LAJMET NGA BOTA

 • Shkrirja e akullit në Antarktidën Perëndimore

  21 Gusht, 2017

  AntarktidaNuk ka dyshim se Antarktida po bëhet më e ngrohtë. Jo vetëm që myshku po mbulon gjithnjë e më shumë kontinentin e ngrirë, por sipas studiuesve britanikë, ai po rritet me shpejtësi. Për njerëzit që jetojnë përgjatë vijës detare, kjo do të thotë se ka të ngjarë të kenë më shumë ujë të padëshiruar në të ardhmen.

  Akulli në Antarktidën ...

 • Testi i ADN-së nuk ndryshon mënyrën e jetesës

  21 Gusht, 2017

  cigareTundimet për t’iu larguar praktikave të shëndetshme gjenden kudo, që nga pirja e duhanit, e pijeve alkoolike dhe tek llojet e shumta të ushqimeve. Po sikur një test ADN-je të konkludonte se një nga këto do të shkaktonte një sëmundje të caktuar? A do të ndryshonit praktikat për të ulur rrezikun? Jo domosdoshmërisht, thonë një grup shkencëtarësh në Universitetin ...

 • Restaurimi i avionit të parë bombardues në botë

  21 Gusht, 2017

  aeroplaniNga qiejt e Evropës së pushtuar tek një stallë elefantësh në Indi e deri tek destinacioni përfundimtar në një muze të aeronautikës në Angli – iu deshën 100 vjet rrugëtim një prej avionëve bombardues të parë të botës. Kur u gjet në Indi, ishte pothuajse e pamundur të dalloje se për çfarë avioni bëhej fjalë.

  Bombarduesit e sotëm kanë motorrë ...

 • +++Numri i të vdekurve në Spanjë arrin 14+++

  18 Gusht, 2017

  barcelonaShteti Islamik, IS e ka paraqitur veten si autor të sulmeve në Spanjë. Sipas autoriteteve katalanas ka 14 të vdekur e 100 të plagosur.

  Në qytetin Cambrils, rreth 100 km në jug të Barcelonës, forcat e ndërhyrjes vranë natën duke gdhirë dita e sotme pesë të dyshuar si terroristë, që mbanin të veshur breza bosh lëndësh shpërthyese. Policia sheh lidhje mes ...

 • Barcelonë: një i vdekur, 17 të plagosur nga përplasja e një furgoni me këmbësorë

  17 Gusht, 2017

  barcelonaNjë furgon u përplas mes dhjetra vetëve në qendër të Barcelonës duke plagosur disa vetë, thanë autoritetet lokale.

  Një person u vra dhe 17 të tjerë u plagosën nga “përplasja masive”, tha policia në Twitter.

  Shërbimet e ndërhyrjes së shpejtë thanë se banorët duhet të shmangin sheshin Catalunya dhe se kishin kërkuar mbylljen e stacioneve hekurudhore dhe të metrosë në zonën ...

 • Uashingtoni përgatitet për eklipsin

  17 Gusht, 2017

  eklipsiNë mbarë Amerikën po ndizet kureshtja dhe entuziazmi për eklipsin e 21 gushtit. Megjithëse eklipsi i plotë do të shihet vetëm në një brez të vogël gjeografik në kontinentin amerikan, për herë të parë në një shekull të 50 shtetet amerikane do të përjetojnë së paku eklipsin e pjesshëm. Kolegia Ardita Dunellari ishte në Muzeun e Hapësirës në Uashington ...

 • Pajisje të reja që ndihmojnë pacientët me goditje në tru

  16 Gusht, 2017

  ekgNjerëzve që u mbijetojnë goditjeve në tru shpesh u duhet të luftojnë në jetën e përditshme me pasojat e rënda që lë sëmundja. Atyre mund t’u duhet t’i nënshtrohen terapisë fizike me muaj të tërë, në mënyrë që gjymtyrët e dëmtuara të rifitojnë ndjeshmërinë. Për këtë arsye, shkencëtarët kanë krijuar një dorë artificiale, e cila i ndihmon pacientët me ...

 • Trump, emergjencë kombëtare për krizën e opioideve

  16 Gusht, 2017

  oxycontinPresidenti amerikan Donald Trump e quajti “emergjencë kombëtare” varësinë e Amerikës ndaj opioideve, ilaçeve që trajtojnë dhimbjet. Zoti Trump premtoi gjatë fushatës presidenciale se ai do ta zgjidhte problemin që ka goditur shumë komunitete në Shtetet e Bashkuara. Mijëra amerikanë vdesin nga mbidoza me opioide.

  Presidenti Trump tha dje se qeveria po krijon një plan për të trajtuar problemin që ...

 • Ana krijuese e kodimit kompjuterik

  16 Gusht, 2017

  kodimi kompjuterikEkziston mendimi i përgjithshëm se programuesit e kompjuterave duhet të kenë aftësi të larta teknike dhe të jenë të mirë në matematikë dhe logjikë. Por një tjetër aftësi në botën teknologjike është po aq e rëndësishme, krijimtaria. Materiali në vazhdim na njeh me një lojë elektronike që u mëson fëmijëve anën krijuese të gjuhës programuese.

  Dylan dhe Meghan Dodge ...

 • A ekziston mundësia e jetës në Titan?

  16 Gusht, 2017

  planeti titanKur astronomët zhvillojnë kërkime për mundësinë e jetës në planete të tjera të sistemit tonë Diellor, ata zakonisht kërkojnë për ujë. Ka një shprehje, sipas së cilës ku ka ujë, ka jetë. Por disa shkencëtarë të agjencisë së hapësirës NASA, mendojnë se ne mund të jemi të aftë ta zgjerojmë më tej këtë thënie, për të përfshirë çdo ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"