LAJMET NGA BOTA

 • SHBA, akuza të reja kundër firmës kineze Huawei

  14 Shkurt, 2020

  HuaweiQeveria amerikane ngriti të enjten një aktpadi të re, kundër kompanisë kineze të teknologjisë Huawei dhe drejtueses kryesore të saj Meng Wanzhou.

  Aktakuza u ngrit në gjykatën federale të Bruklinit në Nju Jork.

  “Huawei” akuzohet për komplot me qëllim shkeljen e aktit që ndalon krimet nëpërmjet zhvatjes dhe detyrimit si dhe aktivitetet korruptive, me synimin për të vjedhur sekretet tregtare ...

 • Kinë: Numri i të vdekurve nga koronavirus, mbi 1,100

  13 Shkurt, 2020

  KoronavirusZyrtarët kinezë të shëndetësisë njoftuan të mërkurën se numri i të vdekurve nga koronavirusi ka arritur në më shumë se 1,100.

  Shifrat e Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë përfshijnë 97 vdekje të reja dhe gjithsej 44,653 njerëz të konfirmuar si të infektuar që nga shpërthimi i koronavirusit muajin e kaluar. Disa ekspertë kanë hedhur dyshime nëse ky është numri i plotë ...

 • Opsionet e Turqisë pakësohen në Siri, Rusia mbështet lëvizjen e Asadit

  13 Shkurt, 2020

  SiriaNjë ofensivë siriane e mbështetur nga Rusia në Idlib i ka sjellë forcat turke në konfrontim të drejtpërdrejtë me trupat e Presidentit Asad. Kjo kërcënon të minojë një marrëveshje të brishtë mes Turqisë dhe Rusisë.

  Bisedimet për qetësimin e situatës midis përfaqësuesve të Rusisë dhe Turqisë nuk kanë arritur asnjë marrëveshje, pasi 13 ushtarë u vranë gjatë javës së kaluar ...

 • Përhapja e koronavirusit të ri

  11 Shkurt, 2020

  Koronavirusi

  rel

 • Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar

  11 Shkurt, 2020

  ParasiteCeremonia e të dielës mbrëma për ndarjen e çmimeve Oscar kishte karakteristikat e saj me një ndarje të barabartë të Çmimeve të Akademisë mes grave dhe burrave. Megjithëse pakicat ishin kryesisht të papërfaqësuara, filmi nga Koreja e Jugut “Parasite” “triumfoi me katër çmime Oscar, përfshi ato për regjisorin dhe filmin më të mirë.

  Ishte një natë e shënuar për regjizorin ...

 • Arrin në mbi 900 numri i vdekjeve nga koronavirusi

  11 Shkurt, 2020

  KoronavirusNumri i vdekjeve nga koronavirusi në Kinë ka arritur në mbi 900, ndërsa sot për herë të parë që nga shpërthimi i epidemisë, Presidenti kinez Xi Jinping vizitoi një lagje të Pekinit dhe një spital për trajtimin e presonave të prekur nga virusi. Ndërkohë, rritja e rasteve në Britani bëri që qeveria e këtij vendi ta shpallë virusin ...

 • Filmi “1917”, pretendent kryesor për çmimin Oscar

  9 Shkurt, 2020

  1917Drama e filmit të luftës ”1917” nga kineasti Sam Mendes, ka marrë 10 kandidatura për çmimin Oscar duke e bërë atë një nga pretendentët më të mirë për çmimet e akademisë. Filmi ndjek dy ushtarë të rinj gjatë Luftës së Parë Botërore në një mision për të paralajmëruar 1600 ushtarë britanikë se po çohen në një kurth nga forcat ...

 • Warren e Sanders kundër financimit të fushatave nga miliarderët

  9 Shkurt, 2020

  elektion 2020Debati të premten në New Hampshire mes demokratëve në garë për të qenë kandidati zyrtar i partisë për zgjedhjet presidenciale, u përqëndrua tek financimi i fushatës presidenciale.

  Kandidatët presidencialë Elizabeth Warren dhe Bernie Sanders thanë se është koha për një ndryshim të sistemit ku milionerët dhe miliarderët janë kontribuesit kryesorë të kandidatit për president.

  Të dy kandidatët u shfaqën ...

 • Kinë, vdekja e mjekut ngjall zemërim ndaj autoriteteve

  9 Shkurt, 2020

  Dr LiVdekja e një mjeku i cili u qortua se paralajmëroi për virusin e ri të Kinës, shkaktoi një furi lavdërimesh për të dhe zemërim që autoritetet komuniste e vendosin politikën mbi sigurinë publike.

  Pas vdekjes, Dr. Li Wenliang u bë mishërimi i zemërimit të fortë ndaj kontrollit të Partisë Komuniste në pushtet mbi informacionin dhe ankesat se zyrtarët ...

 • OBSH: Ka ende shumë pikëpyetje mbi koronavirusin

  9 Shkurt, 2020

  OBSHNumri i rasteve të personave të konfirmuar si bartës të koronavirusit në Kinë u rrit me gati 4 mijë ndërsa ai i vdekjeve me rreth 75, brenda një dite. Deri tani shifrat e përgjithshme flasim për mbi 31.200 njerëz të infektuar dhe 636 që kanë humbur jetën. Ndërsa virusi vazhdon të përhapet, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"