LAJMET NGA BOTA

 • Brexit: Pikat kryesore të marrëveshjes

  19 Nentor, 2018

  GB EUMarrëveshja për Brexit-in ka shkaktuar krizë në Britaninë e Madhe. Teksti i kontratës së arritur me BE-në zë 585 faqe. Pikat më të rëndësishme.

  Faza e tranzicionit

  Më 29 mars, Britania e Madhe do të largohet nga Bashkimi Evropian. Por pas kësaj është parashikuar të vijojë faza e tranzicionit. Në këtë periudhë Britania do të mbetet fillimisht brenda tregut të ...

 • Spanjë, provë për një mision të ri në Mars

  19 Nentor, 2018

  Shkreterira Tabernas SpanjeNë shkretëtirën shkëmbore Tabernas të Spanjës, shkencëtarët po testojnë një sondë për të shkuar në Mars. Agjencia Evropiane e Hapësirës, ESA dhe ajo ruse Roscosmos kanë në plan ta dërgojnë sondën në Mars në vitin 2021, në kërkim të shenjave mikroskopike të jetës.

  Shkencëtarët ndodhen në terren për të testuar sondën e prodhuar në Britani, të quajtur ...

 • Dua Lipa merr Kaprollin e Artë në Berlin

  18 Nentor, 2018

  Dua LipaPozime, blice, drita, ngjyra tapeti i kuq: Në Berlin u ndanë sërish çmimet BAMBI, njërin prej tyre e mori këngëtarja britanike me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa.

  Organizatorët e Bambit e quajnë Bambin çmimin më të rëndësishëm mediatik të Gjermanisë. Me këtë nuk janë dakord të gjithë. Por një gjë nuk mund t’i mohohet Bambit që këtë vit mbushi 70 ...

 • Turqi: Në sektorin e ndërtimit bien këmbanat e alarmit

  18 Nentor, 2018

  ndertimtaria turqiGati 2 milionë vetë në Turqi janë të punësuar në sektorin e ndërtimit. Por tani rënia e çmimeve të imobilieve po kthehet në problem jetik për këtë sektor. Qeveria përpiqet të veprojë, ekspertët janë skeptikë.

  Qeveria turke ka shumë dëshirë të prezantojë projekte prestigjioze – ura pompoze, ndërtime gjigande, qendra tregtare të mëdha, projekti më i madh aktualisht, aeroporti ...

 • Facebook dhe rregullat e reja për të frenuar gjuhën e urrejtjes

  18 Nentor, 2018

  FacebookFacebook thotë se është duke u përmirësuar në mënyrë aktive, duke hequr gjuhën e urrejtjes dhe duke ndryshuar stimujt që disa përdorin për sensacione, provokime dhe për të shtuar popullaritetin Facebook thotë se kompania gjithashtu po shton operacionet në mënyrë që kompjuterat të mund të rishikojnë dhe të marrin vendime të shpejta për sasi të mëdha informacioni në mënyrë ...

 • Shkencëtarët do të ripërkufizojnë kilogramin

  18 Nentor, 2018

  kgÇfarë është një kilogram dhe kush vendos për peshën e tij standarte? Këto pyetje janë vendosur tashmë në qendër të një debati. Përgjigjet ndaj këtyre pyetjeve ruhen në një vend jo shumë të njohur në Francë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kevin Enoch, njofton rreth polemikës së krijuar.

  Një kopje e bllokut prej metali që nga viti 1879 ka ...

 • BE teston detektorë zbulues të gënjeshtrave në kufi

  13 Nentor, 2018

  detektor genjeshtrashMe anë të inteligjencës artificiale dhe me një test për zbulimin e gënjështrave BE do të lehtësojë punën në kufi dhe të luftojë kriminalitetin. Kritikët dyshojnë dhe i quajnë rezultatet e testeve jo serioze.

  Ai që do të dojë të hyjë në BE, në të ardhmen nuk do të takojë në kufi një njeri prej mishi e ...

 • Rezultatet e zgjedhjeve për Kongresin amerikan

  7 Nentor, 2018

  Kongresi AmerikanBalanca e forcave u zhvendos dje në Uashington pasi demokratët e opozitës morën nën kontroll Dhomën e Përfaqësuesve duke u dhënë një goditje republikanëve dhe Presidentit Trump. Por republikanët forcuan kontrollin në Senat, gjë që i hap rrugën një politike konfliktuale, në vija të prera partiake në dy vitet që i mbeten mandatit të presidentit.

  Demokratët shpresonin të fitonin ...

 • Mosfutja e Shaqirit në ndeshjen me Beogradin temë në Gjermani

  6 Nentor, 2018

  shaqiriMediat gjermane i kanë kushtuar vëmendje lënies jashtë loje të futbollistit Xherdan Shaqiri nga trajneri i Liverpoolit, Jürgen Klopp në ndeshjen me Ylli i Kuq të Beogradit.

  Gazeta gjermane “Die Welt i kushton artikullin me titull “Armiku shtetëror Nr.1″ vendimit të trajnerit të Liverpoolit, Jürgen Klopp për të mos e marrë me vete në Beograd, futbollistin me origjinë ...

 • Sanksione për Iranin:SHBA pa respekt për partnerin europian?

  6 Nentor, 2018

  shbaNga kjo e hënë (05.11.) hyjnë në fuqi sanksionet e reja kundër Iranit. Sipërmarrjet që i injorojnë ato do të ndëshkohen. SHBA ka bërë disa përjashtime për disa vende, por jo për europianët.

  Sanksione të reja masive kundër Iranit kanë hyrë në fuqi nga 5 Nëntori. SHBA i drejton ato kundër sektorit të naftës dhe atij financiar. Por të prekur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"