LAJMET NGA BOTA

 • Protestat nё Rumani vazhdojnё

  6 Shkurt, 2017

  rumani protestatEdhe pas tёrheqjes sё dekretit pёr korrupsionin nё Rumani vazhduan protetsta edhe nё fundjavё.

  Pavarёsisht kthimit tё dekretit tё diskutueshёm pёr zbujen e dёnimeve pёr korrupsion sёrish qindra mijёra vetё demonstruan kundёr qeverisё rumune. Rreth 250.000 demonstrues u mblodhёn nё Bukuresht para selisё sё qeverisё. Ata deklaruan, se do ta ndjekin me vёmendje qendrimin e mёtejshёm tё qeverisё. Nё mbarё ...

 • Rumani: Protestat detyrojnë qeverinë të tërheqë ligjin e debatueshëm

  6 Shkurt, 2017

  RumaniPas një takimi urgjent të kabinetit qeveritar të dielën, Kryeministri rumun Sorin Grindeanu deklaroi për mediat se do të tërhiqet dekreti që do të dekriminalizonte veprime korruptive të zyrtarëve. Vetë Kryeministri pati deklaruar një javë më parë se nuk kishte ndërmend të tërhiqte mbrapsht projektligjin në fjalë. Protestuesit premtuan se do të vazhdojnë grumbullimet masive, të cilat janë më ...

 • Ilaç i ri kundër kancerëve vdekjeprurës

  6 Shkurt, 2017

  KancerMe rastin e Ditës Botërore të Kancerit (4 shkurti), Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur disa udhëzime të për diagnostikimin e hershëm, gjë që mund të përmirësojë shanset për mbijetesë. Rastet e mbijetesës për disa lloje kancerësh janë përmirësuar ndjeshëm gjatë 50 viteve të fundit, ndërkohë që disa forma të kësaj sëmundje janë ende shumë të vështira që të ...

 • Austri: Ndalim i shamisë së kokës

  2 Shkurt, 2017

  Qeveria austriake do të ndalë shaminë e kokës në administratën publike. Në një dokument zyrtar ndalesa emërtohet “rregullore neutraliteti”. Por kritikët shohin aty diskriminimin e myslimaneve.

  ShamiaNë Francë, në Berlin, Belgjikë është realitet. Tani edhe në administratën austriake do të vlejë ndalimi i shamisë së kokës. Kjo është pjesë e programit të koalicionit me bazë të gjerë në Austri, socialdemokratëve ...

 • Uashingtoni i shqetësuar nga luftimet në Ukrainë

  1 Shkurt, 2017

  UkrainaDepartamenti amerikan i Shtetit ka shprehur “shqetësim të thellë” në lidhje me rifillimin e luftimeve në Ukrainën lindore mes kryengritësve pro-rusë dhe trupave qeveritare, duke thënë se luftimet në afërsi të kufirit rus kanë shkaktuar dhjetëra viktima ushtarake dhe civile.

  Në një deklaratë të Departamentit të Shtetit të publikuar të martën bëhet thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, dhe theksohet ...

 • Marrëdhëniet SHBA-Rusi. A do të ketë zbutje?

  31 Janar, 2017

  trump putinRusët përgjithësisht e kanë përshëndetur ardhjen e Donald Trumpit në Shtëpinë e Bardhë, me shpresën se kjo do të hapë një epokë të re në përmirësimin e marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara. Gjykuar nga reagimet e kësaj jave, biseda e parë telefonike mes presidentëve Trump dhe Putin të shtunën nuk i ka pakësuar aspak këto pritshmëri.

  Në programin e ...

 • Europa dhe Trump: Krisja e parë

  31 Janar, 2017

  Trump MerkelReagimet nga Europa pas urdhrit presidencial për ndalimin e udhëtimit të udhëtarëve nga 7 vende myslimane janë kritike. Por jo të gjitha vendet anëtare shprehen kundër Donald Trump.

  Rreth 300 vetë demonstruan kundër Donald Trump pranë bursës së Brukselit. Ndërsa tre kilometra më tutje e ngarkuara e BE-së për politikën e Jashtme, Federica Mogherini, nuk u përmbajt shumë nga ...

 • Chevy Bolt në epiqendër të panairit të makinave

  30 Janar, 2017

  Chevy BoltTë premten u hap në Uashington panairi i makinave 2017, ku u shfaqën disa modele të reja interesante. Ndërkohë që makinat me vetëngarje janë ende larg, prodhuesit po përpiqen të mahnisin blerësit me motorët elektrikë, rendiment më të lartë, komfort dhe stil. Gjithashtu, vazhdon të rritet gjatësia e distancave që mund të përshkojnë modelet e reja.

  Nëse doni të ...

 • Presidenti meksikan anulon vizitën në SHBA

  26 Janar, 2017

  Presidenti i MeksikesPresidenti i Meksikës Enrique Pena Nieto thotë se nuk do të shkojë në SHBA për t’u takuar me Presidentin amerikan Donald Trump.

  Pena Nieto postoi një mesazh në Twitter ku thotë se e kishte informuar Shtëpinë e Bardhë për vendimin e tij.

 • Korrupsioni po përhapet në mbarë botën

  26 Janar, 2017

  Korrupsioni po përhapet në mbarë botën dhe pasojat janë dhe vdekjeprurëse.

  Korupsioni 2016Çfarë kanë të përbashkët kryebashkiaku i Regensburgut Joachim Wolbergs, djali i presidentit të Guinesë EkuatorialeTeodoro (apo Teodorin) Obiangaus, ish-polici finlandez Jari Aarnio dhe ish-presidentja e Koresë së Jugut Park Geun-hye? Përgjigja: Ata akuzohen për korrupsion. Sado të ndryshme që janë vendet, njerëzit dhe ngjarjet, ato konfirmojnë një prirje që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"