LAJMET NGA BOTA

 • Nga 16 dhjetori deri më 10 janar Gjermania do të mbyllet sërish

  13 Dhjetor, 2020

  Merkel 1Merkel: Jemi të detyruar të veprojmë

  Nga 16 dhjetori deri më 10 janar Gjermania kalon në një mbyllje të dytë, përjashtim të pjesshëm do të ketë vetëm për tri ditët e festave të Krishtlindjeve.

  Nga 16 dhjetori e deri më 10 janar Gjermania do të mbyllet sërish: Jemi të detyruar të veprojmë” tha Kancelarja gjermane Angela Merkel ...

 • Nga e mërkura Gjermania në mbyllje të përgjithshme

  13 Dhjetor, 2020

  MerkelNga 16 dhjetori deri më 10 janar Gjermania kalon në një mbyllje të dytë të përgjithshme. Përjashtime të pjesshme do të ketë vetëm për tri ditët e festës së Krishtlindjeve.

  Të gjitha dyqanet në Gjermani do të qëndojnë të mbyllur duke filluar nga data 16 dhjetor deri më 10 janar. Përjashtim do të bëhet vetëm për dyqanet e nevojave të ...

 • Po e humb Gjermania kontrollin mbi pandeminë?

  12 Dhjetor, 2020

  Polizei BayernDisa dhjetëra mijëra infektime, qindra të vdekur në ditë nga Corona. Në Gjermani situata e pandemisë po bëhet dramatike, zërat për një mbyllje të plotë të jetës publike edhe para krishtlindjeve janë shtuar.

  Gjermania që konsiderohej si nxënësja shembullore në Europë për shkak të menaxhimit të mirë të pandemisë, tani po përballet jo vetem me shifra të larta infektimesh ...

 • SHBA autorizon vaksinën Pfizer, i hap rrugë vaksinimit në masë

  12 Dhjetor, 2020

  Pfizer BioNTech COVID-19 vaccineAdministrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) autorizoi të premten vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent, duke i hapur rrugën vaksinimit të miliona njerëzve.

  Autorizimi i vaksinës shënon një pikë kthese në Shtetet e Bashkuara, ku pandemia ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 292 mijë njerëzve.

  Vaksinimet pritet të fillojnë së shpejti. Presidenti Trump ...

 • Gjermania arrin rekord të ri me afro 30 000 infektime dhe 600 të vdekur në ditë

  11 Dhjetor, 2020

  Intensivstation UniklinikKancelarja do të këshillohet me kryeministrat e landeve për mbyllje më të fortë.

  29 875 infeksione të reja me koronavirus dhe 598 vdekje janë regjistruar në Gjermani vetëm nga e enjtja në të premte, bën të ditur Instituti Robert Koch (RKI). Në total deri tani janë sëmurur 270 000 vetë me virusin dhe 20 970 kanë vdekur.

  Është  dita e dytë ...

 • COVID-19 dhe teoritë konspirative në Ballkanin Perëndimor

  11 Dhjetor, 2020

  VaksinaNjë studim i Grupit Këshillues për Politikat Publike, Ballkani në Evropë (BiEPAG) vë në pah se afër 80 për qind e popullsisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor beson në masë të madhe apo pjesërisht në njërën nga teoritë konspirative lidhur me koronavirusin.

  Këto pohime janë pjesë e raportit “Virusi i dyshimtë: Konspiracionet dhe COVID-19 në Ballkan”, i cili u publikua ...

 • Samit para një mali me probleme

  10 Dhjetor, 2020

  tetor 2020Në kulmin e pandemisë së Coronës, merr fund presidenca gjermane e BE-së me një samit që dihet, që tani, se do të lerë shumë pyetje të hapura. Të paktën ka shpresë për zgjidhjen e krizës së buxhetit.

  Presidenca gjermane e BE në këtë gjashtëmujor nuk u zhvillua ashtu si e kishin menduar gjermanët, me buxhetin e BE dhe fondet ...

 • Angela Merkel shpallet gruaja më e fuqishme në botë

  9 Dhjetor, 2020

  Angela MerkelRevista amerikane, Forbes, ka bërë të ditur emrat e grave më të fuqishme në botë për vitin 2020, teksa ka theksuar se ndikimi ekonomik dhe shoqëror i pandemisë së koronavirusit ka prekur në mënyrë joproporcionale gratë.

  Në krye të listës këtë vit është kancelarja gjermane, Angela Merkel, e pasuar nga presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde.

  Përveç tyre, në ...

 • Vaksinohet pacientja e parë në Mbretërinë e Bashkuar

  8 Dhjetor, 2020

  vaksinimi GBAutoritetet shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar filluan përdorimin e dozave të para të një vaksine të testuar gjerësisht kundër COVID-19, duke hapur një program global të imunizimit, që pritet të marrë vrull pasi më shumë serume të marrin miratimin.

  Pacientja e parë është Margaret Keenan, e cila javën që vjen mbushë 91 vjet.

  Ish punonjësja e një dyqani të argjendarive, ...

 • SHBA, i hapet rruga miratimit të vaksinës Pfizer

  8 Dhjetor, 2020

  vaccineAgjencia publikoi dokumente që nuk ngrinin ndonjë çështje të re në lidhje me sigurinë ose efikasitetin e vaksinës.

  Të dhënat mbi vaksinën të paraqitura nga ekspertët në këtë agjenci ishin në përputhje me udhëzimet për autorizimin e përdorimit emergjent, thanë zyrtarët e saj në dokumentet e lëshuara përpara një takimi që do të zhvillohet të enjten me ekspertë të jashtëm.

  Ekspertët ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"