LAJMET NGA BOTA

 • Mënyrë e re për të ruajtur energjinë diellore

  29 Qershor, 2017

  panelle dielloreTë prodhosh energji diellore është e thjeshtë, sfida është ta ruash atë. Një grup kërkimor nga Suedia po kryen kërkimet për një mënyrë të re që do t’i jepte zgjidhje këtij problemi.

  Energjia diellore ka një problem të madh: po nuk e përdore menjëherë, e humbet atë. Çka do të thotë se është e vështirë ta ruash këtë energji ...

 • Teknologji për të forcuar masat e sigurisë

  29 Qershor, 2017

  kameraSulmet terroriste në vende publike janë shtuar ndërsa organizatorët e veprimtarive të mëdha janë gjithnjë në kërkim të metodave për të përmirësuar masat e sigurisë. Shtimi i kamerave të sigurisë është diçka e lehtë ndërsa monitorimi i filmimeve të tyre kërkon një numër të madh individësh. Gjigandi japonez teknologjik Hitachi, thotë se inteligjenca artificiale mund të ndihmojë në zbulimin ...

 • Si ndërhyri Rusia në zgjedhjet amerikane

  24 Qershor, 2017

  PutinSipas gazetës “Washington Post”, në fillim të gushtit 2016, Presidenti Barak Obama u informua nga Agjencia Qendrore e Zbulimit se Presidenti rus Vladimir Putin ishte angazhuar drejtpërdrejt në një operacion kibernetik për të sabotuar dhe diskredituar garën presidenciale amerikane.

  Gazeta përshkruan një dokument që arriti në Shtëpinë e Bardhë me një zarf tepër sekret nga Agjencia Qendrore e Zbulimit bashkë ...

 • Zjarri në Londër: një frigorifer shkaktar i zjarrit

  24 Qershor, 2017

  zjarri LonderPolicia e Londrës njoftoi se lidhur me ngjarjen e zjarrit vdekjeprurës që ra në një ndërtesë shumëkateshe banimi ku humbën jetën 79 persona, mund të ngrihen akuzat për vrasje pa paramendim.

  Autoritetet thanë se veshja e jashtme e kullës “Grenfell” i dështoi provës së sigurisë dhe se zjarri filloi nga një frigorifer i markës “Hotpoint” që keqfuksionoi.

  Kompania amerikane “Whirlpool” ...

 • Teknologjia dixhitale në prodhimin bujqësor

  24 Qershor, 2017

  fermaËshtë një nga sfidat më të mëdha të shekullit të 21: si të ushqesh një popullsi gjithmonë në rritje, pa dëmtuar mjedisin. Inteligjenca artificiale na vjen në ndihmë. Kostot e ulta dhe teknologjia e përparuar në dispozicion të fermerëve.

  Ranveer Chandra dikur punonte katër muaj të vitit në fermën e familjes së tij, në Indi.

  Sot, ai punon për Microsoft-in, si ...

 • Merkeli dhe Macroni mbështesin sanksionet kundër Rusisë

  22 Qershor, 2017

  macroni MerkelNë takimin e nivelit të lartë të BE do të vendoset edhe për çështjen nëse Brukseli do t’i zgjasë sanksionet kundër Moskës. Nga Gjermania dhe Franca me sa duket vjen një rekomandim i qartë për zgjatjen e tyre.

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe Presidenti francez, Emmanuel Macron do t’i informojnë

  kolegët e tyre të enjten për gjendjen në zbatimin e ...

 • Big Data: Fundi i privatësisë

  22 Qershor, 2017

  Big dataGjithnjë e më shumë gjurmë digjitale dhe algoritma gjithnjë e më të forta zbulojnë tiparet tona më intime të personalitetit. Sfera private nuk ekziston më, deklaron Michal Kosinski në Global Media Forum.

  DW: Michal Kosinski, ju e deklaruat të humbur sferën private. Lënda e parë e së ardhmes janë të dhënat personale; modelet e biznesit të së ardhmes bazohen ...

 • Pas sanksioneve, Rusia anulon bisedimet me SHBA

  21 Qershor, 2017

  zv ministri i jashtem rusZyrtarët rusë reaguan ndaj sanksioneve të reja të Shteteve të Bashkuara, duke anuluar bisedimet e parashikuara mes zëvendës ministrit të jashtëm rus, Sergei Ryabkov dhe nënsekretarit amerikan të Shtetit, Thomas Shannon.

  Zoti Ryabkov tha se “gjendja e krijuar nuk është e përshtatshme për të mbajtur këtë raund dialogu”.

  Departamenti amerikan i Shtetit, shprehu keqardhjen për anullimin e ...

 • Ekspertët mbi zhvillimet në Ballkan dhe administratën Trump

  21 Qershor, 2017

  fondacioni marshallBallkani ishte përsëri në qendër të vëmendjes së ekspertëve në Uashington, në një diskutim këtë herë të organizuar nga Fondacioni Gjerman Marshall. Mes nacionalizmit në rritje, ndërhyrjes së Rusisë dhe kërcënimit të ekstremizmit islamik, ekspertët bënë thirrje për një bashkëveprim më të ngushtë mes Shteteve të Bashkuara dhe Evropës për të mënjanuar paqëndrueshmërinë dhe kthimin e rajonit në ...

 • Rusia: Një avion i NATO-s shumë pranë avionit rus

  21 Qershor, 2017

  ushtaraku rusiAgjencitë ruse të lajmeve njoftojnë se një avion luftarak i NATO-s i kaloi sot mjaft pranë avionit ku udhëtonte Ministri Rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu mbi Detin Balltik. Një avion rus që shoqëronte delegacionin, arriti ta largojë atë të NATO-s.

  Avioni i NATO-s iu afrua aeroplanit të ministrit rus teksa ky fundit fluturonte mbi ujëra neutrale. Avioni tjetër rus, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"