LAJMET NGA BOTA

 • Gjermania teston teknikën e identifikimit të fytyrës

  25 Gusht, 2017

  identifikimi i fytyresNë Berlin një grup njerëzish kanë pranuar vullnetarisht të përgjohen për gjashtë muaj. Ministri i Brendshëm gjerman, de Maizière është i kënaqur me rezultatet, ndërsa kritikët vënë duart në kokë.

  Ministri i Brendshëm gjerman, de Maizière vizitoi të enjten (24.08) një nga stacionet më të mëdha të Berlinit, “Südkreuz”, ku të ftuar ishin edhe gazetarët. Në një stacion ...

 • Erdogani dhe “armiqtë e Turqisë”

  25 Gusht, 2017

  ErdoganMe sulmet e tij verbale, Presidenti i Turqisë po mban të prangosur popullin turk. Sulmet e tij në Gjermani të duken qesharake, por nuk është kështu në Turqi.

  Ndonjëherë është paksa prekëse kur e dëgjon Presidentin e Turqisë. “Ai nuk e di ku e ka vendin”, thotë Erdogani për ministrin e Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel. “Çfarë mendon ai se është, ...

 • Bernd Fabritius: “Gjithnjë e më shumë shtete po keqpërdorin Interpolin”

  24 Gusht, 2017

  InterpolPërmes Interpolit po ndiqen gjithnjë e më shpesh qëllime politike, kritikon i ngarkuari i Këshillit të Europës, Bernd Fabritiues në intervistë me DW. A vlen kjo edhe për rastin e shkrimtarit Akhanli?

  Deutsche Welle: Zoti Fabritius, rasti i arrestimit të shkrimtarit turko-gjerman, Dogan Akhanli, me kërkesë të Turqisë ka shkaktuar valë reagimesh. Ju keni studiuar keqpërdorimin e të ashtuquajturave “red ...

 • Mattis: Rusia po kërkon të rishkruajë me forcë kufijtë

  24 Gusht, 2017

  MattisSekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis akuzoi sot Rusinë se “po kërkon të rishkruajë me forcë kufijtë ndërkombëtarë” dhe përsëriti angazhimin e SHBA për të ndihmuar në rritjen e aftësive të forcave të armatosura ukrainase.

  Shefi i Pentagoni i bëri komentet në Kiev, pas takimit me presidentin e Ukrainës Petro Poroshenko dhe udhëheqës të tjerë të vendit.

  “Përsa i përket furnizimit ...

 • Katari kthehet kah Irani, sfidon fqinjët arabë

  24 Gusht, 2017
  ministri i jashtem KataritMinistri i Jashtëm i Katarit, Sheik Muhammad bin Abdulrahman al-Thani
   

  Katari bëri të ditur se ambasadori i tij do ...

 • WiFi duke përdorur rrezen e dritës

  24 Gusht, 2017

  wifiKafenetë Starbucks kanë vendosur Wi-Fi-n më të shpejtë që mund të kemi parë ndonjëherë, 9 megabit për sekondë. Por studiues në Holandë kanë një linjë tjetër interneti, që e lë shumë pas atë të Starbucks-it.

  Wi-Fi që përdorim përcillet përmes valëve të radios dhe kjo nuk është gjë e mirë, pasi nënkupton se ai përdoret nga shumë njerëz njëkohësisht e për pasojë, ...

 • Vaksinimi i fëmijëve, jo të gjithë e pranojnë

  23 Gusht, 2017

  VaksinimiNë 12 muaj e fundit, në Evropë, kanë vdekur 35 fëmijë nga fruthi. Organizata Borëtore e Shëndetësisë e ka cilësuar këtë “një tragjedi të papranueshme”. Vdekjet mund të ishin parandaluar, thjesht nga një vaksinë. Këtu në Amerikë, në shtetin e Minesotës, nga përhapja e epidemie fruthi rreth 24 persona janë shtruar në spital. Megjithatë, disa prindër në vendet e ...

 • Shkencëtarët arrijnë të kthejnë dioksidin e karbonit në shkëmb

  23 Gusht, 2017

  co2Ndërsa qytetërimi ynë, i cili varet nga lëndët djegëse me origjinë nga fosilet, vazhdon të çlirojë gaze të dëmshëm në atmosferë, shkencëtarët janë në garë për të zbuluar një metodë për të ulur çlirimin e gazit më të dëmshëm, dioksidit të karbonit. Dioksidi i karbonit mund të kapet dhe të ruhet nëntokë ose të shndërrohet në një shkëmb të padëmshëm. Shpenzimet ...

 • Ana e mirë dhe e errët e teknologjisë së dronëve

  23 Gusht, 2017

  droneDronët, pajisjet e vogla fluturuese të pajisura me kamera, mund të blihen lehtësisht nga konsumatorët. Shkencëtarët, policia dhe bizneset, shpesh i përdorin dronët edhe për operacione shpëtimi. Por këto pajisje fluturuese me kosto të ulët mund të përdoren edhe si armë. Materiali në vazhdim na çon në një takim të rëndësishëm për sigurinë të sektorit kimik në Hjuston të Teksasit, ku ...

 • SHBA, përfundon eklipsi i rrallë diellor

  21 Gusht, 2017

  eklipsi i diellitNë SHBA miliona njerëz patën rastin të shikojnë eklipsin e plotë diellor, i pari në gati një shekull që shtrihej nga njëri breg në tjetrin.

  Eklipsi i plotë përfundoi në Karolinën e Jugut.

  Njerëzit shihnin me habi se si hëna bllokoi plotësisht diellin, duke e kthyer ditën në gati muzg.

  Bllokimi i plotë i hënës zgjaste rreth 2 minuta në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"