LAJMET NGA BOTA

 • Takimi i NATO-s dhe situata në Ukrainë

  3 Dhjetor, 2018

  UkrainaSulmi i fundit i Rusisë ndaj anijeve të flotës detare ukrainase me shumë gjasë do të jetë në krye të rendit të ditës të takimit të NATO-s që mbahet këtë javë. Aleanca kërkon një reagim të fuqishëm pas veprimit armiqësor të Kremlinit në kufijtë e Evropës. Takimit të ministrave të jashtëm të martën në Bruksel do t’i bashkohet ...

 • “Paralajmërim për stuhi” në Detin e Zi

  3 Dhjetor, 2018

  trupat ruse ne detin e ziMes marinës së Putinit dhe asaj të Ukrainës po gjëmon konflikti në det. Deti i Zi është jo vetëm një terren i rrezikshëm për Moskën e Kievin, por ky det i brendshëm është edhe një pikëtakimi mes NATO-s dhe Rusisë.

  Deti i Zi rrallëherë përfshihet nga dallgë të furishme. Edhe në aspektin gjeostrategjik këto ujëra ...

 • Ekspertët: urbanizimi rrezikon krizën e strehimit

  3 Dhjetor, 2018

  UrbanizimiBazuar në shifrat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, më shumë se gjysma e popullsisë së botës jeton në qytete. Rreth mesit të këtij shekulli, 68 për qind e globit do të urbanizohet, duke e rritur popullsinë e qyteteve me 2 miliardë e gjysëm banorë. Kjo rritje pritet të shoqërohet me probleme përfshirë mungesën e strehimit dhe siç njofton ...

 • ARC ofron motoçikletën elektrike mbi 100 mijë dollarë

  3 Dhjetor, 2018

  ARC Motorcikleta elektrikeKompania ARC me qendër në Britani bëri të njohur në Milano modelin e parë të një motorçiklete që është përshkruar si e shpejtë, e avancuar dhe e kushtueshme. E quajtur Vector, motoçikleta kushton më shumë se 100 mijë dollarë, ndërsa kompania arsyeton çmimin e lartë.

  Prodhuesit e motoçikletës së kushtueshme elektrike thonë se është teknologjikisht më e ...

 • Tonifikim muskujsh pa ushtrime fizike

  3 Dhjetor, 2018

  tonifikimiTonifikim muskujsh pa ushtrime fizike

  Mjekët në Kaliforni po reklamojnë një procedurë të re që thonë se rrit masën muskulore dhe ul përqindjen e dhjamit në trup pa nevojën e ushtrimeve fizike. ...

 • Foshnjat kineze me gjene të redaktuara

  29 Nentor, 2018

  He JiankShkencëtari kinez, i cili pretendon të jetë i pari në botë që ka redaktuar kodin gjenetik të një çifti fëmijësh binjakë të lindur kohët e fundit, për t’i bërë ato rezistente ndaj virusit HIV, ka mbrojtur punën e tij dhe thotë se do të bëjë të njëjtën gjë për një shtatzani tjetër të mundshme.

  Por siguria që ai ...

 • Foshnje gjenetikisht të modifikuara? Shkencëtari mbron pretendimin e tij

  29 Nentor, 2018

  foshnjet gjenetikisht te modifikuarStudiuesi kinez Hë Gjen Kui i doli në mbrojtje publikisht pretendimit të tij se ka krijuar foshnjat e para gjenetikisht të modifikuara në botë. Ai mbajti një fjalim në një konferencë biomjekësore të mërkurën në Hong Kong. Fjalimi vjen dy ditë pasi zoti Hë publikoi një video në internet duke pretenduar se kishte përdorur një ...

 • Rusi-Ukrainë: Politikë e demonstrimit të forcës ushtarake nga Kremlini

  27 Nentor, 2018

  UkrainaShkallëzohet situata mes Rusisë dhe Ukrainës: E nëse dy vendet vazhdojnë kështu, nuk kërcënon vetëm një konflikt i ri ushtarak, mendon Bernd Johann. Por edhe ndaj presidentit ukrainas ka vend për skepticizëm.

  Grindja mes Kievit dhe Moskës ka arritur një pikë të re vlimi. Ukraina shpalli ligjin e luftës në shumë rajone të vendit, shkak për këtë u bë incidenti ...

 • Rusia dhe rënia e çmimi të naftës

  26 Nentor, 2018

  rafineriNë tregjet ndërkombëtare ka rënë çmimi i naftës, por çfarë do të thotë kjo për SHBA, Rusinë dhe vendet e tjera? Pasojat dallojnë.

  Ulja e çmimeve të naftës për një të katërtën brenda disa javësh! Me këtë masë nuk kanë llogaritur shumica e analistëve para disa muajsh. Përkundrazi, shumëkush ka menduar se si pasojë e rritjes ekonomike në SHBA, çmimi ...

 • SHBA dënon Rusinë për shkelje të sovranitetit të Ukrainës

  26 Nentor, 2018

  USa AmbasadorjaParlamenti i Ukrainës miratoi të hënën kërkesën e Presidentit Petro Poroshenko për të vendosur ligjin e luftës në vend, pas një incidenti të së dielës, në të cilin Rusia kapi tre anije të Ukrainës dhe ekuipazhet e tyre.

  Po të hënën, ambasadorja e SHBA në Organizatën e Kombeve të Bashkuara Nikki Haley dënoi Rusinë për “shkeljen skandaloze të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"