LAJMET NGA BOTA

 • Ford dhe e ardhmja e industrisë së makinave

  13 Shtator, 2016

  fordKompanitë amerikane të makinave po përpiqen të kuptojnë se si t’i përshtaten ritmeve të shpejta të ndryshimeve ndërsa popullsia amerikane plaket, teknologjia përmirësohet dhe evoluojnë kërkesat e konsumatorëve. Kjo pasiguri për të ardhmen rrezikon miliarda dollarë dhe mijëra vende pune ndërsa drejtuesit e auto-industrisë shqyrtojnë se çfarë produktesh të krijojnë dhe si t’i ndërtojnë dhe menaxhojnë ato. Kompania FORD ...

 • Apple paraqet iPhone 7

  9 Shtator, 2016

  iphone7Apple Inc paraqiti sot telefonin e ri të qendrueshëm ndaj ujit, iPhone 7 dhe iPhone 7 plus, me kamera me dy lente, me rezolucion të lartë, në prezantimin e produkteve të vjeshtës në San Francisco.

  iPhone-i ri nuk do të ketë një fole për fishën e kufjeve, gjë që sipas shumë gjasave do të sjellë një përmbysje në mënyrën sesi ...

 • Një gjerman flet për përjetimet në luftën në Siri

  7 Shtator, 2016

  Lufta në Siri zhvillohet gati pa praninë e opinionit publik të pavarur. Brutaliteti vrastar, fraksionet e ndryshme dhe milicët – thuajse askush nuk është në gjendje ta interpretojë si duhet situatën.

  SiriaDuar që janë pa pushim në lëvizje, flokë të prera shkurt, një figurë muskuloze e pjekur në diell – pamja e Max Leopoldit tregon që muajt e fundit ai ...

 • DASH reagon ndaj referendumit të paralajmëruar në Republikën Sërpska

  2 Shtator, 2016

  BosnjaDepartamenti amerikan i Shtetit tha se referendumi i paralajmëruar në Republikën Sërpska është në kundërshtim me Kushtetutën e Bosnjë e Hercegovinës.

  Republika Sërpska ka planifikuar për 25 shtator referendum, në të cilin qytetarët do të deklaroheshin nëse e mbështesin 9 janarin si Ditë të entitetit.

  “Respektimi i sundimit të ligjit nga të gjitha palët në Bosnje është vendimtar për procesin demokratik”, ...

 • New York Times: Rusia përfiton nga sekretet që nxjerr Assange

  1 Shtator, 2016

  AssangeGazeta New York Times, shkruan se themeluesi dhe redaktori i WikiLeaks, Julian Assange shpesh i shmanget kritikave ndaj Rusisë, ndërkohë që sulmon me ashpërsi Shtetet e Bashkuara dhe vende dhe organizata të tjera perëndimore.

  Në një artikull të gjatë botuar në numrin e saj të së enjtes, gazeta analizon nxjerrjen e informacioneve nga ana e WikiLeaks dhe ndryshimet e qëndrimeve ...

 • SHBA: Sulmet kibernetike, shqetësim për zgjedhjet

  1 Shtator, 2016

  sulme kibernetikeFBI ka nxjerrë një paralajmërim tjetër për sigurinë e sistemit zgjedhor në Shtetet e Bashkuara. Këtë radhë bëhet fjalë për ndërhyrje në sistemet e regjistrimit të votuesve në shtetet e Ilinoit dhe Arizonës. Përsëri, është Rusia që dyshohet për këto ndërhyrje. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Steve Baragona sjell hollësitë.

  Në sulmet kibernetike të kohëve të fundit, hakerët vodhën ...

 • Shpërthime në platformën e SpaceX

  1 Shtator, 2016

  Space xNjoftohet se ka pasur shpërthime në platformën e lëshimit të raketës SpaceX në Kepin Kanaveral të Floridës. NASA tha se SpaceX po vinte në provë një raketë pa pilot, kur struktura u trondit sot nga një seri shpërthimesh, që u ndjenë disa kilometra larg.

  Pamjet e regjistruara nga kamerat e vëna në strukturë tregojnë një tymnajë të madhe në ...

 • “Lunar X PRIZE”, sonda robotike hënore 30/08/2016

  31 Gusht, 2016

  sonda lunarEkipi japonez Hakuto zbuloi për publikun sondën e tij robotike hënore, e cila do të marrë pjesë në konkurrimin e vitit që vjen, “Lunar X PRIZE”, të sponsorizuar nga “Google”.

  Prototipi është 58 centimetër i gjatë, 36 i lartë dhe peshon vetëm 4 kilogramë. Arritja e një peshe të tillë i detyrohet përdorimit të ...

 • Largimi nga ‘gjenerata e artë’ e Gylenit

  30 Gusht, 2016

  turqiaAbbas Djavadi

  Nga mesi i viteve 1990, Aygul ka vijuar mësimet në njërën nga qindra “shkolla të Gylenit” që janë hapur gjithandej Turqisë nga rrjeti i paregjistruar i Fetullah Gylen, një klerik turk që jeton në mërgim në SHBA që prej vitit 1999 dhe është në qendër të kundërthënieve për ekstradim.

  Filloi rreth dy dekada pasi familja kurde Alevi e Aygulit, ...

 • FBI: Hakerët mund të kenë hyrë në regjistrat zgjedhorë

  29 Gusht, 2016

  DNHByroja Federale e Hetimeve, FBI, ka gjetur prova se kohët e fundit ka patur ndërhyrje nga njerëz, që besohet se janë hakerë të huaj, në regjistrat e votuesve në dy shtete.

  Kjo ka bërë që FBI-ja t’u kërkojë zyrtarëve lokalë të zgjedhjeve të përmirësojnë sistemet kompjuterike të sigurisë.

  Një javë më parë, seksioni i FBI-së që merret me kibernetikën lëshoi një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"