LAJMET NGA BOTA

 • Danezët i dërgojnë një “sinjal të rëndësishëm” Putinit

  2 Qershor, 2022

  Kryeministrja Mette FrederiksenQytetarët e Danimarkës janë deklaruar në referendum se vendi i tyre duhet të jetë pjesë e politikës së përbashkët evropiane të mbrojtjes. Rezultati i fundit është i bindshëm për shkak të luftës në Ukrainë.

   

  Një rregullore speciale prej tre dekadash e Bashkimit Evropian për Danimarkën së shpejti do të jetë vetëm histori. Në një referendum, pothuajse 67 përqind ...

 • SHBA dhe Gjermania do të furnizojnë Ukrainën me armë të avancuara

  2 Qershor, 2022

  arme te avancuaraSHBA dhe Gjermania u zotuan të mërkurën të pajisin Ukrainën me disa nga armët e avancuara që Kievi i ka kërkuar prej kohësh për rrëzimin e avionëve dhe shkatërrimin e artilerisë. Ndërkohë, forcat ruse janë më afër pushtimit të një qytet kyç në lindje.

   

  Gjermania tha se do të furnizojë Ukrainën me raketa kundërajrore dhe sisteme radarësh, ndërsa ...

 • Britania do të ndihmojë Ukrainën me sisteme të sofistikuara raketash

  2 Qershor, 2022

  raketa m270Britania thotë se do të dërgojë sisteme të sofistikuara raketash me rreze të mesme veprimi në Ukrainë, në një lëvizje të koordinuar me Shtetet e Bashkuara.

   

  Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha se Britania e Madhe do të dërgojë një numër të paspecifikuar raketa-hedhësish M270, të cilët mund të dërgojnë raketa të drejtuara me saktësi deri në 80 kilometra.

  Britania ...

 • Blinken-Stoltenberg: Putini po përballet me një NATO më të fortë, ndryshe nga sa e priste

  1 Qershor, 2022

  Blinken StoltenbergNë një konferencë të përbashkët për shtyp në Uashington, Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg thanë sot se Presidenti rus Vladimir Putin po përballet me një aleancë më të fortë, me më shumë forca ushtarake dhe me më shumë vende anëtare, ndryshe nga sa e priste.

   

  Sekretari Blinken dhe zoti Stoltenberg informuan ...

 • Uashingtoni ofron sisteme të avancuara raketash për Ukrainën

  1 Qershor, 2022

  BidenPresidenti Joe Biden njoftoi se SHBA-të kanë vendosur t’i sigurojnë Ukrainës “sisteme raketash me teknologji më të përparuar.

   

  Duke shpallur paketën e re të ndihmës për sigurinë Presidenti Biden tha se fondi shtesë për Ukrainën, miratuar me mbështetjen dërrmuese dypartiake në Kongres, do t’i ofrojë këtij vendi më shumë nga armë që po përdoren në mënyrë efektive për të zmbrapsur ...

 • Gjermania do t’i ofrojë Ukrainës armë moderne kundërajrore

  1 Qershor, 2022

  ScholzNë një debat konfrontues mes qeverisë e opozitës në Bundestag, kancelari gjerman Scholz bëri të ditur dërgimin e armëve të tjera në Ukrainë dhe u mbrojt nga akuzat se nuk po vepron sa duhet në mbështetje të Ukrainës.

   

  Gjermania do t’i japë Ukrainës sistemin mbrojtës ajror më modern që ka. Me këtë Ukraina do të jetë në gjendje “të mbrojë ...

 • Rusia pezullon furnizimin me gaz për Danimarkën

  1 Qershor, 2022

  gazpromGazprom po shkurton furnizimet me gaz pët një numër në rritje shtetesh evropiane. Sipas tij, ai ka ndaluar furnizimin edhe për Danimarkën.

   

  Rusia ka ndaluar furnizimin me gaz të Danimarkës. Kompania më e madhe e energjisë në Danimarkë, Ørsted, tha se arsyeja ishte se ajo refuzoi të paguante për gazin në rubla. Edhe pse dërgesat janë ndërprerë, kompania pritet të ...

 • Sanksionet dobësojnë ndikimin e Rusisë në Azinë Qendrore

  1 Qershor, 2022

  Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti kazak Kassym-Jomart Tokayev gjatë një takimi në Kremlin (16 maj 2022)Ndikimi i Rusisë në ish-republikat sovjetike të Azisë Qendrore pritet të bjerë ndërsa ushtria e saj po përballet me vështirësi në Ukrainë dhe ekonomia e saj po përjeton pasojat e sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet aleate, thonë ekspertët.

   

  Rusia ka ...

 • BE-ja pajtohet të ndalojë shumicën e importeve të naftës ruse

  31 Maj, 2022

  ndalim importitUdhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën vonë të ndalojnë dy të tretat e importeve të naftës ruse, si pjesë e një marrëveshjeje kompromisi për të rritur trysninë ndaj Rusisë, duke marrë parasysh efektet ekonomike në disa vende të bllokut që varen më shumë nga furnizimet ruse të naftës.

   

  Embargoja përfshinë naftën ruse të transportuar nga deti, ndërsa ...

 • Samiti i BE-së: Scholz-i në defensive

  31 Maj, 2022

  ScholzKancelari gjerman, Olaf Scholz vlerëson unitetin e BE-së për politikën ndaj Ukrainës, ndërkohë që sulmohet ndërkombëtarisht për hezitim për dërgesat e armëve në Ukrainë.

   

  Në fillim të takimit të samitit në Bruksel, Olaf Scholz ishte jashtëzakonisht i hapur për të folur dhe optimist. Evropa tashmë ka treguar se mund t’i kundërvihet bashkarisht agresionit rus në Ukrainë dhe ai ka besim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"