LAJMET NGA BOTA

 • Spektakli i diskutueshëm elektoral i Erdoganit në Sarajevë

  18 Maj, 2018

  ErdoganPara zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale më 24 qershor Erdogani shfrytëzon çdo rast për të tërhequr zgjedhësit edhe në botën e jashtme. Të dielën ai mban fjalim në Sarajevë para mijëra turqve, që jetojnë në Europë.

  Ky do të jetë prezantimi i vetëm elektoral i Erdoganit në Europë: Në asamblenë e përgjithshme të Unionit të Demokratëve Turq (UETD) në kryeqytetin e ...

 • Ekonomia turke – Bomba me sahat e Erdoganit

  17 Maj, 2018

  erdoganPresidenti turk, Erdogan shigjeton tregjet financiare, agjencitë e vlerësimit dhe Bankën Qendrore të vendit. Fushatë zgjedhore apo po i mbaron benzina motorit të ekonomisë turke?

  Gati një muaj para gjedhjeve, presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ndodhet nën presion, jo vetëm për shkak të gjendjes ekonomike. Erdogan vërtet mund të krenohet me një rritje ekonomike prej 7,4% në vitin e kaluar, ...

 • Shtetet e Bashkuara, Europa dhe Irani

  17 Maj, 2018

  iraniVendimi i Presidentit Donald Trump për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin i vë Shtetet e Bashkuara në konflikt me disa prej aleatëve më të afërt europianë. Zoti Trump ka dhënë orientimin që të vihen sanksione maksimale ndaj kompanive që vazhdojnë të bëjnë biznes me Iranin, duke shkaktuar alarm, sidomos në Francë dhe në Gjermani, ku kompani ...

 • Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani

  16 Maj, 2018

  faljaPër myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani.Kësaj urdhërese i përmbahen gjithë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e më serioz.

  Agjërimi është një nga pesë shtyllat e fesë islame. Me disa përjashtime të vogla, agjërimi vlen për të gjithë myslimanët që kanë arritur përafërsisht moshën 14 vjeçare, mosha e zgjedhjes së një konfesioni fetar. Por gjithmonë ...

 • Izraeli godet forcat iraniane në Siri

  10 Maj, 2018

  izraeli sulm iranit nsiriIzraeli tha të enjten se avionët e tij ushtarak goditën gjatë natës një duzinë objektivash ushtarake iraniane në Siri, në përgjigje ndaj një sulmi me raketa nga forcat iraniane mbi rrafshnaltën e Golanit, të pushtuar nga Izraeli.

  Ushtria izraelite ...

 • Itali: Mijëra kilometra për një vend pune

  9 Maj, 2018

  BusMe nivelin e papunësisë tek të rinjtë 30 përqind, Italia ka kuotën më të lartë të papunësisë në vendet e BE-së. Për të gjetur një vend pune shumë të rinj marrin përsipër të bëjnë rrugë të gjata.

  Kur flet për një udhëtim me autobus shumë vetëve u shkon mendja tek pushimet. Por, ky udhëtim me autobus nuk ka të bëjë ...

 • Erdogan: Perëndimi nuk i duron përpjekjet e Turqisë në Ballkan

  7 Maj, 2018

  erdoPresidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, në një konferencë për shtyp me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiç në Ankara, tha se Perëndimi nuk mundet t’i durojë përpjekjet e Turqisë veçanërisht në Ballkan.

  “Perëndimi nuk mund ta durojë qëndrimin e Turqisë posaçërisht në Ballkan, nuk i duron hapat, iniciativat dhe përpjekjet e Turqisë. Pavarësisht nëse i duron apo jo, ne ...

 • Sivjet nuk ndahet çmimi Nobel për letërsi

  4 Maj, 2018

  NobelÇmimi Nobel për letërsi nuk do të jepet këtë vit, pas akuzave për abuzim seksual dhe çështje të tjera brenda radhëve të Akademisë Suedeze, që zgjedh fituesin.

  Akademia tha të premten se çmimi për vitin 2018, do të ndahet në vitin 2019. Vendimi u mor në takimin javor në Stokholm, me arsyetimin se akademia nuk është në gjendje të ...

 • Liria e shtypit duhet mbrojtur në mënyrë energjike

  3 Maj, 2018

  Peter Limbourg, Drejtor i Përgjithshëm i DWPeter Limbourg, Drejtori i Përgjithshëm i Deutsche Welle-s bën në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit dhe në 65 vjetorin e Deutsche Welles një premtim.

  3 maji është Dita e Lirisë së Shtypit. Sa mirë që ekziston një ditë e tillë. Pra të paktën një herë në vit kujtohet në mënyrë solemne ...

 • Ndikimi i sanksioneve amerikane në Rusi

  2 Maj, 2018

  sanksionetSanksionet e fundit të Shteteve të Bashkuara ndaj Rusisë të vendosura në fillim të prillit, që kishin në shënjestër dhjetëra zyrtarë të Kremlinit dhe oligarkë me lidhje të ngushta me Vladimir Putinin, po shkaktojnë më shumë pasoja se sa pritej, thonë analistët, por ato nuk kanë minuar popullaritetin e udhëheqësit rus.

  Rubla pësoi rënien më të madhe në katër ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"