LAJMET NGA BOTA

 • Florida përgatitet për Uraganin Irma

  6 Shtator, 2017

  Uragani FloridaUragani Irma kaloi mbi pjesën veriore të Ishujve Leeward sot, duke sjellë erëra të forta, ngritje të nivelit të detit me dallgë të larta dhe përmbytje në Barbuda. Në Florida banorët e disa komunave kanë marrë urdhër për evakuim të detyrueshëm megjithëse nuk dihet trajektorja e saktë e uraganit që pritet të godasë këtë shtet brenda 72 orësh.

  Irma ...

 • Boll me lojën kukafshehthi të BE me Turqinë

  6 Shtator, 2017

  Flamujt e BEBisedimet e anëtarësimit BE-Turqi bëjnë pjesë në gënjeshtrat më të mëdha të BE. Ato e kanë burimin në një kohë, kur ende kishte shpresë tek efekti demokratizues Evropës. Tani ajo ka marrë fund, mendon Barbara Wesel.

  Kur u hapën bisedimet për anëtarësimin e Turqisë, BE ndodhej ende në një epokë të shpresave të mëdha të pafajësisë. Ishin kryesisht ...

 • Merkel ashpërson retorikën ndaj Turqisë

  6 Shtator, 2017

  MerkelKancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi sot se Turqia po largohet me shpejtësi nga rruga e sundimit të ligjit dhe premtoi të shtyjë partnerët e Bashkimit Evropianë të shqyrtojnë mundësinë e pezullimit apo ndërprerjes së bisedimeve të anëtarësimit. Këto komente vijnë pas thellimit të retorikës së saj të dielën, në një debat televiziv me rivalin e saj socialdemokrat Martin Schulz.

  Më ...

 • Shkurtimi i buxhetit dhe siguria e shëndetit publik

  4 Shtator, 2017

  shpricaPresidenti Donald Trump ka propozuar shkurtime të mëdha buxhetore për studimet e shëndetit global. Ky propozim mund të ndikojë tek puna që po bëhet për të eliminuar malarian, SIDA-n, si dhe për zbulimin e masave mbrojtëse ndaj sëmundjeve të tjera infektive. Megjithëse nuk dihet ende nëse Kongresi do ta miratojë propozimin e Presidentit, prirja shikohet si shqetësuese.

  Kur shpërtheu kriza ...

 • Samsung në panairin e teknologjisë në Berlin

  4 Shtator, 2017

  SamsungKompania Samsung paraqiti në panairin e teknologjisë IFA në Berlin, orën inteligjente më të fundit, që mat aktivitetin fizik. “Samsung Gear Sport” është një orë inteligjente kompakte dhe e papërshkueshme nga uji e pajisur me sistemin GPS. Samsung po e shfrytëzon panairin vjetor të teknologjisë, për të paraqitur risitë më të fundit të matjes së aktiviteteve sportive.

  Kjo është ora ...

 • Astronautja amerikane Peggy Whitson kthehet në Tokë

  4 Shtator, 2017

  Astronautja PeggyAstronautja amerikane Peggy Whitson u kthye të shtunën në mbrëmje në Tokë nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës, pasi kaloi më shumë kohë në hapësirë se çdo amerikan tjetër.

  Whitson zbriti në Tokë, në Kazakistan, me një kapsulë ruse Soyuz. Prej andej ajo shkoi në Gjermani dhe më pas do të kthehet në Shtetet e Bashkuara, qytetin e saj Hjuston.

  Në ...

 • Stuhia sjell shira në Luiziana, pas largimit nga Teksasi i përmbytur

  31 Gusht, 2017

  permbytjetStuhia e dobësuar Harvey solli sot shira të rrëmbyer në Luiziana, ndërkohë që është larguar nga Teksasi lindor, duke lënë aty përmbytje që ende përbëjnë rrezik për shkak të sasisë së madhe të ujit të mbetur.

  Pas stuhisë që goditi rajonin për shumë ditë me radhë, meteorologët parashikojnë që sot në Luiziana sasia e reshjeve të jetë 10 deri 20 ...

 • Zbulim i ri për trajtimin e kancerit

  31 Gusht, 2017

  analiza e gjakutZyrtarët amerikanë të shëndetësisë miratuan një zbulim të pazakontë, që hap një epokë të re në trajtimin e kancerit.

  Fjala është për një teknologji që forcon dhe shndërron qelizat e gjakut të pacientëve në një “ushtri vrasëse” e cila lufton leuçeminë tek fëmijët.

  Administrata e ushqimit dhe barnave tha se miratimi i terapisë së parë të gjeneve që futet ...

 • Ashpërsohet gjendja në konfliktin me Korenë e Veriut

  31 Gusht, 2017

  KS OKBPas testit të një rakete me rreze të mesme, KS i OKB e dënoi ashpër Korenë e Veriut. Autoritetet amerikane thonë se janë të hapura të gjitha mundësitë, ndërsa Koreja shprehet shumë e kënaqur.

  Pas një seance të jashtëzakonshme që zgjati më shumë se tri orë në Nju-Jork, të gjithë 15 anëtarët e KS të OKB kërkuan nga Koreja ...

 • Solana: Vuçiq po i përdor lidhjet me Rusinë e Kinën kundër Kosovës

  30 Gusht, 2017

  javier-solanaIsh-përfaqësuesi i lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Javier Solana, ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po i përdor lidhjet me Rusinë dhe me Kinën kundër Republikës së Kosovës.

  Ai ka theksuar se Vuçiq, përkundër afrimit me Bashkimin Evropian, nuk ka shfaqur kurrfarë gatishmërie për t’u distancuar nga Rusia, teksa vendi i tij po ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"