LAJMET NGA BOTA

 • Kompania Nauto ofron një palë sy shtesë për shoferët

  7 Shtator, 2019

  NautoMund të duhen vite që makinat krejtësisht autonome të bëhen pjesë e realitetit të përditshëm, por një pjesë e kësaj teknologjie po përdoret aktualisht për të bërë më të sigurtë ngarjen e makinës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Michelle Quinn vizitoi një kompani që po përdor vizionin kompjuterik dhe inteligjencën artificiale për të zgjidhur një prej problemeve më ...

 • Sa gjatë do rezistonte trupi i njeriut në çdo planet të Sistemit Diellor

  2 Shtator, 2019

  Sistemi diellorE kishit menduar ndonjëherë se sa gjatë mund të rezistojë trupi i njeriut në secilin prej planeteve të sistemit diellor? Nisur nga studimet përkatëse mbi secilin prej këtyre trupave qiellorë si dhe falë një përllogaritjeje të thjeshtë gramatikore, në këtë galeri fotosh do të gjeni përgjigjet e duhura.

  Urani

 • Mungesa e gravitetit vret qelizat e kancerit

  2 Shtator, 2019

  qeliza kancerMjaftojnë 24 orë pas vendosjes në gjendjen e mungesës së gravitetit që të shuhen më shumë se 80% e qelizave kanceroze të testuara, kanë zbuluar studiuesit australianë.

  „Shumë vetë në shoqërinë tinë papritur u sëmurën me kancer, dhe kjo më ka motivuar që të studioj, se çfarë ndodh me qelizat e kancerit”, thotë Joshua Chou, studiues në Universitetin Teknologjik ...

 • Matthew Palmer, Përfaqësues i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor

  31 Gusht, 2019

  PalmerSekretari i Shtetit ka emëruar Zëvendës Ndihmës Sekretarin Matthew Palmer si Përfaqësuesin e tij të Posaçëm për Ballkanin Perëndimor.

  “Në këtë rol, – tha Departamenti i Shtetit, – zoti Palmer do të udhëheqë përpjekjet tona për të forcuar angazhimin diplomatik amerikan në mbështetje të paqes, stabilitetit dhe begatisë në rajon dhe për t’u përqëndruar në integrimin e vendeve të ...

 • Protestë në Moskë, mijëra dalin në rrugët kryesore

  31 Gusht, 2019

  Protesta rusiMijëra rusë dolën në rrugët e Moskës të shtunën për të kërkuar zgjedhje të lira për këshillin e bashkisë së kryeqytetit më 8 shtator.

  Ata sfiduan urdhrin që ndalon demonstrimet dhe që është shoqëruar me arrestime të dhunshme gjatë protestave të mëparshme.

  Disa javë demonstrimesh për zgjedhjet e Moskës janë shndërruar në lëvizjen më të madhe të protestës në ...

 • Evropa, Perëndimi, Kina dhe Rusia

  23 Gusht, 2019

  G7Kina dhe Rusia besojnë se mund të sillen si të duan dhe të mos ndëshkohen kur shtypin disidencën, sepse vendet perëndimore kanë kontradikta mes tyre, paralajmërojnë disa analistë. Perëndimi, thonë këta analistë, e ka humbur besimin në aftësinë e tij për të ndikuar mbi botën që e rrethon.

  “Ekziston një rrezik që ne në Perëndim po bëhemi spektatorë të ...

 • Pakti Hitler-Stalin 80 vjet mё parё

  23 Gusht, 2019

  Hitler StalinAdolf Hitler dhe Josef Stalin e konsideronin njeri-tjetrin si kryearmik. E megjithatё tё dy diktatorёt mё 1939 ranё dakord pёr njё pakt mossulmimi dhe e ndanё Europёn Lindore mes tyre. Pasojat ndihen edhe sot.

  Ishte njё kalkulim cinik. E kjo llogari nё fillim ia vlejti pёr tё dyja palёt. Pёr planin e tij pёr tё sulmuar Poloninё, Hitleri siguroi ...

 • Fundi i Marrёveshjes INF: SHBA sёrish ve raketat nё provё

  20 Gusht, 2019

  raketa usaSHBA rreth dy javё pas daljes nga Marrёveshja e Çarmatimit, INF me Rusinё kanё vёnё nё provё raketat me rreze tё mesme veprimi. Prova i shёrben zhvillimit tё “kapaciteteve” tё ardhshme, deklaroi Pentagoni.

  SHBA komunikuan provёn e parё tё njё rakete me bazё nё tokё qё pas daljes nga Marrёveshja Bёrthamore, INF. Raketa nё Kaliforni pas fluturimit ...

 • Amerikanët shtrojnë pyetje pas sulmeve masive

  5 Gusht, 2019

  El PasoAmerikanët po përballen me pasojat e tre vrasjeve masive brenda një jave, që kanë shkaktuar vdekjen e nëntë vetëve në Dejton të Ohajos dhe 20 në El Paso të Teksasit të shtunën dhe tre vetëve në Gilroy të Kalifornisë më 28 korrik. Me këto ngjarje, numri i sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara këtë vit, ka arritur ...

 • 30 tё vdekur gjatё tё shtёnave nё Teksas dhe Ohio

  5 Gusht, 2019

  protesta armetSёrish tё shtёna nё SHBA nё vende, ku qendrojnё shumё njerёz. 20 vetё gjetёn vdekjen gjatё njё sulmi nё njё qendёr tregtare nё El Paso nё Teksas. Mё vonё njё i armatosur vrau nёntё vetё nё afёrsi tё njё bari nё Dayton.

  Gjatё tё shtёnave nё kompleksin tregtar nё El Paso tё Teksasit, sipas tё dhёnave tё autoriteteve, kanё ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"