LAJMET NGA BOTA

 • Facebook dhe rregullat e reja për të frenuar gjuhën e urrejtjes

  18 Nentor, 2018

  FacebookFacebook thotë se është duke u përmirësuar në mënyrë aktive, duke hequr gjuhën e urrejtjes dhe duke ndryshuar stimujt që disa përdorin për sensacione, provokime dhe për të shtuar popullaritetin Facebook thotë se kompania gjithashtu po shton operacionet në mënyrë që kompjuterat të mund të rishikojnë dhe të marrin vendime të shpejta për sasi të mëdha informacioni në mënyrë ...

 • Shkencëtarët do të ripërkufizojnë kilogramin

  18 Nentor, 2018

  kgÇfarë është një kilogram dhe kush vendos për peshën e tij standarte? Këto pyetje janë vendosur tashmë në qendër të një debati. Përgjigjet ndaj këtyre pyetjeve ruhen në një vend jo shumë të njohur në Francë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kevin Enoch, njofton rreth polemikës së krijuar.

  Një kopje e bllokut prej metali që nga viti 1879 ka ...

 • BE teston detektorë zbulues të gënjeshtrave në kufi

  13 Nentor, 2018

  detektor genjeshtrashMe anë të inteligjencës artificiale dhe me një test për zbulimin e gënjështrave BE do të lehtësojë punën në kufi dhe të luftojë kriminalitetin. Kritikët dyshojnë dhe i quajnë rezultatet e testeve jo serioze.

  Ai që do të dojë të hyjë në BE, në të ardhmen nuk do të takojë në kufi një njeri prej mishi e ...

 • Rezultatet e zgjedhjeve për Kongresin amerikan

  7 Nentor, 2018

  Kongresi AmerikanBalanca e forcave u zhvendos dje në Uashington pasi demokratët e opozitës morën nën kontroll Dhomën e Përfaqësuesve duke u dhënë një goditje republikanëve dhe Presidentit Trump. Por republikanët forcuan kontrollin në Senat, gjë që i hap rrugën një politike konfliktuale, në vija të prera partiake në dy vitet që i mbeten mandatit të presidentit.

  Demokratët shpresonin të fitonin ...

 • Mosfutja e Shaqirit në ndeshjen me Beogradin temë në Gjermani

  6 Nentor, 2018

  shaqiriMediat gjermane i kanë kushtuar vëmendje lënies jashtë loje të futbollistit Xherdan Shaqiri nga trajneri i Liverpoolit, Jürgen Klopp në ndeshjen me Ylli i Kuq të Beogradit.

  Gazeta gjermane “Die Welt i kushton artikullin me titull “Armiku shtetëror Nr.1″ vendimit të trajnerit të Liverpoolit, Jürgen Klopp për të mos e marrë me vete në Beograd, futbollistin me origjinë ...

 • Sanksione për Iranin:SHBA pa respekt për partnerin europian?

  6 Nentor, 2018

  shbaNga kjo e hënë (05.11.) hyjnë në fuqi sanksionet e reja kundër Iranit. Sipërmarrjet që i injorojnë ato do të ndëshkohen. SHBA ka bërë disa përjashtime për disa vende, por jo për europianët.

  Sanksione të reja masive kundër Iranit kanë hyrë në fuqi nga 5 Nëntori. SHBA i drejton ato kundër sektorit të naftës dhe atij financiar. Por të prekur ...

 • Pasojat e sanksioneve tё SHBA-sё nё Lindjen e Mesme

  6 Nentor, 2018

  para iraniane dhe dollarSanksionet e reja tё SHBA e venё Iranin nёn presion ekonomik. Por ato kanё edhe efekt tё fortё politik. Kёto sanksione prekin jo vetёm Iranin, por mund të influencojnё tё gjithё rajonin me pasoja tё paparashikueshme.

  Sanktionet e SHBA-sё janё pasoja tё ndjeshme ndaj popullsisё civile nё Iran, sepse shumё mallra tё jetёs sё pёrditshme ...
 • Triumfon këngëtarja shqiptare, merr tre çmime të mëdha brenda një nate

  5 Nentor, 2018

  DuaNjë nga këngëtaret më të suksesshme shqiptare ka triumfuar në natën e ndarjes së çmimeve “Los 40 Music Awards”, ku Dua Lipa ka marrë plot 3 çmime.

  Mbrëmja e madhe u mbajt në Madrid në Spanjë dhe lajmin për marrjen e çmimeve ajo e dha edhe në rrjetin social “Instagram”, ku shkruan:

  “Çfarë nate!!! 3 çmime!!! Artistja më e mirë me ...

 • Në detin e qeseve plastike

  5 Nentor, 2018

  plastika ne detMbeturinat plastike në dete po shtohen. BE kërkon të kundërveprojë me masa të ndryshme, por fakt është se lumenjtë e detet më të ndotur ndodhen në Azi e Afrikë. Çfarë mund të bëjë Europa në këto kushte?

  Nëse në politikë bëhet fjalë, siç thonë cinikët, në radhë të parë për simbolikën dhe gjestet impresionuese, atëherë BE është në ...

 • SHBA – Sanksionet më të ashpra ndonjëherë kundër Iranit

  5 Nentor, 2018

  iranMë 5 Nëntor në Uashington fillon shkallëzimi i ri i sanksioneve kundër Iranit. Ato synojnë të godasin sektorin e naftës dhe atë financiar. Europa nuk përjashtohet nga sanksionet, si disa vende të tjera.

  Cilat sanksione kundër Iranit hyjnë në fuqi?

  Më 5. Nëntor, sanksionet amerikane synojnë të godasin zemrën ekonomike të Republikës Islamike- eksportin e energjisë. Nga kjo ditë ndalen bizneset ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"