LAJMET NGA BOTA

 • Jürgen Habermas – filozofi republikan

  18 Qershor, 2019

  Jürgen HabermasJürgen Habermasi dhe Republika Federale e Gjermanisë – kjo është një histori se si filozofia politike mund të ketë ndikim të fortë edhe në realitet, thotë Martin Muno.

  Është historia e një afrimi që kërkoi shumë kohë: Në vitet 1950 dhe ’60, Jürgen Habermasi konsiderohej marksist. Disertacioni i tij “Ndryshimi strukturor i publikut” tingëllon si kritikë rrënjësore për përqendrimin ...

 • Kroacia më në fund ka nisur të shfrytëzojë si duhet fondet evropiane

  17 Qershor, 2019

  EuKroacia ka pasur për një kohë të gjatë probleme të mëdha me shfrytëzimin e fondeve të BE. Por kohët e fundit gjërat po ndryshojnë. A ka shpërdorime të fondeve?

  Kur kryeministri kroat Andrej Plenkoviq pretendonte të dëshmonte para Presidentit të Komisionit Evropian Jean-Claudeu Juncker se Kroacia është një histori suksesi e anëtarësimit në BE, ata shkuan së bashku në Dubrovnik dhe ...

 • Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

  17 Qershor, 2019

  PalmerDiplomati amerikan, Matthew Palmer pohon se Rusia është duke bllokuar shumë procese në Ballkanin Perëndimor. Gjatë qëndrimit në Sarajevë ai foli edhe për çështjen e Kosovës.

  Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport shumë të ngushtë partneriteti mes NATO-s dhe Bosnjë-Hercegovinës. Gjatë qëndrimit në Sarajevë ai tha ...

 • SHBA publikon filmimet; anija ushtarake iraniane largon një minë të paplasur

  14 Qershor, 2019

  PompeoMarina e Shteteve të Bashkuara publikoi një video ku tregohet një anije patrullimi iraniane ndërsa po heq një minë detare të paplasur nga trupi i një prej anijeve çisternë që u sulmuan të enjten në Gjirin e Omanit. Pak më herët, Sekretari amerikan i Shtetit akuzoi Teheranin për autorësinë e sulmeve më të fundit ndaj paqes dhe sigurisë ...

 • SHBA, përdorimi i dronëve kinezë dhe rreziqet e tyre

  14 Qershor, 2019

  dronDJI, gjigandi kinez i dronëve, shet produktetet e tij tek policia amerikane dhe departamentet e zjarrfikësve. Por në një paralajmërim të qeverisë amerikane kohëve të fundit thuhet se dronët kinezë mund të vjedhin informacione sensitive. Korrespondentja e Zërit të Amerikës,

  Michelle Quinn shkoi në një departament të zjarrfikësve në Fremont të Kalifornisë, i cili ka përdorur dronët kinezë DJI ...

 • Kërkesa për dëmshpërblim: Athina e ka seriozisht

  6 Qershor, 2019

  GreqiaGreqia ka kërkuar zyrtarisht nga Gjermania që të negociojë për dëmshpërblimet për dëmet e pësuara në Luftën e Dytë Botërore. Një notë përkatëse verbale i është dërguar qeverisë gjermane, u bë e ditur në Athinë.

  Të ashtuquajturën notë diplomatike verbale – zakonisht mesazh me shkrim nga një shtet tjetër për Ministrinë e Jashtme Gjermane – Athina e pati lajmëruar që ...

 • Gjykata e Lartë e Podgoricës dënon me burg një shtetas malazez për krime lufte në Kosovë

  6 Qershor, 2019

  Vlada ZmajevicVlada Zmajeviç u shpall fajtor për vrasjen e katër civilëve shqiptarë në fshatin Zhegër të Gjilanit në vitin 1999.

  Kryetari i Trupit Gjykues, Dragoje Jovoviç, në arsyetimin e aktgjykimit, theksoi se dëshmitë e paraqitura vërtetojnë se me këtë rast janë kryer krime të luftës, pasi, sipas tij për ato kanë dëshmuar dëshmitarët, por edhe vetë i akuzuari që ...

 • 75-vjetori i D-Day

  6 Qershor, 2019

  D dayEdhe pse fotografitë tregojnë diçka tjetër, në operacionin e trupave aleate, që zbarkuan në Normandi, kishte ushtarë nga 14 vende.

  Çlirimi erdhi nga ajri. Pak pas mesnatës së 6 qershorit të vitit 1944, kontigjentet e parë të trupave aleate zbarkuan në Normandi. Ata ishin 24.000 parashutistë që kishin si detyrë, që para se të fillonte në të gdhirë zbarkimi ...

 • Përpjekje për t’i bërë të sigurta makinat autonome

  6 Qershor, 2019

  Automjete autonomeNjë shqetësim i madh lidhur me automjetet autonome është se kompjuterët ndonjëherë ndeshen me probleme që kanë të bëjnë me çrregullimet në botë. Për shembull, vitin e kaluar në Arizona një këmbësor u godit dhe u vra nga një makinë autonome. Por kohët e fundit, janë bërë përpjekje që disa algoritme të reja t’i zgjidhin problemet që ...

 • A pritet luftë për pushtet mes Gjermanisë dhe Francës?

  1 Qershor, 2019

  Merkel MacronFragmentarizimi politik i Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve ndikon në ndërlikimin e raporteve të pushtetit në Evropë. Disa vëzhgues shohin një duel midis Gjermanisë dhe Francës për postet kryesore në Evropë.

  “Luftë për pushtet në Evropë”, “Duel midis Merkelit dhe Macronit për postet kryesore evropiane”. Tituj mediatikë të tillë sigurisht synojnë të tërheqin vëmendjen. Në fund të fundit, në postet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"