LAJMET NGA BOTA

 • Koreja e Veriut lëshon raketa nga një tren

  16 Shtator, 2021

  Koreja e Veriut tha se raketat balistike që lëshoi të mërkurën u nisën nga një tren. Kjo shënon herën e parë që ky vend, që zotëron armë bërthamore, bën prova nga një sistem lëshimi me bazë hekurudhën.

  Raketat e lëshuara të mërkurën përbëjnë provën e dytë të kryer nga Pheniani në më pak se një javë, në një përpjekje për të rritur presionin ndaj Shteteve ...

 • Festa e re e ditës së “unitetit serb”, nxit shqetësime në gjithë Ballkanin

  16 Shtator, 2021

  Serbia filloi kremtimin e një festë të re kombëtare të mërkurën me një shfaqje të fuqisë ushtarake dhe bëri thirrje që të gjithë serbët etnikë në Ballkan të bashkohen nën një flamur, duke nxitur shqetësim midis fqinjëve të saj, dekada pasi thirrje të ngjashme çuan në luftërat e përgjakshme të viteve të 90-ta.

  Në një ceremoni në Beograd, presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se festa ...

 • Fluturimi i parë privat në hapësirë nga SpaceX

  16 Shtator, 2021

  Fluturimi i parë privat në hapësirë nga SpaceXNjë raketë me katër astronautë në bord do të lëshohet mbrëmjen e së mërkurës nga Qendra Hapësinore Kennedy. Ky është fluturimi i parë privat nga kompania SpaceX që do të udhëhiqet nga një sipërmarrës 38-vjeçar i cili financon udhëtimin që do të zgjasë tre ditë.

  Për herë të parë në ...

 • SHBA akuzon Rusinë se pengon kapjen e hakerëve

  15 Shtator, 2021

  Paralajmërimet e Shteteve të Bashkuara për Presidentin rus Vladimir Putin për mbrojtjen e kriminelëve kibernetikë të fshehur në Rusi duket se kanë patur pak ndikim, thonë zyrtarë të lartë të institucioneve të zbatimit të ligjit në Shtetet e Bashkuara, si dhe zyrtarë të kibernetikës.

  “Nuk ka asnjë tregues që qeveria ruse të ketë ndërmarrë veprime për të goditur aktorët (e piraterisë) ransomware që veprojnë në ...

 • Ekspertë të FDA-së mes shkencëtarëve që kundërshtojnë planin amerikan për një vaksinë përforcuese

  14 Shtator, 2021

  Individët me shëndet të mirë nuk kanë ende nevojë për një dozë vaksine përforcuese kundër COVID-19, thuhet në një shkrim të botuar të hënën në një revistë shkencore të nënshkruar nga një grup ndërkombëtar shkencëtarësh, përfshirë dy drejtues të lartë të agjencisë amerikane të barnave (FDA).

  Ekspertët shqyrtuan studimet mbi kapacitetet e vaksinave dhe arritën në përfundimin se vaksinimet po funksionojnë mirë, pavarësisht variantit Delta ...

 • Pse Angela Merkel përzgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire?

  13 Shtator, 2021

  Polen, Angela Merkel auf dem Westbalkan-GipfelKancerlarja Angela Merkel do të qëndrojë sot dhe nesër (13-14.09) në vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor. Interesante është që ajo ka zgjedhur të vizitojë vetëm Beogradin dhe Tiranën. Po pse?

  Turneu i lamtumirës i kancelares gjermane Angela Merkel në Ballkan dhe zgjedhjet e ardhshme në Gjermani kanë zgjuar interesim të madh në të gjithë rajonin ...

 • Biden urdhër për vaksinim të detyrueshëm për të luftuar COVID-19

  10 Shtator, 2021

  Ndërsa Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të përballen me përhapjen e variantit shumë ngjitës Delta, Presidenti Joe Biden shpalli urdhrin e ri për vaksinimin e detyrueshëm në kuadër të një plani të gjerë për t’i dhënë fund pandemisë.

  Për çdo javë varianti Delta vazhdon të vrasë mijëra amerikanë dhe të stërngarkojë spitalet.

  Si pjesë e përpjekjeve të reja për t’i dhënë fund pandemisë, Presidenti Joe Biden miratoi ...

 • Cilët janë talebanët?

  9 Shtator, 2021

  Talebanët kanë drejtuar Afganistanin nga viti 1996 deri në vitin 2001 dhe vendosën një formë të rreptë të ligjit islamik në vend. Këto janë disa fakte kryesore në lidhje me historinë e grupit.

  Si u formuan talebanët?

  Talebanët ishin një nga fraksionet që luftuan në luftën civile në Afganistan në vitet 1990 pas tërheqjes së Bashkimit Sovjetik. Grupi u shfaq në vitin 1994, në jug të ...

 • Gjermania i kërkon Rusisë të ndalë urgjentisht sulmet kibernetike

  7 Shtator, 2021

  Schwarze Hand mit Russland-Fahne über Computerplatinen, Symbolfoto CyberattackenGjermania voton më 26 shtator, por pikërisht para zgjedhjeve janë shtuar sulmet e hakerave, që dyshohet, se vijnë nga shërbimi sekret ushtarak rus. Objektiv janë disa deputetë gjermanë. Qeveria gjermane proteston ashpër.

  Qeveria gjermane është shprehur me ton të pazakontë të ashpër kundër përpjekjeve ruse për ndikim para zgjedhjeve parlamentare më ...

 • Protestat në Mal të Zi në fokusin e shtypit gjerman

  6 Shtator, 2021

  Presseschau Deutsche ZeitungenNë Malin e Zi demonstruesit u përpoqën të pengonin ceremoninë e shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse. Protestat ku pati mjaft të lënduar gjejnë jehonë edhe në shtypin gjerman.

  Gazeta gjermanishfolëse zvicerane, “Neue Zürcher Zeitung” i kushton vëmendje zhvillimeve në Mal të Zi me artikullin “Mali i Zi grindet për rolin e kishës”. Jo temjani i ceremonisë kishtare, por gazi lotsjellës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"