LAJMET NGA BOTA

 • Aleatët i bashkohen SHBA, por nuk duan një kundërpërgjigje të nxituar në Siri

  11 Prill, 2018

  Trump1Aleatët e Amerikës deklaruan se do t’i bashkohen një reagimi të mundshëm ushtarak ndaj sulmit me armë kimike në Siri që dyshohet se është ndërmarrë nga forcat besnike të Presidentit Bashar Al-Assad.

  Por ata po i kërkojnë Uashingtonit të shmangë një kundërpërgjigje të nxituar, duke thënë se para se të nisë ndëshkimi, nevojiten më shumë prova se sulmi kimik ...

 • Rusia dhe SHBA – paralajmërime ekstreme njëra-tjetrës për Sirinë

  11 Prill, 2018

  TrumpRusia kërcënon se do të rrëzojë raketa eventuale të SHBA drejtuar Sirisë, kurse Presidenti Trump i thotë Rusisë të përgatitet për raketat e SHBA.

  Rusia i ka paralajmëruar SHBA se çdo raketë e SHBA e lëshuar në Siri në lidhje me një sulm të dyshuar armësh kimike ndaj një zone nën kontrollin e rebelëve do të rrëzohet dhe do të ...

 • Freedom House: Evropa Qendrore dhe Lindore përballë “iliberalizmit”

  11 Prill, 2018

  stopSulmet ndaj partive opozitare, medias dhe organizatave të shoqërisë civile po bëhen normë në Evropën Qendrore dhe Lindore, ndërsa përhapja e polikës joliberale saboton themelet dhe perspektivën për demokraci, sipas raportit të përvitshëm të organizatës Freedom House, “Vendet në Tranzicion” që përqendrohet tek demokracia në Evropën Qendrore dhe Lindore, Ballkan dhe Euroazi.

  “Politika joliberale po bëhet normalja e re në ...

 • Mbush 70 vjet Organizata Botërore e Shëndetësisë

  11 Prill, 2018
  OBSHSelia qendrore e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në Gjenevë të Zvicrës

  Sot mbushen 70 vjet nga krijimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. 7 prilli është edhe Dita Botërore e Shëndetit. ...

 • Ish presidentja e Koresë së Jugut dënohet më 24 vjet heqje lirie

  6 Prill, 2018

  ish presidente e korese se jugutNjë gjykatë në Korenë e Jugut dënoi ish presidenten Park Geun-hye me 24 vjet heqje lirie nën akuzat për korrupsion. Park ishte gjetur fajtore më herët për shpërdorim pushteti dhe shtrëngim.

  Prokurorët kishin kërkuar 30 vjet heqje lirie.

  Park është mbajtur në një qendër paraburgimi afër Seoulit që nga arrestimi i saj në Mars të ...

 • Qeveria gjermane kritike ndaj samitit të Ankarasë

  5 Prill, 2018

  rohani putin erdoganKritikë e fortë nga Berlini për samitin e presidentit turk, Erdogan me homologët Vladimir Putin e presidentin e Iranit, Rohani. “Një samit lufte”, tha ministri gjerman i Shtetit në Ministrinë e Jashtme, Niels Annen.

  Ministri gjerman i Shtetit në Ministrinë e Jashtme, Niels Annen kritikoi samitin e Ankarasë. Të tre palët janë përfshirë ushatrakisht në luftën në Siri, ...

 • Fëmijët nuk mësojnë më shpejt se të rriturit

  3 Prill, 2018

  degjimi mesimiFranca vendos arsimin e detyrueshëm për trevjeçarët. Por a është ky fillim i hershëm vërtetë më i mirë për fëmijët? Dhe a mësojnë ata më shpejt se të rriturit?

  Fati i Francës varet nga sistemi arsimor, thotë Presidenti Macron. Prandaj duke nisur nga muaji shtator arsimi parashkollor do të jetë i detyrueshme për të gjithë fëmijët. Në vend që ...

 • Kina rrit tarifat ndaj importeve nga SHBA

  2 Prill, 2018

  KinaKina ka rritur me 25 për qind taksat ndaj importeve amerikane, për produkte ushqimore, si mishi i derrit, frutat e mallra të tjerë, duke e çuar totalin e taksave në 3 miliardë dollarë.

  Tarifat që hynë në fuqi sot, i bëri të njohura Ministria e Financave e Kinës, përmes një deklarate, ku thuhej se ky vendim ishte përgjigje ndaj rritjes ...

 • Polemika mbi gazsjellësin Nord Stream 2

  1 Prill, 2018

  Nord Stream 2Disa shtete të Evropës Lindore kanë ngritur kundërshtimin e tyre ndaj një gazsjellësi të ri që lidh Rusinë me Gjermaninë. Projekti ‘Nord Stream 2′ do të sjellë gazin rus drejtpërsëdrejti në Evropën perëndimore – por kritikët thonë se kjo do të rrisë varësinë nga Rusia dhe do të pasurojë firmat e saj shtetërore të energjisë në ...

 • Zyrtarisht Turqia po përjeton një bum ekonomik

  31 Mars, 2018

  erdoganSipas shifrave zyrtare ekonomia turke u rrit vitin e kaluar më shpejt se ajo kineze – pavarësisht gjendjes së jashtëzakonshme dhe problemeve të shumta. Por ka dyshime për statistikat.

  Ekonomia turke u rrit në vitin 2017 me 7.4 për qind nga një vit më parë, njoftoi së fundimi (29.03) Enti turk i Statistikave në Ankara. Një vit më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"