LAJMET NGA BOTA

 • Referendumi në Turqi, neootomanizëm apo rritje e autokratëve në Ballkan?

  18 Prill, 2017

  erdoganReferendumi në Turqi mund të nxisë rritjen e demokracive jo liberale dhe shtimin e liderëve autokratë në rajonin e Ballkanit Perëndimor përfshirë Kosovën, posaçërisht përmes shtrirjes së ndikimit jo vetëm politik por edhe atij ekonomik të Turqisë në rajon, thonë njohës të politikave ndërkombëtare.

  Sipas tyre vazhdimi i përplasjeve të politikës aktuale turke me Evropën do të mund të shtojë ...

 • FMN parashikon rritje më të shpejtë ekonomike

  18 Prill, 2017

  fmnFondi Monetar Ndërkombëtar thotë se parashikimet për ekonominë globale janë më të mira nga sa pritej, por paralajmëroi se protektonizmi dhe tensionet gjeopolitike mund ta dëmtojnë rritjen ekonomike.

  FMN-ja e publikoi raportin të martën, një javë para takimit të përvitshëm të zyrtarëve më të lartë të ekonomisë botërore dhe përfaqësuesve të Bankës Botërore dhe FMN-së në Uashington.

  FMN-ja thotë se rritja ...

 • Epokë e re në Turqi: Erdogani i merr të gjitha

  18 Prill, 2017

  Sulltan ErdoganPresidenti Erdogan mori gjithçka që deshi, por jo në një fitore plebishitare. Shumë pyetje nuk kanë marrë përgjigje kur AKP nxiton të kremtojë fitoren. Seda Serdar pyet nëse sezoni i votimit kaloi apo vetëm po nis.

  Turqia nuk është më në udhëkryq. Një epokë e re ka nisur. Pesëdhjetë e një përqind të qytetarëve turq votuan me “po” në ...

 • Facebook organizon një konferencë globale

  18 Prill, 2017

  fb mesengerKonferenca vjetore F8, ku kompania Facebook mbledh programues nga e gjithë bota, fillon këtë javë në San Jose, të Kalifornisë, në një kohë kur gjigandi i rrjeteve sociale përballet me më shumë konkurencë në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë globin.

  Programues nga Brazili, Franca, India dhe Meksika do të mblidhen nesër dhe pasnesër në konferencën F8, për të ...

 • FBI-ja përmirëson teknologjinë e testimit të ADN-së

  18 Prill, 2017

  test adnLaboratorët e FBI-së në mbarë Shtetet e Bashkuara këtë vit vunë në përdorim një teknologji të avancuar për testimin e ADN-së. Metoda e re ul ndjeshëm mundësinë statistikore që dy persona me lidhje gjaku të rezultojnë me një profil të ngjashëm ADN-je. Zëri i Amerikës vizitoi laboratorin që zhvilloi metodën e re.

  Siç përshkruhet në filmat investigativë, krahasimi i ...

 • Sistemet e monitorimit të kontrabandës në det të hapur

  18 Prill, 2017

  sistem monitorimi detQindra anije po lundrojnë me pajisje të fikura dhe po ndryshojnë kurs, duke ngritur shqetësimin se trafikimi i armëve, emigrantëve dhe drogës po ndodh pa u diktuar. Teknologjia e re u mundëson autoriteteve të ndjekin rrugët e anijeve të dyshimta, por ekspertët e sigurisë thonë se luftimi i kontrabandistëve kërkon një koordinim më të madh.

  Nëntëdhjetë për qind ...

 • Kur teknologjia e vjetër bëhet prirja e re

  18 Prill, 2017

  gramafoniTë lindurit në moshën dixhitale kanë pak gjasa të kenë përjetuar magjinë e gramafonit. Por kjo teknologji 150 vjeçare, po përjeton një ringjallje në mbarë botën. Materiali në vazhdim na rrëfen për një kompani çeke, prodhuesja më e madhe e gramafonëve në vend dhe kontributin e saj në këtë qasje të re ndaj muzikës së regjistruar.

  Disa dekada përpara se ...

 • Vuçiq Gabrielit: “Tango nuk kёrcehet vetёm”

  13 Prill, 2017

  Gabriel VucicSigmar Gabriel viziton Serbinё dhjetё ditё pas fitores sё diskutueshme tё kryeministrit Vuçiq si president i ri. Gjermania do tё vazhdojё ta mbёshtesё atё – pavarёsisht protestave nё rrugёt e Beogradit.

  Shtrёngimi i duarve ёshtё i pёrzemёrt, atmosfera e ҁlirёt dhe miqёsore. Nё vilёn luksoze “Mir” (“paqe”), shtёpia e pritjes e qeverisё serbe, ministri i Jashtёm gjerman Sigmar Gabriel ...

 • Tillerson: Marrëdhëniet Uashington-Moskë në pikë të ulët

  13 Prill, 2017

  TillersonSekretari i Shtetit Rex Tillerson është shprehur se marrëdhëniet e Uashingtonit me Moskën janë në pikë të ulët. Sulmi i fundit me armë kimike në Siri që shkaktoi masakër në popullatën civile dhe shok në shkallë ndërkombëtare ka vënë përballë njëra tjetrës dy fuqitë botërore, pasi Rusia mbetet një aleate e fortë e Presidentit sirian Bashar al-Asad.

  Shtetet e Bashkuara ...

 • McCain kritikon përpjekjet ruse për ndërhyrje në Ballkan

  13 Prill, 2017

  McCainSenatori amerikan John McCain përgëzoi Malin e Zi për anëtarësimin e pritshëm në NATO dhe kritikoi përpjekjet e dyshuara të Rusisë për të ndërhyrë në Ballkan.

  Senatori McCain, ish- i burgosur lufte në Vietnam, është një ndër mbështetësit më të fortë të zgjerimit NATO-s në Evropë.

  Ai tha të mërkurën në Mal të Zi se “sjellja nga ana e rusëve, në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"