LAJMET NGA BOTA

 • E ardhmja e punës

  8 Janar, 2019

  StShumë nga llojet e punëve të sotme nuk ekzistonin para 10 vjetësh. Dhe, pas një dekade, teknologjia ka shumë mundësi t’i ketë zëvendësuar disa nga këto punë. Por, me se do të merren njerëzit kur makineritë të bëhen pjesë të pothuajse çdo industrie? Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Elizabeth Lee njofton nga Los Anxhelesi.

  Jennail Chavez nuk hezitoi kur ...

 • Makinat elektrike drejt popullarizimit

  8 Janar, 2019

  Makina elektrikeMakinat elektrike janë në prag të një zhvillimi cilësor thonë shumë ekspertë. Në të gjithë botën, shqetësimet për ndotjen dhe ndryshimet klimatike po shtohen duke i bërë më tërheqëse makinat elektrike si një alternativë miqësore për mjedisin. Por, ende mbetet problem çmimi i lartë.

  Në nëntor në Kili mbërritën 100 autobusë elektrikë. Presidenti Sebastian Piñera i mirëpriti në ...

 • Kina plotëson kërkesat për dronë të armatosur në Lindjen e Mesme

  8 Janar, 2019

  Drone KinaKina po i përgjigjet kërkesës në rritje për dronë të armatosur në Lindjen e Mesme, duke shtuar kapacitete të reja ushtarake në një situatë të tensionuar sigurie, sipas një raporti të ri të Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, me qendër në Londër. Irani është një nga aktorët rajonalë që përdorin teknologjinë e re për misione të ...

 • Arritje historike me fluturimin e sondës New Horizons

  2 Janar, 2019

  Nasa femijetPak minuta pas fillimit të vitit 2019, sonda New Horizons e NASA-s shënoi një arritje historike për eksplorimet e hapësirës, duke fluturuar pranë objektit më të largët hapsinor të arritur ndonjëherë nga Toka.

  Laboratori i Fizikës së Aplikuar në Universitetin Johns Hopkins, i cili e ndërtoi dhe e operon sondën, tha të martën se sonda kishte “rrëshqitur” pranë ...

 • 2019 – Elefanti brenda BE-së

  31 Dhjetor, 2018

  flamuj BEMigracioni – do të mbetet në temë e rëndësishme në Europë edhe në vitin 2019. Prandaj kush do të luftojë populizmin në rritje, duhet të kujdeset para së gjithash për këtë temë, mendon Christoph Hasselbach.

  Ku ka mbetur ajo fryma europiane e bashkëpunimit dhe pajtimit në kapërcyellin e viteve? Mjafton të shohësh situatën në disa vende të BE-së për ...

 • Revolucioni dixhital dhe pasojat për vendet në zhvillim

  31 Dhjetor, 2018

  BlockchainZhvillimet dixhitale kanë mbyllur biznese në mbarë ekonominë globale, që nga muzika dhe deri tek manifaktura. Po ndryshon mënyra se si bëhet tregtia, si prodhohen mallrat dhe si transportohen dhe shiten ato. Ekspertët i thanë Zërit të Amerikës se revolucioni dixhital u ofron vendeve mundësi të mëdha, por paraqet edhe probleme serioze.

  Tregtia globale ndihmohet nga avancimet dixhitale, si inteligjenca ...

 • BE në Ballkan – Edhe një vit i humbur?

  28 Dhjetor, 2018

  London 2018Para 15 vitesh 6 vende të Ballkanit morën me “premtimin e Selanikut” edhe perspektivën për një anëtarësim pa vonesa në BE. Por viti që po mbaron solli një sërë pengesash në këtë drejtim.

  Viti 2018 për Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë, Malin e Zi, Serbinë, Bosnje-Hercegovinën mund të quhet çdo gjë tjetër, por jo vit suksesi. Vërtet që Shqipëria dhe Maqedonia ...

 • Donald Trump: SHBA jo më “polici i botës”

  28 Dhjetor, 2018

  trumpQë nga marrja e postit, presidenti amerikan nuk ishte shfaqur tek trupat amerikane jashtë vendit, deri në vizitën e së mërkurës në Irak. Por këtë vizitë Donald Trump e përdori për një mesazh të qartë.

  Shtetet e Bashkuara “nuk mund të jenë më polici i botës”, tha presidenti amerikan, Donald Trump të mërkurën (26.12)  në bazën ajrore amerikane Al-Asad në ...

 • Trump vendos të tërhiqet nga Siria, por kush po lufton atje, dhe për çfarë?

  20 Dhjetor, 2018

  SiriaKonflikti është ndarë praktikisht midis katër palëve, (Asadit, ISIS-it, Rebelëve dhe Kurdëve) dhe secila palë ka mbështetës të huaj, respektivisht: 1) Asadi ka Rusinë, Iranin, Hezbollahun; 2) Rebelët kanë SHBA-në Turqinë, Vendet e Gjirit, Jordaninë; 3) Kurdët kanë SHBA-në ; 4) ISIS ka luftëtarët e huaj, ekstremistë islamikë.

  Dhe mbështetësit e huaj as nuk bien dakord me njëri-tjetrin se për ...

 • SHBA, sanksione të reja ndaj Rusisë për ndërhyrjen në zgjedhje

  20 Dhjetor, 2018

  departamenti i thesaritDepartamenti i Thesarit, Uashington

  Administrata Trump vendosi sanksione të reja ndaj zyrtarëve dhe subjekteve ruse lidhur me ndërhyrjen në zgjedhje si dhe rreth atyre që departamenti i Thesarit i quan aktivitete të tjera “keqdashëse”.

  Ato përfshijnë dyshimet rreth tentativës për vrasjen e një ish-agjenti rus dhe vajzës së tij në Britani.

  Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"