LAJMET NGA BOTA

 • Dita e zisë për Bosnje-Hercegovinën

  11 Korrik, 2016

  21 vjet kanë kaluar nga dita e tmerrshme e 11 korrikut 1995, kur u vranë 8.000 burra e të rinj myslimanë para syve të OKB-së në Srebrenicë. Ende vazhdon identifikimi e varrosja e viktimave.

  SrebrenicaBosnje-Hercegovina përkujton më 11 korrik viktimat e masakrës së Srebrenicës. Që në fundjavë filluan ceremonitë përkujtimore, kur të shtunën mijëra boshjakë përcollën një kamion që qëndroi ...

 • BKA: Mafia ruse po përhapet në Gjermani

  11 Korrik, 2016

  Mafia ruse po bëhet gjithnjë e më aktive në Gjermani. Ajo po përhapet në perëndim duke shkaktuar dëme në miliarda, paralajmëron BKA-ja

  “Kriminalitetin e organizuar ruso-euroaziatik e përjetojmë si shumë dinamik” tha presidenti i Entit Federal për Kriminalitetin, BKA, Holger Münch për gazetën “Welt am Sonntag”. “Grupet kriminale po përhapen drejt Perëndimit. “Këto organizata janë aktive dhe në disa sektorë ku fillimisht nuk dyshohet për krim të organizuar, si vjedhje masive ...

 • A do ta humbasë Londra rëndësinë si qendër financiare?

  11 Korrik, 2016

  Në radhët e investitorëve po shtohet pasiguria pas votës së britanikëve për të dalë nga Bashkimi Evropian dhe për këtë shkak ata po tërheqin paratë e tyre nga Londra.

  London Stock ExchangePër shkak të frikës nga dizavantazhet apo dëmet e mundshme që mund të pasojnë prej Brexit-it investitorët ndërkombëtarë po tërheqin kapitalin nga Britania e Madhe. Po ashtu jo vetëm ...

 • Bankat italiane vatër e ardhshme krize

  11 Korrik, 2016

  Ekonomia italiane nuk është në rritje dhe ka kaluar pjesërisht në recesion. Prandaj asaj mund t’i duhet ndihmë nga Fondi Evropian i Shpëtimit për të rikapitalizuar bankat.

  Banka MonteDisa probleme në Evropë duket se po përkeqësohen, si për shembull në sektorin bankar në Itali. Enti mbikëqyrës evropian për bankat ka llogaritur se shuma e kredive të këqija në Itali shkon ...

 • Parandalimi i vdekjeve para lindjes

  11 Korrik, 2016

  foshnjeÇdo vit, 2.6 milionë foshnje në të gjithë botën vdesin pa lindur, sipas një studimi të ri global. Shumica e rasteve janë në vendet më të varfra, por në raport paralajmërohet gjithashtu se vendet e pasura nuk po marrin masa për ta zgjidhur këtë problem në pjesët më të varfra të shoqërisë së tyre.

  Fare pranë Parlamentit britanik në Londër, ...

 • SHBA, Rusia dëbojnë diplomatë

  10 Korrik, 2016

  Rusia thotë se dëboi dy diplomatë amerikanë menjëherë pasi Shtetet e Bashkuara bënë të njëjtën gjë me dy diplomatë rusë, si kundërpërgjigje ndaj një sulmi të një roje sigurie kundër një diplomati amerikan në Moskë.

  Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse sot, thuhej se amerikanët ishin përzënë në qershor dhe akuzoheshin se ishin agjentë të CIA-s.

  Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, John Kirby tha të premten se dy zyrtarë rusë ...

 • Studim mbi vdekjet nga gabimet mjekësore

  10 Korrik, 2016

  ctNjerëzit u befasuan kur një studim i ri njoftoi se një numër i madh njerëzish vdesin për shkak të gabimeve të bëra nga mjekët apo infermierët. Studimi tregon se gabimet mjekësore janë një nga vrasësit më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara, dhe ka shanse që ato të jenë një nga vrasësit më të mëdhenj edhe në nivel global.

  “Nëse ...

 • Një kapsulë Soyuz mbërrin në Stacionin e Hapësirës

  10 Korrik, 2016

  kapsula soyuzThe Soyuz MS spacecraft carrying the crew of Kate Rubins of the U.S., Anatoly Ivanishin of Russia and Takuya Onishi of Japan blasts off to the International Space Station (ISS) from the launchpad at the Baikonur cosmodrome, Kazakhstan, July 7, 2016. REUT

  Një kapsulë hapësinore Soyuz me një ekuipazh ndërkombëtar prej tre vetësh u ankorua në Stacionin ...

 • Industria e makinave dhe telefonat inteligjentë

  10 Korrik, 2016

  celulariPërmirësimi i teknologjisë së informacionit në makina po nxit kompanitë që të kërkojnë mënyra të reja për të përmirësuar ngarjen e tyre. Prodhuesit e makinave dhe krijuesit e programeve janë duke përdorur programin e fundit kumpjuterik të bazuar në aplikacione, që mund ta ndezin makinën nga distanca duke e bërë atë pjesë të telefonit inteligjent.

  Në Kongresin Botëror të Teknologjisë ...

 • Çdo të thotë të jesh astronaut?

  10 Korrik, 2016

  astronautKoloneli Terry Virts ka një prej profesioneve më të kërkuara në botë. Ai është astronaut i NASA-s. Ai ka fluturuar në anijen e hapësirës, ka bërë ecje në hapësirë dhe ka qënë komandant i i Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës në vitin 2015. Gazetarët ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"