LAJMET NGA BOTA

 • Shtohet rreziku i sulmeve kibernetike

  12 Tetor, 2018

  paswordÇdo ditë ka sulme kibernetike ndaj rrjeteve kompjuterike qeveritare. Garantimi i sigurisë në rrjet po vështirësohet. Përse? Përgjigjet jepen në raportin e Entit Federal për Sigurinë në Teknikën e Informacionit.

  Në fund të vitit të kaluar, hakerët sulmuan një platformë mësimore në një shkollë të lartë të federatës, për të krijuar atje akses në rrjetin e Ministrisë së Jashtme. Ministri i ...

 • Anija e hapësirës Soyuz kthehet papritur në Tokë

  12 Tetor, 2018

  SoyuzNjë ekuipazh ruso-amerikan në bordin e anijes së hapësirës Soyuz bëri një kthim të papritur në tokë, menjëherë pas nisjes për në një mision në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

  Agjencia amerikane e hapësirës NASA njoftoi për një problem me mekanizmin shtytës të anijes kozmike menjëherë pas nisjes të enjten nga një qendër hapsinore e epokës sovjetike në Baikonur të Kazakistanit.

  Anija ...

 • Bosnjë-Hercegovinë – mizerja vazhdon

  10 Tetor, 2018

  DodikPolitikanët gjermanë në intervistë me DW shprehen të shqetësuar me rezultatet e zgjedhjeve në Bosnjë-Hercegovinë. Në veçanti fitorja e nacionalistëve cënon bazat e shtetit.

  Shumica e politikanëve gjermanë janët të shqetësuar thellë me rezultatet e zgjidhjeve të fundit në Bosnjë Hercegovinë. Politikani i CDU-së, Michael Brandt thotë se në Bosnjë-Hercegovinë “mizerja po vazhdon”, e kjo do të thotë se në ...

 • Artistja me një veti të rrallë shikimi

  10 Tetor, 2018

  Artistja me ngjyraDisa specie, si karkaleci i detit mantis dhe kameleonët, mund të shohin më shumë ngjyra se sa njerëzit. Por edhe disa njerëz e kanë këtë aftësi. Ata kanë një veti që quhet tetrachromacy, të paturit e katër kanaleve të pavarura për përcjelljen e informacionit rreth ngjyrave ose të katër llojeve të qelizave konike në sy. Concetta ...

 • Bosnja rrezikon krizë politike pas zgjedhjeve

  9 Tetor, 2018

  zgjedhjet bosnjePartitë nacionaliste kroate, boshnjake dhe serbe, fituan në zgjedhjet e së dielës në Bosnjë dhe do të mbizotërojnë të gjitha nivelet e strukturës komplekse të qeverisjes në katër vitet e ardhshme.

  Sipas rezultateve paraprake, udhëheqësi nacionalist serb, Milorad Dodik dhe kandidati myslimano-boshnjak, Shefik Xhaferoviç, fituan vendet e tyre në presidencën me tre përfaqësues, ndërsa vendin e rifitoi kandidati ...

 • SpaceX dërgon në orbitë një satelit argjentinas

  9 Tetor, 2018

  SpaceXKompania e manjatit të biznesit Elon Musk “SpaceX” lëshoi të dielën me sukses në orbitë një satelit argjentinas.

  Vetëm pak çaste pas nisjes nga baza e forcave ajrore e Vandenbergut, që ndodhet rreth 200 kilometra larg Los Anxhelosit, pjesa e parë e raketës “Falcon 9” u ul padëmtuar në bazë.

  Është hera e parë që “SpaceX” ulet me sukses në ...

 • OKB jep alarmin për të ardhmen e planetit

  9 Tetor, 2018

  tymNjë grup pune i Kombeve të Bashkuara publikoi të hënën një raport që paralajmëron rreth rrezikut të madh që i kanoset planetit në të ardhmen, nëse ngrohja globale nuk mbahet në minimumin e saj. Ekspertët bëjnë thirrje për marrjen e masave, për të shmangur pasojat që mund të çojnë në thatësirë të skajshme, zjarre, përmbytje dhe mungesë të ...

 • Gjermania e paralajmëron Rusinë për sulme kibernetike

  6 Tetor, 2018

  zedhenesi i qeverise gjermaneGjermania është bashkuar me paralajmërimet britanike dhe holandeze dhe e ka akuzuar Rusinë për sulme masive kibernetike ndërkombëtare. Berlini tha se sulme të tilla mund të rrezikojnë sigurinë publike dhe demokracinë.

  “Ne i dënojmë me ashpërsi sulme të tilla ndaj organizatave dhe institucioneve të aleatëve tanë dhe i bëjmë thirrje Rusisë që të mbajë përgjegjësinë e saj ...

 • Denis Mukwege dhe Nadia Murad – fitues të çmimit Nobel për paqe

  5 Tetor, 2018

  Denis & NadiaKomiteti Norvegjez i Nobelit, shpalli të premten fitues të çmimit Nobel për paqe, Denis Mukwege dhe Nadia Muradin, për përpjekjet e tyre për t’i dhënë fund dhunës seksuale si armë e luftës.

  Në arsyetimin e komitetit thuhet se Nadia Murad është një nga rreth 3 mijë vajzat dhe gratë Yazidi, që ishin viktima të përdhunimeve dhe abuzimeve tjera ...

 • SHBA, akuza ndaj rusëve për hakerim kompjuterash

  4 Tetor, 2018

  Departament of JusticeTë enjten, Shtetet e Bashkuara ngritën akuza ndaj shtatë oficerëve të zbulimit rus për komplot me qëllim hakerimin e kompjuterave dhe vjedhje të dhënash në një përpjekje për të delegjitimuar Organizatën Ndërkombëtare Kundër Dopingut dhe publikuar emrat sekret të zyrtarëve që zbuluan një program dopingu për atletët sponsorizuar nga shteti rus.

  Akuzat për konspiracion me qëllim mashtrimin kompjuterik, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"