LAJMET NGA BOTA

 • Bashkimi Evropian masa për të mbrojtur teknologjinë jetike nga Kina

  24 Janar, 2024

  EU KinaBashkimi Evropian bëri të ditur sot planin që ka për qëllim të përforcojë sigurinë ekonomike të tij, përfshirë një sërë masash për të mbrojtur teknologjinë e ndjeshme që të mos të bjerë në duart e rivalëve të saj gjeopolitikë, siç është Kina.

   

  Brukseli tha se ka shtuar kufizimet tregtare për t’u përballur me ato që i vlerëson si rreziqe ...

 • SHBA: Të rishikohet vendimi për përdorimin e dinarit serb në Kosovë

  24 Janar, 2024

  dinarShtetet e Bashkuara të Amerikës i bënë thirrje Kosovës ta rishikojë vendimin e Bankës Qendrore që euroja të jetë monedha e vetme për kryerjen e pagesave me para të gatshme në vend, i cili ka nxitur shqetësimin e Beogradit dhe përfaqësuesve të komunitetit serb në Kosovë.

   

  Qytetarët serbë që jetojnë në Kosovë i marrin pagat dhe pensionet nga Serbia në ...

 • Nikki Haley shpreson të ndalë në New Hempshir ish-presidentin Donald Trump

  23 Janar, 2024

  Nikki HaleySi sfidantja e fundit përballë ish-presidentit Donald Trump, Nikki Haley shpreson që votuesit në Nju Hempshër të dëshirojnë mbajtjen e ish-presidentit larg Shtëpisë së Bardhë dhe që të marrin kështu pjesë masivisht në votimet paraprake të Partisë Republikane.

  “Amerika nuk zgjedh mbret”, tha zonja Haley në një takim në Franklin, ku u shfaq së bashku me të bijën dhe ...

 • O’Brien, liderëve të Ballkanit: Me planin e BE-së, askush nuk mund të vendosë veto

  23 Janar, 2024

  OBrienNdihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien.

  Liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë shprehur gatishmëri për t’i zhvilluar vendet e tyre sipas standardeve evropiane për një qëllim të caktuar – anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

  Kështu është thënë në deklaratën e miratuar në fund të konferencës “Plani i rritjes së Ballkanit Perëndimor dhe integrimi më i shpejtë në ...

 • Migrimi në Gjermani – çfarë pritet në vitin 2024

  16 Janar, 2024

  GjermaniaNdërsa Gjermania duhet të bëhet më tërheqëse për imigrimin e punëtorëve të kualifikuar, do të bëhet më e vështirë dhënia e azilit. Cilat rregulla priten?

   

  Më shumë punëtorë të kualifikuar

  Që nga 18 tetori, në Gjermani ka hyrë në fuqi një ligj që lehtëson imigrimin e punëtorëve të huaj. Elementi më i rëndësishëm i ligjit të ri do të jetë Karta e Mundësive (Chancenkarte), ...

 • Trump fitoi bindshëm në Iowa, shqetësime në Gjermani

  16 Janar, 2024

  Trump 2Donald Trump fitoi zgjedhjet e para të partisë në Iowa. Në Gjermani bëjnë thirrje për gatishmëri për të gjithë skenarët. Shqetësime në ekonomi dhe politikë.

   

  Në zgjedhjet e para për kandidatin presidencial të Partisë Republikane, Donald Trump shënoi një fitore të qartë dhe çuditërisht të shpejtë. Televizionet kryesore në SHBA  e shpallën fitues ish-presidentin vetëm 30 minuta pas fillimit të votimit.

  Në vendin e ...

 • Ish presidenti Trump fiton thellë në zgjedhjet paraprake në Ajova

  16 Janar, 2024

  trumpIsh-presidenti Donald Trump, fitoi thellë në zgjedhjet paraprake në shtetin e Ajovas, shteti i parë që çel garën brenda partive, për emërimin e kandidatit presidencial. Zoti Trump siguroi më shumë se gjysmën e votave, rreth 51 për qind, ndërsa guvernatori i Floridës Ron DeSantis u rendit i dyti me 21 për qind dhe ish-ambasadorja në OKB, Nikki Haley, mënjeherë ...

 • SHBA: Mbikqyrja e Bursës i jep dritën e gjelbër ETF-Bitcoins

  12 Janar, 2024

  bitcoinTregtimi i Bitcoin do të lehtësohet. Komisioni i Mbikqyrjes së Bursës në SHBA (SEC) lejon tani, që monedha digjitale të tregtohet direkt edhe në bursë përmes të ashtuquajturve ETF (exchange traded fund).

   

  Tifozët e Bitcoinit prej javësh e prisnin këtë vendim, plot emocion dhe duke e nxitur kursin e këmbimit drejt rritjes së mëtejshme. Tashmë është zyrtarizuar: Në SHBA mund ...

 • Skenarët e mundshëm të përfundimit të luftës në Ukrainë

  12 Janar, 2024

  UkrainaQë nga fillimi i agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, aftësia e Kievit për të luftuar ushtrinë pushtuese është varur nga mbështetja perëndimore. Ndërsa rrezikohen ndihmat për vendin në luftë, ky vit mund të jetë veçanërisht i vështirë për Ukrainën. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Andriy Borys, bisedoi me analistë të çështjeve ushtarake dhe diplomacisë lidhur me situatën në fushën ...

 • Rasti i politikanit serb, Sanduloviq: çfarë dimë deri tani?

  11 Janar, 2024

  SandulovicRasti Sanduloviq mund të klasifikohet si një ngatërresë misterioze politike: si u gjend lideri i një partie margjinale në qendër të mosmarrëveshjes serbo-kosovare?

   

  Dyshohet se gjithçka ka nisur më 2 janar, kur Nikola Sanduloviq ka postuar në rrjetin social X një video nga vizita e tij në kompleksin “Adem Jashari” në Kosovë, ku ka vendosur një kurorë me lule te ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"