LAJMET NGA BOTA

 • Bomba në Mançester e ndërtuar për të shkaktuar viktima të shumta

  23 Maj, 2017

  ManchesterSipas policisë britanike, personi që kreu shpërthimin në koncertin e Mançesterit, ishte nisur për të vrarë sa më shumë spektatorë që të ishte e mundur.

  Pajisja shpërthyese ishte një bombë e ndërtuar me gozhdë, ciflat e të cilave u përhapën në një rreze të gjerë.

  Eksperti britanik i sigurisë, Will Geddes, u tha gazetarëve se pajisja shpërthyese duket të ishte e ...

 • Aktori Roger Moore ndahet nga jeta në moshën 89 vjeçare

  23 Maj, 2017

  Roger MooreVdiq në moshën 89-vjeçare aktori britanik Roger Moore, i cili mori famë botërore për interpretimin e agjentit sekret James Bond, me një “oreks” të paparë për veprime të rrezikshme dhe aventura.

  Personazhi i James Bondit u bë i njohur në mbarë botën. Pasi u tërhoq nga kinematografia, në vitin 1991 Roger Moore u bë ambasador i Kombeve të Bashkuara, ...

 • Industria e makinave elektrike bën përparime

  23 Maj, 2017

  makinat elektrikeMegjithë shqetësimin e vazhdueshëm për distancën që mund të përshkojnë, interesi për makinat elektrike po rritet, veçanërisht në vendet e industrializuara. Prodhuesit thonë se po përmirësojnë kilometrazhin duke ndërtuar më shumë stacione furnizimi, por industria është ende duke pritur për një përparim të madh në teknologjinë e baterisë.

  Shitjet e makinave elektrike premtojnë më shumë se kudo në Kinë, ...

 • Projekti për ndërtimin e një kompjuteri me kuante

  23 Maj, 2017

  kompjuteri me kuanteNjë grup shkencëtarësh nga disa vende të botës thonë se kanë hartuar projekt-idenë për ndërtimin e kompjuterit të parë gjigand dhe më të fuqishëm në botë me kuante. Megjithëse shkencëtarë të njohur, përfshirë Ajnshtajnin, e kanë kundërshtuar përdorimin e fizikës kuantike, studjuesit e projektit mendojnë se një kompjtuer me kuante do të mund të zgjidhte probleme që ...

 • Në kërkim të jetës në Mars

  22 Maj, 2017
  MarsThis color view of the parachute and back shell that helped deliver NASA’s Curiosity rover to the surface of the Red Planet was taken by the High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) camera on NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter.
  Mogherini fton për takim liderët e Ballkanit Perëndimor 19 Maj, 2017

  MogheriniLiderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në Bruksel më 24 maj. Në takim do të jenë edhe diplomatë të lartë të BE.

  Qëllimi i takimit, siç kumtohet nga kabineti i Federica Mogherinit, është që të bisedohet për mënyrën e tejkalimit të tensioneve në rritje në disa vende të Ballkanit Perëndimor si dhe përparimi i bashkëpunimit rajonal ...

 • Hoyt Yee: Në Ballkan, rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje

  18 Maj, 2017

  Hoyt YeeNjë zyrtar i lartë amerikan tha se në Ballkan rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje dhe forcat kundër demokracisë po shtohen.

  Hoyt Brian Yee, Zëvendës ndihmës sekretar i shtetit tha se nëse nuk trajtohen, problemet do të acarohen dhe do të çojnë në konflikte, të cilat në mënyrë të paevitueshme mund të tërheqin brenda tyre edhe Shtetet ...

 • Shërbimet e fshehta: Besimi fitohet me zor dhe humbet shpejt

  17 Maj, 2017

  trump putinDonald Trumpi i ka përcjellë informacione sekrete Rusisë. Eksperti për SHBA, Irwin Collier deklaron në intervistë me DW se ç’pasoja mund të kishte kjo për Trumpin dhe për punën e shërbimeve të fshehta të SHBA.

  DW: Në takimin e tij me ministrin e Jashtëm Sergej Lavrov, Presidenti i SHBA besohet se ka përcjellë informacione, të cilat mund të rrezikojnë ...

 • Nivelet e klasifikimit të informacionit në SHBA

  16 Maj, 2017

  Daily BriefingKëshilltari i Sigurisë Kombëtare H.R. McMaster dhe anëtarë të tjerë të administratës Trump iu përgjigjën dje artikujve ku njoftohej se Presidenti Donald Trump u tregoi informacion të klasifikuar të nivelit të lartë zyrtarëve rusë me të cilët u takua në Zyrën Ovale.

  Cilat janë nivelet e informacionit të klasifikuar në SHBA?

  • Tepër Sekret
  • Sekret
  • Konfidencial

  Çfarë domethënieje kanë këto kategori klasifikimi?

  Nivelet përfaqësojnë rëndësinë ...

 • Ukraina vë sanksione ndaj kompanive ruse të internetit

  16 Maj, 2017

  internetUkraina vendosi të martën sanksione ndaj grupit më të madh rus të internetit Yandex dhe disa kompanive tjera të njohura të internetit, me arsyen se donte të mbrohej nga sulmet kibernetike.

  Kremlini ka kërcënuar se do të hakmerret.

  Kufizimet kanë ngrirë të gjitha pasuritë që kanë bizneset ruse brenda Ukrainës. Megjithatë, faqet e internetit të menaxhuara nga këto firma sot ishin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"