LAJMET NGA BOTA

 • Projekt për ndriçimin e zonës së Çernobilit

  15 Dhjetor, 2018

  panel ChernobilVisitors examine solar panels during the official opening ceremony of the new one-megawatt power plant next to the now sealed Chernobyl nuclear plant in Chernobyl, Ukraine, Oct. 5, 2018.

  Tridhjetë e dy vjet pas fatkeqësisë më të rëndë bërthamore të të gjitha kohërave, zona rreth centralit bërthamor të Çernobilit në Ukrainë po tregon shenja jete ...

 • Shkallë e lartë rreziku për terror në Francë

  12 Dhjetor, 2018

  StrasbourgNë tregun e krishtlindjeve në Strasburg një 29-vjeçar qëlloi pa dallim duke vrarë tre vetë dhe plagosur mjaft të tjerë. Policia është në kërkim të tij, bëhet e ditur, se ai ka qenë i dënuar edhe më parë në Gjermani.

  Një person i armatosur vrau të paktën tre vetë në tregun e krishtlindjeve në Strasburg. Këtë e konfirmoi ministri i ...

 • Ç’pёrmban Pakti Global i OKB-sё pёr Migracionin?

  12 Dhjetor, 2018

  okbNë Marakesh është duke u zhvilluar konferenca e OKB për migracionin. Pakti Global i Migracionit që morri mbështetjen e 150 vendeve që në ditën e parë të konferencës, do të kalojë edhe në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.

  150 vende e pranuan zyrtarisht Paktin Global të Migracionit. OKB e di dhe e thekson sa herë që është e nevojshme ...

 • Annegret Kramp-Karrenbauer – CDU ka në krye sërsish një grua

  8 Dhjetor, 2018

  Annegret Kramp-Karrenbauer me të shoqinAnnegret Kramp-Karrenbauer është kryetarja e re CDU-së. Sërish një grua në krye të demokristianëve. Dhe për herë të parë prej 40 vjetësh, CDU-ja ka në krye një person që nuk është deputet në Bundestagu.

  Kongresi i partisë e zgjodhi 56-vjeçaren Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) nga landi i Zarës (Saarland) në raundin e dytë  si pasardhëse të 63-vjeçares ...

 • Merkel: “Koha për një kapitull të ri”

  8 Dhjetor, 2018

  merkelDelegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg, ku do të zgjidhet pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel, e cila do të vazhdojë të mbetet kancelare.

  Kryetarja e deritanishme e partisë kristiandemokrate CDU Angela Merkel, u largua nga ky post, pas 18 vitesh, me një fjalim, i cili u përcoll me brohoritje dhe duartrokitje frenetike. “Ka qenë një ...

 • Disfatë e rëndë për May-n në parlamentin britanik

  5 Dhjetor, 2018

  MayPak para debatit për marrëveshjen për Brexitin, Dhoma e Poshtme e Parlamentit britanik e ka rritur presionin ndaj kryeministes May. Deputetët i dëshmojnë qeverisë se i ka shkelur të drejtat e parlamentit.

  Shkaku për këtë konstatim është se qeveria pati refuzuar që t’i vërë në dispozicion Dhomës së Poshtme versionin e plotë të një ekspertize ligjore të brendshme për marrëveshjen ...

 • Kërkime të reja për Alzajmerin

  5 Dhjetor, 2018

  AlzajmeriSipas vlerësimeve, në të gjithë botën 44 milionë njerëz të moshës 65 vjeç e sipër, janë me Alzajmer, forma më e zakonshme e demencës. Alzajmeri është një çrregullim degjenerativ i trurit, që shkakton humbje të kujtesës dhe dëmton të menduarit, gjykimin dhe aftësinë për zgjidhjen e problemeve. Deri tani, shkencëtarët kanë zbuluar një ilaç që mund të ndalojë ...

 • Parisi lëshon pe ndaj protestuesve

  4 Dhjetor, 2018

  MacronPas incidenteve të rënda në fundjavën e kaluar, presidenti francez Macron shpalli masa të reja. Ndër masat e para duket se do të jetë ndalimi i rritjes së çmimit të karburanteve. Por shumë çështje mbeten të hapura.

  Qeveria franceze në konfliktin me “jelek verdhët” – lëvizjen e protestave në Francë – ka vendosur që të mos e rrisë nga 1 ...

 • Homazhe për ish-Presidentin George HW Bush në Uashington

  4 Dhjetor, 2018

  Bush HomazheTrupi i ish-Presidentit të SHBA Xhorxh H.W. Bush do të qëndrojë për homazhe në Rotundën e Kapitolit, selia e Kongresit amerikan në Uashington, pas arritjes të premten pasdite në kryeqytet nga Hjuston i Teksasit me avionin presidencial Air Force One.

  Kapitoli do të jetë i hapur për personalitetet dhe publikun deri të mërkurën në mëngjes për të nderuar presidentin ...

 • Lamtumira e Katarit nga OPEC një sinjal kompleks

  4 Dhjetor, 2018

  Katar1Katari del nga OPEC-u. Vendimi është marrë për arsye ekonomike, por në situatën e politikës së jashtme që ndodhet ky emirat, vendimi është mjaft delikat.

  Pas 57 vjetësh Katari i jep fund antarësisë në Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), deklaroi të hënën (03.12) ministri i Energjetikës Saad al-Katabi. Ky vend ia ka komunikuar OPEC-ut vendimin e vet dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"