LAJMET NGA BOTA

 • Një vështrim mbi metodat e reja që ju mbajnë në formë

  8 Janar, 2018

  stervitjePas festave të fundvitit, shoqëruar me shumë ushqim, pije dhe argëtim, zakonisht vitin e ri e presim me shumë premtime dhe angazhime për përmirësimin e vetvetes, përshirë shëndetin fizik. Materiali në vazhdim hedh një vështrim se si të dobësohemi e të mbetemi të shëndetshëm duke larguar nga trupi substancat toksike, falë disa metodave të reja të provuara vitin që ...

 • Brazil: Teknologjia në shërbim të ruajtjes së rendit dhe popullsisë

  8 Janar, 2018

  brazilGjatë vitit 2015 në Brazil u vranë më shumë se 50 mijë njerëz, duke e renditur këtë vend në listën e vendeve me ritmet më të larta të vrasjeve në shkallë globale. Në përgjigje të situatës, brazilianët po përdorin telefonat për të njoftuar njëri-tjetrin në rastet kur shpërthen dhuna.

  Brazili me mbi 200 milionë banorë regjistron dhjetëra mijëra vrasje ...

 • Terapia gjenetike gjatë vitit 2017

  8 Janar, 2018

  okulistiKa shanse që 2017-ta do të hyjë në historinë e mjekësisë si një vit kur inxhinieria gjenetike më në fund filloi të lëvizë nga laboratorët në klinika. Disa raste të suksesshme që vijnë nga pjesë të ndryshme të botës premtojnë se sëmundjet e trashëguara dhe kanceret së shpejti mund të mposhten. Xhorxh Putic i Zërit të Amerikës i hedh ...

 • Efektet shëndetësore të të ftohtit ekstrem

  8 Janar, 2018

  ftohti ekstremNjë valë të ftohti vdekjeprurës ka përfshirë Amerikën e Veriut, duke sjellë shumë dëborë dhe ngrica. Shërbimi Kombëtar i Motit paralajmëroi për erëra të akullta dhe ngrica në një sipërfaqe që nga Teksasi jugor dhe deri në Kanada, si dhe nga Montana dhe deri në Nju England. Edhe mjekët kanë filluar t’i paralajmërojnë njerëzit për t’u ruajtur ...

 • Përplasje yjesh që do të shihet nga bota në 2022

  8 Janar, 2018

  Muri kinezNë univers, veçanërisht në galaktikën tonë, ka një numër të madh sistemesh me shumë yje ku dy ose më shumë yje rrotullohen përreth njëri-tjetrit. Në shumë nga këto sisteme, yjet përplasen me njëri-tjetrin. Një dukuri që ka qenë e njohur për astronomët për një kohë të gjatë. Por shkencëtarët thonë se një përplasje që ka ndodhur pothuajse dy ...

 • Objektivat e demonstruesve nё Iran tё paqarta

  5 Janar, 2018

  protestat iranShteti iranian i deklaroi protestat tё pёrfunduara. Por megjithatё njerёzit vazhdojnё tё demonstrojnё nё rrugё. Zhgёnjmi i nxit ata pёr protestё, por qёllimet e tyre janё tё paqarta.

  Pas njё jave protestash tё ashpra kundёr qeverisё udhёheqja iraniane mobilizoi tё mёrkurёn (03.01.) mbёshtetёsit e vet. Ndёrsa mediat shtetёrore heshtёn pёr protestat e kritikёve ato transmetuan marshimin e pёrkrahёsve tё ...

 • Protestat e Iranit dhe bota e jashtme

  5 Janar, 2018

  protesta iranIrani është përfshirë prej protestave kundërqeveritare. Dhe për këtë shkak bota është e dyzuar: thirrje për ndryshimin e sistemit apo thirrje për dialog.

  Siç ndodh shpesh në Iran edhe protesta e tanishme zhvillohet në disa nivele: brenda Iranit fillimisht drejtëpërdrejtë në rrugë – dhe aty ka pasur ndërkohë edhe demonstrata masive pro regjimit – por edhe në luftën për ...

 • Boshllёqe tё mёdha sigurie tek miliarda kompjuterё

  5 Janar, 2018

  smartphoneKompjuterё, smartfonё apo servera kanё nё mbarё botёn mikroprocesorё. Dega e teknologjisё po punon me intensitet pёr t’i bёrё mё tё sigurtё kompjuterёt, smartfonёt dhe serverat-cloud.

  Tё prekur nga boshllёqet nё sistemin e sigurisё janё breza tё tёrё mikroprocesorёsh (chips) tё kompjuterave, smarfonёve dhe tё serverave-cloud. Ekspertёt kanё zbuluar boshllёqe nё sistemin e sigurisё, pёrmes tё cilave sulmuesit ...
 • Dënimi i bankierit turk kërcënon lidhjet SHBA -Turqi

  5 Janar, 2018

  HalkbankAnkaraja vazhdon të kritikojë dënimin nga një juri amerikane të një bankieri turk për shkelje të sanksioneve amerikane kundër Iranit.

  Duke folur me gazetarët të premten në aeroportin e Stambollit, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se rasti ishte pjesë e një “zinxhiri komplotesh serioze” kundër vendit të tij. Ai shtoi se marrëveshjet dypalëshe ligjore me Shtetet e Bashkuara ...

 • Kaliforni: fillon përdorimi rekreativ i marijuanës

  4 Janar, 2018

  marijuhanaKalifornia u bë më 1 janar shteti i gjashtë amerikan që legalizon përdorimin rekreativ të marijuanës. Deri tani përveç Kalifornisë, konsumimi i marijuanës për qejf, pra jo për arsye mjekësore, lejohet në Nevada, Oregon, Uashington, Alaska dhe Kolorado si dhe në kryeqytetin e vendit.

  San Diego, San Jose, Oakland, Berkeley dhe Eureka janë ndër qytetet ku dyqanet ku shitja e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"