LAJMET NGA BOTA

 • Bosnja rrezikon krizë politike pas zgjedhjeve

  9 Tetor, 2018

  zgjedhjet bosnjePartitë nacionaliste kroate, boshnjake dhe serbe, fituan në zgjedhjet e së dielës në Bosnjë dhe do të mbizotërojnë të gjitha nivelet e strukturës komplekse të qeverisjes në katër vitet e ardhshme.

  Sipas rezultateve paraprake, udhëheqësi nacionalist serb, Milorad Dodik dhe kandidati myslimano-boshnjak, Shefik Xhaferoviç, fituan vendet e tyre në presidencën me tre përfaqësues, ndërsa vendin e rifitoi kandidati ...

 • SpaceX dërgon në orbitë një satelit argjentinas

  9 Tetor, 2018

  SpaceXKompania e manjatit të biznesit Elon Musk “SpaceX” lëshoi të dielën me sukses në orbitë një satelit argjentinas.

  Vetëm pak çaste pas nisjes nga baza e forcave ajrore e Vandenbergut, që ndodhet rreth 200 kilometra larg Los Anxhelosit, pjesa e parë e raketës “Falcon 9” u ul padëmtuar në bazë.

  Është hera e parë që “SpaceX” ulet me sukses në ...

 • OKB jep alarmin për të ardhmen e planetit

  9 Tetor, 2018

  tymNjë grup pune i Kombeve të Bashkuara publikoi të hënën një raport që paralajmëron rreth rrezikut të madh që i kanoset planetit në të ardhmen, nëse ngrohja globale nuk mbahet në minimumin e saj. Ekspertët bëjnë thirrje për marrjen e masave, për të shmangur pasojat që mund të çojnë në thatësirë të skajshme, zjarre, përmbytje dhe mungesë të ...

 • Gjermania e paralajmëron Rusinë për sulme kibernetike

  6 Tetor, 2018

  zedhenesi i qeverise gjermaneGjermania është bashkuar me paralajmërimet britanike dhe holandeze dhe e ka akuzuar Rusinë për sulme masive kibernetike ndërkombëtare. Berlini tha se sulme të tilla mund të rrezikojnë sigurinë publike dhe demokracinë.

  “Ne i dënojmë me ashpërsi sulme të tilla ndaj organizatave dhe institucioneve të aleatëve tanë dhe i bëjmë thirrje Rusisë që të mbajë përgjegjësinë e saj ...

 • Denis Mukwege dhe Nadia Murad – fitues të çmimit Nobel për paqe

  5 Tetor, 2018

  Denis & NadiaKomiteti Norvegjez i Nobelit, shpalli të premten fitues të çmimit Nobel për paqe, Denis Mukwege dhe Nadia Muradin, për përpjekjet e tyre për t’i dhënë fund dhunës seksuale si armë e luftës.

  Në arsyetimin e komitetit thuhet se Nadia Murad është një nga rreth 3 mijë vajzat dhe gratë Yazidi, që ishin viktima të përdhunimeve dhe abuzimeve tjera ...

 • SHBA, akuza ndaj rusëve për hakerim kompjuterash

  4 Tetor, 2018

  Departament of JusticeTë enjten, Shtetet e Bashkuara ngritën akuza ndaj shtatë oficerëve të zbulimit rus për komplot me qëllim hakerimin e kompjuterave dhe vjedhje të dhënash në një përpjekje për të delegjitimuar Organizatën Ndërkombëtare Kundër Dopingut dhe publikuar emrat sekret të zyrtarëve që zbuluan një program dopingu për atletët sponsorizuar nga shteti rus.

  Akuzat për konspiracion me qëllim mashtrimin kompjuterik, ...

 • Radikalizimi- Gjermani: Kur vajza papritur bëhet salafiste

  3 Tetor, 2018

  salafisteVendimet që marrin fëmijët për jetën ka raste që nuk pranohen nga prindërit. Sidomos kur fëmijët radikalizohen si islamistë. Deutsche Welle ka takuar një nënë që rrëfen historinë e vajzës së konvertuar.

  Asnjë nënë nuk do ta përjetojë këtë. Një ditë papritur autoritetet trokasin në derë dhe thonë, se vajza po planifikon t‘i bashkohet milicëve terroristë të të ashtuquajturit „Shteti ...

 • Qeveria gjermane bie dakord për ligje të reja për imigrimin

  2 Tetor, 2018

  pune gjermaniKoalicioni qeveritar në Gjermani ka formuluar ligje të reja për imigrimin, që u japin prioritet arsimit, moshës dhe sigurisë financiare të kandidatit. Ligjet bazohen në modelin kanadez.

  Qeveria e koalicionit në Gjermani bëri të ditur në orët e para të së martës (02.10)  se ka rënë dakord për ligje të reja për imigrimin, pas shumë muaj debatesh ...

 • Çmimi Nobel në fizikë për zbulimet në fushën lazer

  2 Tetor, 2018

  nobelistet fizikeÇmimi Nobel në fizikë i akordohet tre fizikantëve për zbulime në fushën e fizikës lazer. Ata janë Arthur Ashkin (SHBA) si dhe Gérard Mourou (Francë) dhe Donna Strickland (Kanada).

  DonaDonna Strickland

  Donna Strickland, profesore në Universitetin Waterloo në Ontario, është e treta grua fizikante që vlerësohet me ...

 • Salafizmi – Pyetje dhe përgjigje për një fenomen

  1 Tetor, 2018

  SalafistetSalafistë, islamistë, xhihadistë – të gjithë janë një? Jo. Salafistët nuk janë një grupim homogjen. Por si duhen dalluar grupimet e ndryshme të tij?

  Çfarë nënkuptohet me salafizëm?

  “Salafizmi” është një nocion që mbledh shumë aspekte brenda për një fenomen modern, që praktikohet në mënyra të ndryshme. Në tërësi nën salafzmin kuptohet përkushtimi për ta kuptuar dhe jetuar islamin, ashtu si ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"