjithçka është arritur, megjithatë një ...

 • Pas rizgjedhjes, Erdogan përballet me sfida madhore ekonomike

  29 Qershor, 2018

  Lira DollarPresidenti turk Recep Tayyip Erdogan i mundi lehtësisht rivalët e tij në zgjedhjet e 24 qershorit, por analistët paralajmërojnë se sfidat ekonomike dhe financiare janë kundërshtarë më të fortë për të.

  Tregjet financiare reaguan pa shumë entuziazëm ndaj fitores së zotit Erdogan dhe parties së tij AKP, duke ruajtuar gjithashtu edhe kontrollin e parlamentit, megjithëse me një partner elektoral, ...

 • Refugjatët sfida e Europës – Samit vendimtar për BE

  28 Qershor, 2018

  HorstKrerët e shteteve dhe qeverive të Bashkimit Europian konsultohen për mbylljen e kufijve të jashtëm të BE dhe kthimin e azilkërkuesve të refuzuar. Kancelarja Merkel ka nevojë për suksese që të stabilizojë qeverinë.

  Të paktën 60 samite ka ndjekur kancelarja Angela Merkel në 12,5 vitet e saj si kancelare gjermane. Ajo është kryetarja e qeverisë më në moshë dhe vjen ...

 • Ekonomia dhe “aventurat në Lindjen e Mesme” rrezikojnë Qeverinë e Iranit

  28 Qershor, 2018

  Protesta IranPresidenti i Iranit, Hassan Rohani, në një fjalim të zjarrtë televiziv, fajësoi Shtetet e Bashkuara për problemet ekonomike në Republikën Islamike.

  Prej ditësh, iranianët janë duke protestuar kundër rënies së vlerës së monedhës kombëtare.

  Rohani u bëri thirrje qytetarëve të tij ta ruajnë unitetin dhe “ta sjellin Amerikën në gjunjë”. “Do t’i përballojmë problemet, do ta ...

 • Sonda japoneze mbërrin pranë një asteroidi

  28 Qershor, 2018

  Sonda japoneze prane asteroidiNjë sondë hapësinore japoneze ka mbërritur pranë një asteroidi, pas një udhëtimi për rreth tre vjet e gjysëm ose prej 300 milionë kilometrash në thellësi të hapësirës me qëllimin për të mbledhur informacion rreth origjinës së sistemit diellor.

  Agjencia japoneze për Eksplorimin e Hapësirës Ajrore njoftoi se sonda e quajtur “Hayabusa2” u vendos të mërkurën në ...

 • FIFA gjobiti futbollistët shqiptarë të Zvicrës

  25 Qershor, 2018

  xhaka shaqiri“FIFA mbështeti RACIZMIN!!!.

  Shenja e shqiponjës me duar simbolizon shqiponjën e flamurit të kombit shqiptar me të cilën identifikohen shqiptarët. Ndërsa serbët kanë averzion ndaj çdo shenje shqiptare.

  Me dënimin e  futbollistëve shqiptarë, që festuan duke bërë shenjën e shqiponjës, FIFA ra pre e mosdurimit serb ndaj cdo gjëje  shqiptare dhe në mënyrë indirekte FIFA fatkeqësisht mbështeti RACIZMIN.”

  Federata Ndërkombëtare ...

 • Erdogan fiton zgjedhjet në Turqi

  25 Qershor, 2018

  Erdogan 2Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në turqi ka konfirmuar fitoren e presidentit turk, Erdogan. Me këto zgjedhje përmbyllet edhe procesi i futjes së sistemit presidencial në Turqi.

  Tani është zyrtare. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Turqi, Erdogan ka fituar zgjedhjet presidenciale që në raundin e parë. Erdogan ka siguruar “shumicën absolute të votave”, u shpreh kreu i Komisionit, Sadi ...

 • Recep Tayyip Erdogan shpallë fitoren në zgjedhjet turke

  25 Qershor, 2018

  ErdoganPresidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, shpalli fitoren në zgjedhjet presidenciale të së dielës dhe tha se aleanca e udhëhequr nga partia e tij për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) ka fituar shumicën parlamentare.

  Megjithatë, partia kryesore e opozitës tha se ishte herët për të pranuar humbjen dhe se beson që Erdogani ende mund të mbetet pa 50 përqindëshin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"