LAJMET NGA BOTA

 • Regjistrimi për Lotarinë amerikane nga e para

  17 Tetor, 2017

  lotaria amerikaneTë gjitha regjistrimet e deritanishme për lotarinë e vizave amerikane të shumëllojshmërisë kanë humbur për shkak të një problemi teknik dhe procesi do të rifillojë nga e para.

  Personave që kanë kryer aplikimet deri tani, u kërkohet të aplikojnë përsëri.

  “Regjistrimet e kryera gjatë periudhës 3 deri 10 tetor nuk janë të vlefshme. Ato nuk do të llogariten si një ...

 • Austriaku Sebastian Kurz, udhëheqësi më i ri në botë

  16 Tetor, 2017

  Sebastian KurzSebastian Kurz, drejtuesi i Partisë Popullore në Austri, pritet të bëhet një nga udhëheqësit më të rinj në botë pasi partia e tij konservatore shpalli fitoren në zgjedhjet e përgjithshme të së djelës. Kurz, 31 vjeç, besohet të jetë më i ri se Kim Jong Un i Koresë së Veriut dhe Emmanuel Macron i Francës që po i ...

 • Spanja përballet me aspirtat e Katalonjës për pavarësi

  16 Tetor, 2017

  KatalonjaPresidenti i rajonit të Katalonjës ka reaguar ndaj afatit të vendosur nga qeveria spanjolle, por duke mos sqaruar nëse ka ndërmend të përparojë me përpjekjet për shkëputjen e rajonit nga Spanja si dhe duke sinjalizuar se kriza e shkëputjes është larg fundit.

  Qeveria spanjolle i kishte kërkuar udhëheqësit të katalonjës Carles Puigdemontit që të kthente deri sot një përgjigje të ...

 • Gjen. Keane: Frenimi i Iranit, në thelb të vendimit të Presidentit Trump

  14 Tetor, 2017

  Gjen KeaneGjenerali në pension Jack Keane, ish-zëvendës shef i shtabit të Ushtrisë Amerikane, thotë se strategjia e re për Iranin e administratës së Presidentit Trump, bazohet tek rreziku global që paraqesin ambicjet dhe veprimet e Teheranit, jo thjesht tek programi i armëve bërthamore. Në një intervistë ekskluzive për shërbimin serb të Zërit të Amerikës, gjenerali Keane foli për planet ...

 • A do t’i kthejë krahët NATO-s Gjermania?

  14 Tetor, 2017

  nato DENjë libër i ri përshkruan një riorientim në politikën e sigurisë të Gjermanisë duke u larguar nga NATO-ja dhe duke u drejtuar tek BE-ja. Por autori thotë se mungojnë parakushtet e nevojshme.

  Ekspertë të rëndësishëm të sigurisë në Gjermani nuk e shikojnë më SHBA-në si aleaten më të rëndësishme dhe mendojnë që Berlini duhet të përqendrohet në çështjet e mbrojtjes ...

 • Gazetarja turke Tolu e hedh poshtë akuzën për terrorizëm të drejtësisë turke

  13 Tetor, 2017

  Mesale ToluGazetarja Tolu është e para prej disa gjermanëve të arrestuar në Turqi, që doli para gjykatës. Në hapje të procesit ajo i hodhi poshtë të gjitha akuzat.

  “Unë kërkoj lirimin tim dhe shpalljen time të pafajshme”, tha Tolu në ditën e parë të seancave para Gjykatës në Silivri pranë Stambollit. “Unë nuk kam kryer asnjë nga veprat penale të ...

 • 50 gratë më të fuqishme në botën e biznesit

  13 Tetor, 2017

  Mary Barra General MotorsRevista Fortune ka nxjerrë listën e sivjetshme me 50 gratë më të fuqishme të botës së korportave. Në listë përfshihen drejtuese ekzekutive në korporata globale si Mary Barra e General Motors dhe Indra Nooyi e Pepsit. Listës i janë shtuar shtatë emra të rinj, ndër to është një latino-amerikane që drejton një ndër 500 kompanitë më ...

 • Si i zbuloi Izraeli hakerët rusë duke vjedhur sekrete përmes një programi anti-virus

  11 Tetor, 2017

  KaspersZyrtarë të zbulimit izraelit, duke përgjuar hakerë të lidhur me qeverinë ruse, zbuluan se ata përdornin programin anti-virus, “Kaspersky Lab”, që përdoret nga 400 milionë njerëz në mbarë botën, përfshirë agjenci qeveritare amerikane, për të hyrë dhe vjedhur informacine në rrjetet kompjuterike.

  Agjentë izraelitë që kishin arritur të siguronin qasje tek rrjeti “Kaspersky” para rreth dy vjetësh, paralajmëruan kolegët e ...

 • Koment: Vladimir Putin dhe Rexhep Tayyip Erdogan – miq të vërtetë?

  11 Tetor, 2017

  putin erdoganTurqia është anëtare e NATO-s. Që megjithë këtë ajo blen armë ruse, kjo është më se e pazakontë. A po përvijohet një miqësi e re midis Ankarasë dhe Moskës?

  Të dy e ndiejnë veten se i kanë trajtuar në mënyrë të padrejtë. Me të dy Perëndimi sillet rregullisht ftohtë. Të dyve u pëlqen që të paraqiten si burra të ...

 • Ofensiva ekonomike e Erdoganit në Serbi

  11 Tetor, 2017

  vucic erdoganPresidenti turk Erdogan viziton Serbinë me një delegacion të madh investitorësh. Ai troket në një portë të hapur. Ankaraja do të zgjerojë influencën politike në korridorin e pasëm të BE-së, Ballkan.

  Xhaketa blu të errët dhe me kuadrata, duket se kjo veshje u solli fat dy burrave të fuqishëm të shtetit në prill. Me këtë veshje Aleksandar Vuçiç mori ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"