LAJMET NGA BOTA

 • Gjenden mbetje plastike në trupat e fëmijëve

  16 Shtator, 2019

  femijeEnti Federal i Mjedisit ka gjetur thuajse te të gjithë fëmijët e kontrolluar mbetje plastike. Disa syresh janë të dëmshme për shëndetin. Gjithsej janë kërkuar 15 lëndë plastike te ndryshme te 2500 fëmijë.

  Studimi bazohet në analiza të bëra në  periudhën 2003-2017. Rezultati i tyre është alarmues: “Mbeturinat e 11 lëndëve plastike janë gjetur në urinën e 97 përqind fëmijëve. ...

 • Një studim i ri mbi stërvitjen për të moshuarit

  16 Shtator, 2019

  stervitja te moshuaritLarg të luajturit domino, pensionistët e sotshëm kërkojnë më tepër të rinovojnë abonimin në palestër. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Arash Arabasadi, një studim i ri tregon se të moshuarit përfitojnë më shumë prej llojit të ushtrimeve që vetëm pak vite më parë konsideroheshin të rrezikshme për trupat e tyre.

  Në kryeqytetin kinez, të moshuarit ...

 • Karrige me rrota që vihet në lëvizje me shprehjet e fytyrës

  16 Shtator, 2019

  Karrige me rrotaTë lëvizësh me karrige me rrota, duhet të bësh disa manovrime por por një karrige si Wheelie e bën po aq të lehtë sa një ngritje vetullash. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Tina Trinh njofton.

  Shprehjet e fytyrës përcjellin emocione të ndryshme, por ka raste kur ato shërbejnë edhe për funksione më praktike. I tillë është rasti ...

 • Gernot Erler mbi sfidat e rinisë ballkanike

  13 Shtator, 2019

  GernotRinia duhet të rifitojë besimin tek zhvillimi e integrimi në BE i vendeve të Ballkanit Perëndimor, thotë në intervistë për Deutsche Wellen, Gernot Erler, President i Shoqatës për Europën Juglindore.

  Deutsche Welle: Shumë të rinj nga Ballkani duan të largohen drejt vendeve të BE, si i shikoni Ju gjendjen e të rinjve në Ballkan dhe në Europën Juglindore, aktualisht?

  Gernot ...

 • Shoqata Mjekësore Amerikane: Mos përdorni cigaret elektronike

  12 Shtator, 2019

  cigaret elektronikeShoqata Mjekësore Amerikane po bën thirrje që të shmanget përdorimi i cigareve elektronike, të cilat dyshohen si shkaktare e 450 rasteve të fundit me sëmundje mushkërish në të gjithë vendin, duke përfshirë pesë vdekje.

  Shoqata, një nga grupet më me ndikim të mjekëve në SHBA, i bëri thirrje Administratës së Ushqimit dhe Barnave të shpejtojë nxjerrjen e rregulloreve ...

 • Turqi: 9 vjet burg për politikanen e opozitës, për fyerje të presidentit Erdogan

  7 Shtator, 2019

  Kanan KaftançolluNjë gjykatë turke dënoi të premten një figurë të njohur të opozitës me nëntë vjet e tetë muaj burg për fyerje të presidentit dhe përhapje të propagandës terroriste.

  Partia Republikane e Popullit (CHP) tha se Kanan Kaftançollu, kryetarja e degës së saj të Stambollit dhe një prej zërave më të fortë brenda partisë, nuk do të shkojë menjëherë në ...

 • YouTube gjobitet me 170 milionë dollarë

  7 Shtator, 2019

  youtubeYouTube, shërbimi i videove të kompanisë Google, është gjobitur me 170 milion dollarë nën akuzat për mbledhje dhe shpërndarje të paligjshme të të dhënave personale nga përdoruesit fëmijë.

  Komisioni Federal i Tregëtisë, një agjenci amerikane e themeluar një shekull më parë ...

 • Kompania Nauto ofron një palë sy shtesë për shoferët

  7 Shtator, 2019

  NautoMund të duhen vite që makinat krejtësisht autonome të bëhen pjesë e realitetit të përditshëm, por një pjesë e kësaj teknologjie po përdoret aktualisht për të bërë më të sigurtë ngarjen e makinës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Michelle Quinn vizitoi një kompani që po përdor vizionin kompjuterik dhe inteligjencën artificiale për të zgjidhur një prej problemeve më ...

 • Sa gjatë do rezistonte trupi i njeriut në çdo planet të Sistemit Diellor

  2 Shtator, 2019

  Sistemi diellorE kishit menduar ndonjëherë se sa gjatë mund të rezistojë trupi i njeriut në secilin prej planeteve të sistemit diellor? Nisur nga studimet përkatëse mbi secilin prej këtyre trupave qiellorë si dhe falë një përllogaritjeje të thjeshtë gramatikore, në këtë galeri fotosh do të gjeni përgjigjet e duhura.

  Urani

 • Mungesa e gravitetit vret qelizat e kancerit

  2 Shtator, 2019

  qeliza kancerMjaftojnë 24 orë pas vendosjes në gjendjen e mungesës së gravitetit që të shuhen më shumë se 80% e qelizave kanceroze të testuara, kanë zbuluar studiuesit australianë.

  „Shumë vetë në shoqërinë tinë papritur u sëmurën me kancer, dhe kjo më ka motivuar që të studioj, se çfarë ndodh me qelizat e kancerit”, thotë Joshua Chou, studiues në Universitetin Teknologjik ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"