LAJMET NGA BOTA

 • Rusia do Trumpin si president

  5 Nentor, 2016

  putin-trumpMoska nuk lë pikë dyshimi se si president të ardhshëm amerikan preferon republikanin Trump.

  Vladimir Putini shpreson për dialog. Kështu thotë ai. Dialog në vend të diktatit. Presidenti rus u ankua më 12 tetor në një forum ekonomik në Moskë: “Është e vështirë të zhvillosh dialog me administratën ekzistuese amerikane. Dialog praktikisht nuk ka. Ajo formulon kërkesat e saj, dhe ...

 • Në Itali priten shpesh tërmete të shkallës së mesme

  3 Nentor, 2016

  asfaltTërmete të mëdha me fuqi mbi tetë ballë kanë pak gjasa të ndodhin në Apenine, thotë sizmologu Stefano Parolai.

  Mund të thuhet se në Apeninet qendrore dhe veriore janë më të shpeshta tërmetet në krahasim me Apeninet jugore. Por forca e tërmeteve aty është disi më e ulët – thotë në bisedë me DW-në Stefano Parolai, sizmolog në Qendrën për ...

 • Dhuratë për Trumpin nga Moska?

  2 Nentor, 2016

  Pas botimit të disa dokumenteve në Wikileaks vihet re një zbehje e entuziazmit për Hillary Clintonin.

  tumpWikileaks shkakton sërish turbullim në radhët e demokratëve. Sipas dokumenteve të botuara në Wikileaks kryetarja e përkohshme e partisë, Donna Brazile, ka njoftuar grupin e fushatës elektorale të Hillary Clintonit për pyetjet që do t’i bëheshin asaj nga CNN gjatë një debati televiziv. Donna ...

 • Test i ri për gjetjen e kancerit

  1 Nentor, 2016

  gjakuNjë lloj analize e re e gjakut mund të shërbejë si paralajmërim i hershëm për praninë e kancerit. Analiza zbulon mutacione në qelizat e kuqe të gjakut para se të shfaqen simptomat e kancerit. Siç shpjegon korrespondentja Deborah Block e Zërit të Amerikës, ky test mund të jetë një mënyrë e thjeshtë për të zbuluar zbuluar kancerin te pacientët.

  Kur ...

 • Van der Bellen: Serbia duhet ta njohë Kosovën – Hofer simpatizon palën serbe

  1 Nentor, 2016

  Dy kandidatët për president të Austrisë flasin për Deutsche Wellen për gjendjen në Ballkanin Perëndimor.

  zgjedhjet-austriNjë analist austriak së fundi ka deklaruar se dy kandidatët për President të Austrisë – kandidati i pavarur Alexander van der Bellen dhe ai i Partisë FPÖ, Norbert Hofer – janë figurat më tragjike të këtij viti politik. Kur shikon të gjitha gjërat që kanë ndodhur ...

 • Britania e Madhe drejt izolimit

  1 Nentor, 2016

  Kozmopolitanizmi ka qenë gjithmonë ADN-ja e Britanisë së Madhe. Por pas Brexitit është shtuar ksenofobia dhe rastet e dhunës për motive raciste.

  britaniaQë prej vendimit për Brexit-in shumë evropianë nuk ndjehen më mirë në Britaninë e Madhe. Ata ankohen për ksenofobi, fyerje dhe vërejnë shtimin e izolimit nga Evropa. Kurse përfaqësuesit e partisë UKIP vazhdojnë të jenë të kënaqur dhe ...

 • Goditje e re kundër lirisë së shtypit në Turqi

  1 Nentor, 2016

  Gazeta majtiste liberale Cumhuriyet është sërish në shënjestër të sistemit të Erdoganit. Evropa dhe Gjermania nuk duhet të heshtin.

  cumuhuriyetMe 29 tetor në Turqi është shënuar 93-vjetori i Republikës së Turqisë. Vetëm dy ditë më vonë, gazeta Cumhuriyet, e cila është e vjetër sa edhe vetë Republika, u shndërrua në një cak sulmi të fushatës së pushtetit kundër opozitës dhe ...

 • Serbia nën ethet e spiunimeve

  1 Nentor, 2016

  Serbinë po e trondisin kohët e fundit aferat e spiunimit. Por a bëhet fjalë vetëm për “luftën gjeopolitike për Serbinë, mes Perëndimit dhe Lindjes”?

  vucicE gjitha nisi me zbulimin e një ish-pjestari të “ushtrisë së Republikës Serbe të Krajinës”, tani në pension, i cili ka spiunuar për Kroacinë. E më pas u zbulua që një pjesëtar i Drejtorisë së Kriminalistikës ...

 • Edhe një goditje kundër lirisë së shtypit në Turqi

  31 Tetor, 2016

  Edhe shefi i gazetës kritike ndaj qeverisë turke “Cumhuriyet” është në shënjestër të krerëve të Turqisë. Murat Sabuncu është arrestuar në banesën e tij. Paraardhësi i tij Dündar jeton sot në emigracion.cumhuriyetEdhe një goditje kundër lirisë së shtypit në Turqi

  Hetuesit kërkojnë ndërkohë edhe kryetarin e bordit të gazetës Akin Atalay dhe autorin Güray Öz, njofton agjencia e ...

 • UNICEF: 1 në 7 fëmijë i ekspozuar ndaj ndotjes

  31 Tetor, 2016

  harta-unicefSipas një raporti të ri të publikuar sot nga UNICEF-i, një në shtatë fëmijë të botës është i ekspozuar ndaj një mjedisi të ndotur, në nivel rreth 6 herë më të lartë se standartet ndërkombëtare të përcaktuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

  Raporti u publikur një javë para konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike që mbahet në Marrakesh ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"