LAJMET NGA BOTA

 • Hidroavioni më i madh i botës

  26 Dhjetor, 2017

  HidroavioniKina ndërmerr një hap tjetër i fuqi udhëheqëse botërore në fushën e teknologjisë dhe të ekonomisë.

  Inxhinierët kinezë të avionëve shënuan gjatë Krishtlindjeve një arritje superlative. Hidroaeroplani më i madh në botë i prodhuar në Kinë bëri më 24 dhjetor fluturimin e tij të parë.

  Avioni AG600 i prodhuar nga sipërmarrja  shtetërore e avionëve Avic, u nis për një fluturim njëorësh ...

 • “Blockchain”, fjala e re që duhet të mësojnë përdoruesit e internetit

  26 Dhjetor, 2017

  BlockchainNë gjuhën angleze ka hyrë një fjalë e re, që të gjithë përdoruesit e internetit është mirë ta mësojnë, pasi mund të bëhet përcaktuese për të ardhmen e transaksioneve financiare globale. Kjo fjalë mund të mos jetë e përkthyeshme në shumë gjuhë të tjera, kështu që mund të bëhet një term ndërkombëtar, i ngjashëm me fjalët “kompjuter” apo ...

 • Zbukurimet për festat e fundvitit

  22 Dhjetor, 2017

  bredhiFestat më të mëdha e fundvitit po afrohet dhe zbukurimet për Krishtlindje ofrojnë një sfond mahnitës për të këtë kohë. Qytetet, ndërtesat publike dhe shumica e shtëpive private janë zbukuruar me pemë të Krishtlindjes, drita, Santa dhe figura të tjera. Disa tani janë duke u përgatitur edhe për Vitin e Ri.

  Prej javësh pemët tradicionale të Krishtlindjes janë mbuluar ...

 • OKB, miratohet rezoluta që refuzon njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet

  21 Dhjetor, 2017

  okbAsambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi me shumicë dërrmuese një rezolutë që hedh poshtë vendimin amerikan për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur atje ambasadën e SHBA.

  Në mbyllje të votimit, 128 vende u shprehën pro rezolutës, 9 kundër dhe 35 abstenuan. Shqipëria votoi pro rezolutës.

  “Shtetet e Bashkuara do ta kujtojnë këtë ...

 • Viti i Ri dhe fishekzjarrët

  20 Dhjetor, 2017

  FishekzjaretÇdo vit fishekzjarrët shoqërojnë ndërrimin e viteve. Po sa të rrezikshme janë ato për shëndetin dhe për mjedisin?

  Fishekzjarrët përbëhen nga një përzjerje piroteknike, prej “rreth 75% nitrat kaliumi, 15% karbon, 10% squfur “, shpjegon Günter Klein-Sommer, kimist dhe piroteknik. Për ngjyrat shtohen lidhje bakri, bariumi apo stronciumi, që shkaktojnë efektet blu, të kuqe apo të gjelbër. Fishekzjarrët e parë ...

 • Shpikje që mbrojnë mjedisin dhe klimën

  20 Dhjetor, 2017

  shpikje per mbrojtjen e mjedisitPanele diellore apo veshje prej fibrave të qumështit, shumë firma të reja synojnë me prodhimet e tyre mbrojtjen e mjedisit dhe kursimin e burimeve natyrore.

  shpikje per mbrojtjen e mjedisit 1Me çdo lëvizje futbollistët që luajnë në këtë stadium në Lagos të Nigerisë, prodhojnë rrymë ...

 • Gazetarja gjermane Mesale Tolu lirohet nga burgu në Turqi

  18 Dhjetor, 2017

  Mwaale TolunNjë gjykatë në Stamboll ka urdhëruar lirimin e gazetares gjermane. Autoritetet turke e arrestuan Messale Tolun në prill nën akuzën për “propagandë terroriste”.

  Një gjykatë në Stamboll urdhëroi lirimin e gazetares gjermane dhe të përkthyeses Mesale Tolu në procesin gjyqësor në Stamboll. Heike Hänsel, një vëzhguese e partisë E Majta që e ndoqi si vëzhguese procesin, bëri të ditur ...

 • Pajisje italiane me lazër për të zbuluar ushqimet e falsifikuara

  15 Dhjetor, 2017

  mashtrimi me ushqimMashtrimi me ushqimet, fallsifikimi i tyre, i kushton industrisë së ushqimit dhe pijeve rreth 30 miliard dollarë çdo vit. Mashtrimi me ushqimet është zëvendësimi i qëllimshëm ose keqinterpretimi i produkteve ushqimore për përfitime ekonomike. Në disa raste, si hollimi i vajit ...

 • San Francisko, emigrantët dhe industria e teknologjisë

  15 Dhjetor, 2017

  BingHarry Shum, executive vice president of Microsoft’s Artificial Intelligence and Research, speaks at a Microsoft event in San Francisco, California, Dec. 13, 2017.

  Vlerësohet se më shumë se një milion emigrantë me arsim universitar në Shtetet e Bashkuara bëjnë punë për të cilat ...

 • Gripi sezonal mund të jetë më vdekjeprurës se lufta

  11 Dhjetor, 2017

  vakcinaViti që vjen shënon 100 vjetorin e epidemisë së gripit më vdekjeprurës në histori. Gripi pandemik i vitit 1918 shkaktoi më shumë viktima se sa Lufta e Parë Botërore. Siç na njeh edhe materiali në vazhdim, ndonëse shkencëtarët kanë bërë përparime në kontrollin e një sërë sëmundjesh, gripi ende nuk është një prej tyre.

  Çdo vit shkencëtarët prodhojnë një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"