LAJMET NGA BOTA

 • Zgjedhje të parakohshme parlamentare në Greqi

  27 Maj, 2019

  SyrizaPas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor.

  Një humbje shok për SYRIZA: Në zgjedhjet për Parlamentin e BE partia e majtë e Aleksis Cipras merr vetëm 23,8 përqind të votave. Kësisoj kjo parti renditet më shumë se nëntë pikë ...

 • Tkurren partitë e Qendrës në Parlamentin Europian

  27 Maj, 2019

  BE“Zgjedhjet vendimtare” bënë që shumë zgjedhës të shkojnë në kutitë e votimit. Partitë e mëdha janë tkurrur. Parlamenti Europian do ketë shumë ngjyra. Populistët e djathtë shtojnë vendet.

  E papritura më e madhe e zgjedhjeve europiane është pjesëmarrja e lartë në votime. Rreth 51 përqind e 420 milionë votuesve në vendet e BE, hodhën votën në kutitë e votimeve. Pjesëmarrja në ...

 • Ultimatum mes partnerëve të NATO-s: SHBA kërcënon Turqinë me sanksione

  24 Maj, 2019

  raketa S400SHBA i ka dhënë ultimatum Turqisë, partnerit në NATO. Nëse Ankaraja blen sistemin rus të raketave S- 400, atëherë Uashingtoni do të vendosë sanksione kundër Turqisë.

  Për çfarë bëhet fjalë në “grindjen për raketat”? 

  Turqia kërkon të mbrojë hapësirën e vet ajrore me një sistem rus raketash. Uashingtoni kërkon që si vend partner i NATO-s, Turqia të blejë ...

 • Pikat e nxehta të krimit të organizuar në Ballkanin Perëndimor

  23 Maj, 2019

  harta e trafikut te drogaveHarta e trafikut të drogave (marrë nga raporti i Global Initiative Against Transnational Crime)

  Një raport i ri arrin në përfundimin se trafiqet ilegale që rrjedhin përmes porteve, qyteteve dhe pikave kufitare të Ballkanit Perëndimor mundësohen nga një ekonomi politike e krimit, e cila është e rrënjosur në vendet e rajonit.

  Raporti i ...

 • Koduesja 10 vjeçare krijon lojra për të mësuar fëmijët e tjerë

  23 Maj, 2019

  lojra kodiNë “Silicon Valley” të Kalifornisë një 10 vjeçare, koduese e talentuar programesh kompjuterike që nga mosha 6 vjeçare, ka krijuar dy lojra që mund të luhen në tryezën e studimit, me synimin për të mësuar edhe fëmijët e tjerë se si të kodojnë.

  Samaira Mehta nuk është një 10 vjeçare e zakonshme. Ajo ka koduar që në moshën ...

 • Skandali që prishi koalicionin qeveritar në Austri

  20 Maj, 2019

  KurzPas publikimit të skandalit të zëvendës kancelarit të Austrisë Strache, ky vend do të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme. “Mjaft më”, tha kancelari i Austrisë Kurz. Presidenti vendosi.

  Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz ka vendosur të prishë koalicionin me partinë populise të djathtë FPÖ. Ai këtë vendim ia ka komunikuar edhe presidentit të vendit Alexander Van der Bellen, nga i ...

 • Plani i pritshëm i Presidentit Trump kufizon imigracionin përmes lidhjeve familjare

  16 Maj, 2019

  TrumpPresidenti amerikan Donald Trump pritet të shpallë të enjten propozimin e shumëpritur për imigracionin, një plan që ka si synim ta largojë procesin e miratimit të kërkesave të imigracionit nga lidhjet familjare dhe nevojat humanitare.

  Një zyrtar i lartë i administratës u tha gazetarëve në Kopshtin e Trëndafilave pranë Shtëpisë së Bardhë, para komenteve të Presidentit Trump, të enjten pasdite, ...

 • Austria ndalon shaminë e kokës për vajzat e fillores

  16 Maj, 2019

  ShamiaNjë vendim me fuqi të madhe simbolike. Parlamenti austriak ka vendosur të ndalojë vendosjen e shamisë së kokës për vajzat në shkollën fillore. Menjëherë pasuan protestat.

  Me një ligj, për të cilin e dhanë votën deputetët e koalicionit qeveritar nga partia konservatore, ÖVP dhe partia populiste, FPÖ do të ndalohet në të ardhmen në shkollat fillore “veshja për arsye të ...

 • Kryebashkiaku i larguar i Stambollit dënon goditjen e Erdoganit ndaj demokracisë

  15 Maj, 2019

  Ekrem ImamogluEkrem Imamoglu tronditi politikën turke kur fitoi zgjedhjet për bashkinë e Stambollit, duke i dhënë fund një sundimi 25-vjeçar të partisë së Presidentit Recep Tayyip Erdogan. Zoti Imamoglu mori detyrën rreth një muaj më parë dhe zbuloi menjëherë shpenzimet e tepruara të zyrtarëve të qytetit. Papritmas, komisioni zgjedhor urdhëroi një rinumërim të votave dhe zoti Imamoglu nuk ...

 • Ndikimi i Iranit në rajon

  12 Maj, 2019

  IraniSHBA e braktisën marrëveshjen bërthamore, ndërsa Irani mbrohet. Dhe udhëheqja e Teheranit ka shumë mundësi për të shkaktuar në Lindjen e Mesme probleme për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.

  Prej vitesh, Irani e ka rritur fuqinë dhe ndikimin në Lindjen e Mesme. Për këtë shpesh ishte e mjaftueshme të shfrytëzonte gabimet e SHBA në rajon. Shembulli më i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"