LAJMET NGA BOTA

 • Evropa Çfarë parashikon Brexiti?

  26 Nentor, 2018

  LondraPresidentët dhe kryeministrat e 27 vendeve të mbetura të BE e kanë miratuar marëveshjen me Londrën. Një problem i madh mbetet nëse marrëveshja do të miratohet edhe në Londër.

  Marrëveshja për ndarjen mes Beritanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian parashikon një fazë kalimtare deri në fund të vitit 2020. Gjatë kësaj periudhe Britania e Madhe do të ketë qasje në ...

 • Kthehet rivaliteti gjeopolitik i fuqive të mëdha në Ballkan

  26 Nentor, 2018
  Presidenca e BosnjesPresidenca e Bosnjes

  Ballkani po tërheq interesin e fuqive të huaja. Por disa prej tyre duket se e shohin rajonin më tepër si një gur shahu ...

 • NASA dërgon në Mars sondën InSight.

  26 Nentor, 2018

  InSight 1NASA uli të hënën pasdite në planetin Mars një tjetër sondë të quajtur InSight.

  Sondës iu desh të përshkonte atmosferën marsiane brenda një kohe prej 7 minutash, që u quajtën nga specialistët “shtatë minutat e tmerrit”.

  Për NASA-n, kjo shënon uljen e tetë në Mars. Misioni dyvjeçar i sondës InSight ka filluar, dhe përfshin analizën e tërmeteve për të ...

 • NASA dërgon në Mars robotin e misionit “InSight”

  26 Nentor, 2018

  InSightShtetet e Bashkuara po dërgojnë një robot tre këmbësh me një krah lëvizës në sipërfaqen e Marsit. Roboti pritet të zbresë në Planetin e Kuq të hënën. Ai do të jetë në gjendje të gërmojë në një thellësi prej pesë metrash nën sipërfaqen e Marsit dhe do të dërgojë të dhëna për studime të mëtejshme nga shkencëtarët e ...

 • SHBA, publikohet raporti i ri për ngrohjen globale

  24 Nentor, 2018

  akullSipas një raporti të qeverisë amerikane, në Shtetet e Bashkuara është duke u shtuar ndikimi i ndryshimeve klimatike, që shihet konkretisht në stuhitë e fuqishme, thatësirat dhe zjarret në pyje,

  Raporti, i hartuar me ndihmën e më tepër se 12 agjencive dhe departamenteve qeveritare, shpesh bie ndesh me politikën e Presidentit Donald Trump, i cili është tërhequr nga marrëveshja për ...

 • Evropa ime: Paqja e akullt e Bosnjës

  24 Nentor, 2018

  Zeljko Komsic, Milorad Dodik, Sefik DzaferovicTë bashkuar me mosbesim: Treshja presidenciale në Bosnjë, Zeljko Komsic, Milorad Dodik, Sefik Dzaferovic

  Dikur viktimë e luftës, sot Bosnja po bëhet pre e harresës. Një gabim, mendon Norbert Mappes-Niediek, sepse konflikti ndërmjet serbëve, kroatëve dhe myslimanëve nuk po zgjidhet.

  Jo përditë, por për çdo vit në Bosnjë del marmota dhe dëgjojmë se vendi ...

 • Kina sytë nga Hëna, plan për ta “populluar”

  23 Nentor, 2018

  projekti kina heneKina planifikon të ndërtojë një pallat në Hënë dhe kur themi pallat, bëhet fjalë për një pallat në kuptimin e plotë të fjalës. Projekti, që është në fazën përfundimtare të studimit, synon ndërtimin e një baze në satelitin tonë të vetëm natyror, për ta shfrytëzuar si pikënisje për misione hapësinore në të ardhmen.

  Baza do të ndërtohet si ...

 • Shou mediatik për një gazsjellës me të ardhme të pasigurtë

  21 Nentor, 2018

  Erdogan PutinPresidentët Erdogan dhe Putin festojnë përfundimin e një pjese të gazsjellësit Turkstream. Kjo në një kohë që furnizimet në BE me këtë gazsjellës janë të pasigurta nga viti i ardhshëm, mendon Andrey Gurkov.

  Shumë politikanë e zotërojnë artin e madh të prezantimit publik me efekt mediatik të një projekti ndërtimi të papërfunduar. Rusia ka përvojë që në epokën sovjetike, ...

 • Ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut dhuron $1.8 miliardë për universitetin

  19 Nentor, 2018

  Michael BloombergIsh kryetari i bashkisë së Nju Jorkut Michael Bloomberg njoftoi se po i dhuron 1.8 miliard dollarë Universitetit Johns Hopkins, për të rritur ndihmën financiare ndaj studentëve me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

  Universiteti në Baltimore të shtetit Maryland tha se kontributi i zotit Bloomberg për shkollën ku ai vetë ka kryer studimet, është më i ...

 • Kroatët kërkojnë dëmshpërblim nga Serbia, për kohën e kaluar në kampe

  19 Nentor, 2018

  DragutinDragutin Guzovski ka paditur Republikën e Serbisë e kërkon dëshmpërblim për periudhën e qëndrimit në kampet serbe. Ai është zënë rob gjatë luftës në Kroaci e është dërguar në Serbi, ku është mbajtur në kushte çnjerëzore.

  Dragutin Guzovski, i shënuar me numrin 2280 në arkivat serbe për të zënët robë nga Kroacia, ka nisur betejën për njohjen e persekutimit që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"