LAJMET NGA BOTA

 • A e dini kush është ky person? Përgjigja do t’ju nervozojë, sepse do ta kritikoni më shumë realitetin shqiptar!

  10 Dhjetor, 2016

  presidenti-austriakNë një rrugë të frekuentuar të Vjenës, kryeqytetit austriak, sot kanë qarkulluar afro 140 mijë kalimtarë, shumë nga të cilët blerës.

  Një nga blerësit, që siç shihet në foto mban diçka në duar, është edhe një person i veçantë, që quhet Alexander Van der Bellen, transmeton Telegrafi.

  Ky është presidenti i porsazgjedhur i Austrisë, në përditshmërinë e tij, si profesor, si ...

 • Dynënshtetësia në prag të anulimit

  10 Dhjetor, 2016

  pasaportatCDU-ja e bën nënshtetësinë e dyfishtë temë debati dhe synon anulimin e saj.

  Deri në dhjetor 2014 pjesës më të madhe të fëmijëve me prindër të huaj u duhej të zgjidhte në moshën 18 deri 23-vjeçare nëse donin të mbanin nënshtetësinë gjermane apo atë të prindërve të tyre. Kjo kishte të bënte kryesisht me fëmijët me prindër turq.

  Ky ligj u ndryshua ...

 • Bashkëpunim më i ngushtë NATO – BE

  7 Dhjetor, 2016

  John Kerry u premton aleatëve të NATO-s, se SHBA-ja do të jetë një aleat i besueshëm edhe nën drejtimin e presidentit Donald Trump.

  natoManovrat paralele, shkëmbim më i fortë informacioni dhe koordinim i ngushtë në rastet e sulmeve të hakerëve dhe krizave: NATO dhe BE-ja do të bashkëpunojnë më të ngushtë. Ministrat e jashtëm të NATO-s miratuan rreth 40 projekte ...

 • Merkel fiton 89,5 % të votave

  6 Dhjetor, 2016

  Kancelarja gjermane Angela Merkel është rizgjedhur për herë të nëntë në postin e kryetares së partisë CDU.

  merkelNë votimin për kryetaren e re dhe të vjetër të CDU-së, Angela Merkel, morën pjesë gati 950 delegatë kristiandemokratë. Kancelarja Angela Merkel ka fituar mbështetjen e 89.5 përqind të votuesve në Kongresin e partisë CDU, i cili po mbahet në Esen të Gjermanisë. Në ...

 • Google do të përdorë energji 100 për qind të ripërtëritshme deri në vitin 2017

  6 Dhjetor, 2016

  googleGjigandi i kërkimit, Google, tha se do të përdorë energji 100 për qind të ripërtëritshme deri në vitin 2017.

  Nënpresidenti i kompanisë për infrastrukturën teknike, Urs Hölzle, tha se energjia e ripërtëritshme do të furnizojë qendrat e të dhënave dhe zyrat e firmës Google në mbarë botën.

  Sipas të dhënave të publikuara nga kompania, Google përdor sasi mjaft të mëdha energjie ...

 • 150 vjeotri i lindjes – Wassily Kandinsky – Themeluesi i artit abstrakt

  6 Dhjetor, 2016

  arti-abstraktNgjyrat dhe format karakterizojnë artin abstrakt të Wassiliy Kandinsky. Para 150 vjetësh kjo ishte revolucionare.

  Më 1910 artisti rus Vassily Kandinsky pikturoi “akuarelin e parë abstrakt”. Një vit më pas ai i prezantoi veprat e tij në një ekspozitë të “Shoqatës së artistëve të rinj në Mynih”. Ky ishte një skandal. “Ose shumica e anëtarëve të kësaj shoqate janë pashërueshmërisht ...

 • 5 Dhjetor, 2016

  Në dhjetë ditët e ardhshme do të paraqiten argumentet e prokurorisë dhe të mbrojtjes në procesin kundër Ratko Mlladiqit. Ai akuzohet për gjenocid, krime…

  ratko-mladicTrupi gjykues i Tribunalit të Hagës, me 16 gusht të këtij viti, e ka përfunduar procesin e nxjerrjes së dëshmive kundër të akuzuarit për gjenocid dhe krime lufte, Ratko Mlladiq. Ndërsa prej 5-12 dhjetor do të ...

 • Renzi jep dorëheqje pas dёshtimit nё referendum

  5 Dhjetor, 2016

  Italianёt nё referendum sipas sondazheve pas votimit e kanё refuzuar reformёn kushtetuese tё kryeminsitrit Matteo Renzi. Renzi sikurse kishte deklaruar qysh para referendumit, pas dёshtimit komunikoi dorёheqjen.

  referendumi-italiShumica e italianёve, sipas parashikimeve pas elektorale, kanё votuar kundёr qeverisё sё kryeministrit Matteo Renzi. Nё bazё tё kёtyre rezultateve 54 deri nё 58 pёrqind nё referendum kanё votuar kundёr reformёs kushtetuese dhe ...

 • Kompania “Carrier”; reagojnë punonjësit

  5 Dhjetor, 2016

  kompania-carrierPresidenti i zgjedhur Donald Trump ka paralajmëruar kompanitë amerikane që të mos zhvendosin operacionet e tyre jashtë vendit. Paralajmërimi pason vizitën që zoti Trump bëri në fabrikën në Indiana, të cilës iu ofruan stimuj në këmbim të mbajtjes së vendeve të punës në Amerikë. Për të mësuar më shumë mbi këtë rast, Zëri i Amerikës dërgoi një korrespondent në ...

 • Aplikacioni “Flipagram” ofron muzikë falas

  5 Dhjetor, 2016

  flipagramPërdorimi i muzikës në prodhimin e videove ka qenë gjithmonë një çështje problematike për shkak të së drejtës së autorit. Një aplikacion i mediave sociale, i quajtur “Flipagram” lejon përdoruesit e saj të krijojnë video me muzikë falas. Aplikacioni është gjithashtu një platformë për muzikantët e rinj, muzika e të cilëve mund të dëgjohet nga përdoruesit e këtij aplikacioni ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"