LAJMET NGA BOTA

 • Bota NATO nis manovrën e madhe “Trident Juncture”

  25 Tetor, 2018

  tanqeNATO ka nisur manovrën e saj më të madhe që nga fundi i Luftës së Ftohtë. 50.000 ushtarë do të stërviten bashkarisht për dy javë në Norvegji si dhe në zonat ajrore dhe detare përreth.

  Sipas të dhënave të zëdhënëses së aleancës ushtarake admirali përgjegjës nga SHBA-ja James G. Foggo në orën 0.01 (sipas orës së verës në Europën Qendrore) ...

 • PE voton kundër përdorimit të produkteve plastike

  25 Tetor, 2018

  mbetje plastikeParlamenti Evropian votoi me shumicë dërrmuese për të ndaluar në të gjithë vendet e Bashkimit Evropian produktet plastike me një përdorim, të tilla si pipat, lugët, pirunjtë e thikat plastike, shkopinjtë plastikë për të përzier kafenë.

  Vendimi u miratua të mërkurën me 571 vota pro, 53 kundër dhe 34 abstenime.

  Mbështetësit e kësaj politike thonë se plastika është një burim ...

 • Gjermania do të ashpërsojë kushtet për ndihmën për zhvillimin

  25 Tetor, 2018

  partneritet per reformaGjermania është përgatitur që të ashpërsojë kushtet e ndihmës për vendet në zhvillim, në përpjekje për të luftuar korrupsionin, për të garantuar të drejtat e njeriut dhe për të nxitur krijimin e strukturave demokratike.

  Në një dokument të ri strategjik të publikuar në prag të takimit të G20-ës me Afrikën javën që vjen në Berlin, Ministria gjermane e ...

 • Studiuesit zbulojnë mikroplastikë në 100 për qind të njerëzve të marrë në studim

  25 Tetor, 2018

  plastikaPlastic bottles and other plastics, including a mop, lie washed up on the bank of the River Thames in London, Britian, Feb. 5, 2018.

  Në studimin e parë të këtij lloji, studiuesit austriakë kanë ndjekur lëvizjen e mikroplastikës në sistemin e qenieve njerëzore. Rezultatet tregojnë se plastika që është një element i gjithëpranishëm në jetën tonë, është ...

 • Facebook-u me program të ri kundër imazheve lakuriq të fëmijëve

  25 Tetor, 2018

  kunder imazheve lakuriq te femijeveFacebook njoftoi të mërkurën se ka vënë në përdorim një program të ri, që sinjalizon për imazhe lakuriq të fëmijëve. Programi e kishin ndihmuar kompaninë të hiqte 8.7 milionë fotografi të tilla, gjatë tre muajve të fundit.

  Facebook-u tha se programi është vënë në përdorim gjatë vitit të kaluar dhe përmirëson identifikimin e përmbajtjeve të ...

 • Gjenden pjesë të trupit të gazetarit të vrarë saudit

  23 Tetor, 2018

  JamalPjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, janë gjetur këtë të martë në kopshtin e Konsullatës së Përgjithshme të sauditëve në Stamboll.

  Sipas raportimeve të fundit, që vijnë nga hetuesit turq që po hetojnë çështjen pasi siguruan të drejtën për të hyrë në mjediset e selisë diplomatike saudite, trupi i tij është prerë në copa ...

 • Arabia Saudite konfirmon vrasjen e kritikut të regjimit Xhamal Khashogi

  20 Tetor, 2018

  gazetari KhashogiGazetari saudit, sipas të dhënave zyrtare nga Riadi është vrarë në konsullatën saudite në Stamboll. 18 vetë janë arrestuar. Për vdekjen e Khashogit regjimi paraqet një variant të ri.

  Më shumë se dy javë pas zhdukjes së gazetarit e kritikut të regjimit, Xhamal Khashogi, Arabia Saudite konfirmoi zyrtarisht vdekjen e tij. Khashogi ka ndërruar jetë si pasojë e një ...

 • Lotaria ‘Megamillions’ arrin 970 milion dollarë

  19 Tetor, 2018

  loto megamilionNjerëzit në Shtetet e Bashkuara po blejnë bileta lotarie për një shans tejet të vogël për t’u bërë multi-milionerë. Sonte hidhet shorti i madh për lotarinë ‘Mega Millions’.

  Shumë njerëz që shpresojnë të bëhen milionerë po blejnë bileta lotarie për të provuar fatin në shorteun që hidhet të premten në darkë për shumën 970 milion dollarë, shumë e ...

 • Pompeo informon Presidentin për çështjen e gazetarit të zhdukur saudit

  18 Tetor, 2018

  PompeoSekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo informoi sot Presidentin Donald Trump rreth bisedimeve të tij me zyrtarët sauditë dhe turq dhe hetimet e tyre për zhdukjen e një gazetari saudit me banim në SHBA, që zyrtarët turq thonë se u vra nga agjentët e Arabisë Saudite në konsullatën e Riadit në Stamboll.

  Takimi i zotit Pompeo me Presidentin Trump ...

 • Ministri i Jashtëm grek jep dorëheqjen

  17 Tetor, 2018

  KotziasMinistri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë dorëheqjen ditën e mërkurë (17.10). Më parë ka pasur grindje mes Kotzias dhe ministrit grek të Mbrojtjes, Kamenos.

  Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë dorëheqjen ditën e mërkurë (17.10). “Dorëheqja është pranuar”, ka bërë të ditur zyra e kreut të qeverisë greke, Aleksis Tsipras.

  Ministrinë e Jashtme e merr përsipër tani ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"