LAJMET NGA BOTA

 • Merkel kërkon lirimin e gjermanëve të arrestuar në Turqi

  29 Gusht, 2017

  MerkelKancelarja gjermane Angela Merkel flet për raporte të komplikuara me Turqinë. Në konferencën pas pushimeve ajo u prononcua edhe për Poloninë, refugjatët dhe disa çështje të tjera.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel kërkon mirëkuptim nga bashkëqytetarët me origjinë turke në Gjermani për veprimet e saj ndaj qeverisë në Ankara. “Unë me shumë dëshirë do të kisha raporte më të mira me ...

 • Astronautja amerikane Peggy Whitson përgatitet të kthehet në Tokë

  29 Gusht, 2017

  AstronautjaAstronautja me përvojë, Peggy Whitson, po përgatitet për të lënë “banesën” ku ka jetuar për afro një vit. Deri sa të kthehet në tokë, astronautja do të ketë shënuar një total prej 665 ditësh në hapësirë. Pas disa muajsh konsumi të ushqimeve të konservuara në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ajo mezi po pret të hajë një picë sapo të ...

 • Hjustoni i përmbytur përgatitet për shira të tjera

  28 Gusht, 2017

  HjustonZona rreth Hjustonit në Teksas, vazhdon të goditet nga shira rekord të një stuhie tropikale që pritet të vazhdojnë edhe për disa ditë, ndërsa ekipet e shpëtimit punojnë për të arritur tek njerëzit e bllokuar nga përmbytjet masive.

  Parashikuesit e motit thonë se stuhia e cila të premten goditi bregdetin e Teksasit në formën e Uraganit Harvey do të sjellë ...

 • Lulekërma çel në kopshtin botanik në Uashington

  28 Gusht, 2017

  lulekermaLulja me aromën më të fortë në botë ka çelur në Kopshtin Botanik të Uashingtonit. Por era e kutërbimit të saj është tejet e rëndë, ajo krahasohet erën e plehrave dhe vetë lulja madje quhet “lulekërma”. Bima me përmasa të mëdha lëshon një lule gjigande, e cila jetojnë vetëm pak ditë.

  Vështirë ta besosh se një lule kaq e bukur, ...

 • Qindra mijëra spanjollë në marshim kundër terrorit

  28 Gusht, 2017

  protesta barcelonaQindra mijëra njerëz dolën të shtunën në një marshim për paqen në zemër të Barcelonës, si një formë e refuzimit publik të sulmeve ekstremiste që morën jetën e 15 personave.

  Në krye të marshimit udhëhiqnin punonjësit e shërbimeve të emergjencës, shoferët e taksive, policë dhe qytetarë të zakonshëm, të cilët patën ardhur në ndihmë menjëherë pas sulmit të 17 ...

 • Varësia tek interneti dhe sulmet kibernetike

  28 Gusht, 2017

  paswordNjoftimet për sulme kibernetike ndaj kompanive dhe qeverive në mbarë botën, këtë vit kanë qënë më shpeshta si titujlajmesh kryesore.Ekspertët e sigurisë kibernetike shpjegojnë pse rreziku nga ndërhyrjet kibernetike tani është më i madh, kush po i kryen ato dhe çfarë mund të bëhet për të parandaluar ose minimizuar dëmet e tyre.

  Nga rrjetet e energjisë elektrike, tek korporatat e ...

 • Uragani Harvey godet Teksasin, shkakton një viktimë

  26 Gusht, 2017

  uragani ne texasUragani Harvey preku tokën në juglindje të Teksasit, në qytetin Rockport, të shtunën herët, duke përplasur erëra të forta dhe shi të rrëmbyer në qindra kilometra vijë bregdetare. Sipas autoriteteve, një person ka humbur jetën nga stuhia.

  Harvey u tha se është stuhia më e ashpër që godet Shtetet e Bashkuara në më shumë se një dekadë – ...

 • Dënimi për korrupsion i kreut të korporatës Samsung

  26 Gusht, 2017

  Samsung miliarderiGjykata në Korenë e Jugut e dënoi miliarderin e firmës Samsung, Lee Jae-young, me pesë vjet burgim për dhënie rryshfeti. Vendimi është në vazhdimësi të së njëjtës çështje të korrupsionit që rrëzoi nga posti Presidenten e vendit.

  Gjykata e Seulit e shpalli fajtor zotin Lee edhe për akuza si përvetësim fondesh, fshehje të fondeve në llogari jashtë vendit, fshehje ...

 • Gjermania teston teknikën e identifikimit të fytyrës

  25 Gusht, 2017

  identifikimi i fytyresNë Berlin një grup njerëzish kanë pranuar vullnetarisht të përgjohen për gjashtë muaj. Ministri i Brendshëm gjerman, de Maizière është i kënaqur me rezultatet, ndërsa kritikët vënë duart në kokë.

  Ministri i Brendshëm gjerman, de Maizière vizitoi të enjten (24.08) një nga stacionet më të mëdha të Berlinit, “Südkreuz”, ku të ftuar ishin edhe gazetarët. Në një stacion ...

 • Erdogani dhe “armiqtë e Turqisë”

  25 Gusht, 2017

  ErdoganMe sulmet e tij verbale, Presidenti i Turqisë po mban të prangosur popullin turk. Sulmet e tij në Gjermani të duken qesharake, por nuk është kështu në Turqi.

  Ndonjëherë është paksa prekëse kur e dëgjon Presidentin e Turqisë. “Ai nuk e di ku e ka vendin”, thotë Erdogani për ministrin e Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel. “Çfarë mendon ai se është, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"