LAJMET NGA BOTA

 • SHBA, raportohen më shumë raste fruthi se kurrë më parë

  31 Maj, 2019

  Vaksina fruthiZyrtarët amerikanë të shëndetësisë thonë se janë raportuar deri më tani 971 raste fruthi në Shtetet e Bashkuara. Kjo shifër ia kalon rekordit prej 963 rastesh, të raportuara në vitin 1994.

  Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se nëse epidemia në qytetin e Nju Jorkut vazhdon deri në vjeshtë, Shtetet e Bashkuara mund të ...

 • Dhjetëra të vdekur e të zhdukur nga përmbytja e një anijeje në Danub

  30 Maj, 2019

  Danub BudapestTë paktën 7 veta humbën jetën dhe afro 20 syresh u zhdukën, kur një anije me turistë nga Koreja e Jugut u mbyt në ujërat e ftohta e të rrëmbyeshëm të Danubit në kryeqytetin hungarez.

  Sipas autoriteteve, anija u përplas me një lundër tjetër turistike përpara se të përpihej nga uji në afërsi të parlamentit hungarez në Budapestin e ...

 • Kush e ka internetin më të shpejtë (dhe më të ngadalshëm) në botë?

  27 Maj, 2019

  Si eshte shpejtesia e internetit?

  Interneti

  rel

 • Zgjedhje të parakohshme parlamentare në Greqi

  27 Maj, 2019

  SyrizaPas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor.

  Një humbje shok për SYRIZA: Në zgjedhjet për Parlamentin e BE partia e majtë e Aleksis Cipras merr vetëm 23,8 përqind të votave. Kësisoj kjo parti renditet më shumë se nëntë pikë ...

 • Tkurren partitë e Qendrës në Parlamentin Europian

  27 Maj, 2019

  BE“Zgjedhjet vendimtare” bënë që shumë zgjedhës të shkojnë në kutitë e votimit. Partitë e mëdha janë tkurrur. Parlamenti Europian do ketë shumë ngjyra. Populistët e djathtë shtojnë vendet.

  E papritura më e madhe e zgjedhjeve europiane është pjesëmarrja e lartë në votime. Rreth 51 përqind e 420 milionë votuesve në vendet e BE, hodhën votën në kutitë e votimeve. Pjesëmarrja në ...

 • Ultimatum mes partnerëve të NATO-s: SHBA kërcënon Turqinë me sanksione

  24 Maj, 2019

  raketa S400SHBA i ka dhënë ultimatum Turqisë, partnerit në NATO. Nëse Ankaraja blen sistemin rus të raketave S- 400, atëherë Uashingtoni do të vendosë sanksione kundër Turqisë.

  Për çfarë bëhet fjalë në “grindjen për raketat”? 

  Turqia kërkon të mbrojë hapësirën e vet ajrore me një sistem rus raketash. Uashingtoni kërkon që si vend partner i NATO-s, Turqia të blejë ...

 • Pikat e nxehta të krimit të organizuar në Ballkanin Perëndimor

  23 Maj, 2019

  harta e trafikut te drogaveHarta e trafikut të drogave (marrë nga raporti i Global Initiative Against Transnational Crime)

  Një raport i ri arrin në përfundimin se trafiqet ilegale që rrjedhin përmes porteve, qyteteve dhe pikave kufitare të Ballkanit Perëndimor mundësohen nga një ekonomi politike e krimit, e cila është e rrënjosur në vendet e rajonit.

  Raporti i ...

 • Koduesja 10 vjeçare krijon lojra për të mësuar fëmijët e tjerë

  23 Maj, 2019

  lojra kodiNë “Silicon Valley” të Kalifornisë një 10 vjeçare, koduese e talentuar programesh kompjuterike që nga mosha 6 vjeçare, ka krijuar dy lojra që mund të luhen në tryezën e studimit, me synimin për të mësuar edhe fëmijët e tjerë se si të kodojnë.

  Samaira Mehta nuk është një 10 vjeçare e zakonshme. Ajo ka koduar që në moshën ...

 • Skandali që prishi koalicionin qeveritar në Austri

  20 Maj, 2019

  KurzPas publikimit të skandalit të zëvendës kancelarit të Austrisë Strache, ky vend do të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme. “Mjaft më”, tha kancelari i Austrisë Kurz. Presidenti vendosi.

  Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz ka vendosur të prishë koalicionin me partinë populise të djathtë FPÖ. Ai këtë vendim ia ka komunikuar edhe presidentit të vendit Alexander Van der Bellen, nga i ...

 • Plani i pritshëm i Presidentit Trump kufizon imigracionin përmes lidhjeve familjare

  16 Maj, 2019

  TrumpPresidenti amerikan Donald Trump pritet të shpallë të enjten propozimin e shumëpritur për imigracionin, një plan që ka si synim ta largojë procesin e miratimit të kërkesave të imigracionit nga lidhjet familjare dhe nevojat humanitare.

  Një zyrtar i lartë i administratës u tha gazetarëve në Kopshtin e Trëndafilave pranë Shtëpisë së Bardhë, para komenteve të Presidentit Trump, të enjten pasdite, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"