LAJMET NGA BOTA

 • Clinton në avantazh të lartë përballë Trump

  24 Tetor, 2016

  trump-clintonGjatë fundjavës vazhdoi fushata e nxehtë presidenciale amerikane me takime në Karolinën e Veriut dhe në Florida, ku të dyja kampet sulmuan kundërshtarin politik si të papërshtatshëm për detyrën e lartë të presidentit të Shteteve të Bashkuara.

  Ndërkohë, një anketim i djeshëm tregon se zonja Clinton ka zgjeruar avantazhin ndaj zotit Trump gjatë këtij muaji. Anketimi i ri “ABC News” ...

 • Lituani, ndryshim rrënjësor në zgjedhje

  24 Tetor, 2016

  lituaniLituanezët votuan për një ndryshim madhor në zgjedhjet parlamentare të dielën, duke i dhënë fitoren një bashkimi fermerësh që më parë kishte pasur vetëm një vend në parlament. Fitorja më e madhe prej 20 vjetësh nga një parti e vetme, reflekton shqetësimin për ngadalësimin e rritjes ekonomike, aktualisht në masën 2-3 për qind në vit, më pak se gjysma ...

 • Bashkimi i dy gjigandëve të telekomunikacionit amerikan

  24 Tetor, 2016

  attSenati amerikan synon të mbajë dëgjime muajin e ardhshëm për planin e kompanisë gjigande të telekomunikacionit AT&T për të blerë kompaninë Timer Warner, me një çmim prej 85.4 miliardë dollarësh.

  Ligjvënësi republikan Mike Lee dhe ajo demokrate Amy Klobuchar, anëtarë të Nënkomisionit për Antitrustet, thonë se bashkimi i këtyre dy gjigandëve të komunikacionit, do të ngrinte shqetësime domethënëse në aspektin ...

 • Sulmi kibernetik u shtri në disa pjesë të SHBA-së dhe Evropës

  22 Tetor, 2016

  pcNjëmbëdhjetë orë pas sulmit të parë kibernetik që goditi një ditë më parë Shtetet e Bashkuara, kompania e trafikut të internetit “Dyn” njoftoi se problemi ishte zgjidhur.

  Ndërprerjet filluan në Shtetet e Bashkuara dhe u përhapën në disa pjesë të Evropës Perëndimore, duke shkaktuar ndërprerje të lidhjes me disa faqe popullore interneti, ndër to edhe rrjeti social Twitter, rrjeti i ...

 • Kitarat nga druri i ricikluar

  22 Tetor, 2016

  kitaratRick Kelly është krijues autentik kitarash, që përdor dru të ricikluar nga ndërtesa të vjetra. Kelly e mori zanatin e përpunimit të drurit nga gjyshi i tij dhe ka studiuar për skulpturë, por gjatë viteve ka zhvilluar teknikat e tij për prodhimin e kitareve. Puna e tij është aq e suksesshme, saqë ai i shet kitarat sa i përfundon.

  Rick ...

 • Realitet virtual për të gjithë

  22 Tetor, 2016

  realitet-virtualRealiteti virtual është një tekonologji e re që mund të gjejë zbatim në shumë industri. Kompani të reja mbijnë çdo ditë, ndërsa shkenca e realitetit virtual, që mishërohet tek teknologjoa tre-dimensionale, vazhdon të përmirësohet dhe zhvillohet. Për konsumatorët, nganjëherë mund të jetë e kushtueshme për të patur pajisjen për ta parë një foto, apo video në mënyrë tre-dimensionale, por ...

 • Martin Schulz: Putinit duhet t’i jepet mesazh i qartë

  21 Tetor, 2016

  Presidenti i Parlamentit Europian socialdemokrati Martin Schulz pret nga BE-ja që t’i kundërvihet kursit rus në Siri. Putinit duhet t’i jepet një mesazh i qartë, thotë Schulz në intervistë për DW.

  martin-schulzDeutsche Welle: Çfarë prisni nga samiti i BE-së lidhur me Rusinë?

  Martin Schulz: Ajo që bën Rusia është krejtësisht e papranueshme. Pas qendrimeve agresive të Rusisë qendron një koncept i ...

 • Tusk thotë se Rusia po përpiqet ta dobësojë Bashkimin Evropian

  21 Tetor, 2016

  Liderët e BE ranë dakord në Bruksel të qendrojnë të bashkuar në politikën ndaj Moskës. Ato e kritikuan ashpër bombardimin në Aleppo. Por për sanksionet të reja kundër Rusisë ata nuk ranë dakord.

  liederet-e-be“Liderët e BE theksuan se të gjitha llojet e akteve armiqësore, nga shkelja e hapësirës ajrore në fushatat propagandistike, sulmet kibernetike, ndërhyjnë në proceset e brendshme politike ...

 • Wrestling apo duele politike?

  20 Tetor, 2016

  Wrestling apo debat politik? Kjo nuk qe gjithmonë e qartë. Por prej tyre doli një fitues i qartë politik.

  clintonQetësi, mos brohorisni, mos fyeni – moderatorët e tri dueleve televizive mes Hillary Clinton dhe Donald Trump dukeshin si të ishin mësues që kishin përpara një klasë të pabindur së cilës duhet t’i tërhiqnin vazhdimisht vëmendjen.

  Akuza, fyerje, kërcënime, thashetheme se Trumpi ...

 • Ç’solli takimi Merkel – Putin?

  20 Tetor, 2016

  Takimi Merkel – Putin shihet si impuls i rëndësishëm për qetësimin e konfliktit.

  merkel-putin1I ngarkuari i qeverisë gjermane për Rusinë, Gernot Erler, tha pas takimit Putin, Merkel, Hollande dhe Poroshenko, se gjatë tij ishte “arritur më tepër se sa kishte menduar ai”. Plani për zbatimin e Marrëveshjes së Minskut është shumë i rëndësishëm, sepse në të kaluar lidhur me këtë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"