LAJMET NGA BOTA

 • Autopiloti i Teslës, autoritetet amerikane nisin hetimet

  1 Korrik, 2016

  makina teslaAutoritetet amerikane kanë nisur hetimet për vdekjen e parë që mund të jetë shkaktuar nga teknologjia automatike për drejtimin e mjeteve. Drejtuesi i një makine Tesla humbi jetën në Florida në maj, pasi u përplas me një kamion. Në qendër të vëmendjes është opsioni i autopilotit në makinat Tesla, i cili ndërron korsitë automatikisht dhe reagon ...

 • Rezultatet e regjistrimit shkaktojnë tërmet në Bosnje dhe Hercegovinë

  1 Korrik, 2016

  SarajevaTensionet janë në rritje në Bosnje dhe Hercegovinë për shkak të rezultateve të regjistrimit të parë të popullsisë prejse ka përfunduar lufta në këtë shtet. Këto të dhëna thonë se tani boshnjakët myslimanë përbëjnë shumicën e qartë në popullatën e këtij shteti.

  Në përgjithësi, Bosnja dhe Hercegovina ka humbur një të pestën e popullatës gjatë 25 ...

 • “Nuk duam ta ballkanizojmë BE-në”

  1 Korrik, 2016

  Që prej vitesh, në Bosnjë dhe Hercegovinë ka një statuskuo ekonomike dhe politike. Për këtë janë përgjegjës para së gjithash përfaqësuesit politikë të boshnjakëve, serbëve dhe kroatëve në vend, thotë Michael Brandt.

  presediumu BHDeputeti gjerman i Bundestagut, Michael Brandt (CDU) thotë se klasa politike boshnjake duhet të ofrojë më në fund rezultate dhe jo vetëm të zotohet se do t’i ...

 • Austria kërkon që itinerari ballkanik të mbetet i mbyllur

  1 Korrik, 2016

  Qëllimi i publikuar i Ministrisë së Brendshme të Austrisë: që itinerari ballkanik të mbetet i mbyllur për refugjatë. Lidhur me këtë kanë biseduar në Vjenë shefat e policive të vendeve ballkanike.

  refugjatetAutoritetet e Austrisë duan të përgatiten mirë për valët e reja të mundshme të refugjatëve. Ministri i Brendshëm austriak Wolfgang Sobotka (ÖVP) thotë se një prej parakushteve është bashkëpunim ...

 • Identifikohen sulmuesit në aeroportin e Stambollit

  30 Qershor, 2016

  turqiaZyrtarë të qeverisë turke thanë se tre sulmuesit vetëvrasës që lanë pas vetes 43 të vrarë dhe rreth 240 të plagosur në aeroportin e Stambollit, janë nga Rusia, Uzbekistani dhe Kirgizia.

  Gazeta proqeveritare turke, Yeni Safak, shkruan se sulmuesi rus është nga rajoni i Dagestanit që kufizohet më Çeçeninë. Sherbimi kirgiz dhe ai uzbek i sigurisë nuk kanë komentuar njoftimet.

  Të ...

 • Erdogani duhet të ndryshojë kursin e politikës së jashtme

  30 Qershor, 2016

  Turqia ka raporte të tendosura të paktën me dy vende: Rusinë dhe Izraelin. Tani ka nevojë për përmirësime, sepse politika e ashpër e Presidentit Erdgogan i ka sjellë shumë probleme vendit.

  erdoganPlazhet turke janë gati bosh, sepse atje ka shumë më pak njerëz se në të kaluarën. Një e treta, pra rreth 35 % turistë ka më pak këtë vit. ...

 • Arrihet paqja Putin-Erdogan, Rusia heq sanksionet ndaj Turqisë

  29 Qershor, 2016

  putin erdoganËshtë arritur paqja mes Erdogan dhe Putin. Një telefonatë e kreut të Kremlinit për t’i shprehur ngushëllimet e rusëve për tragjedinë e stambollit ka depërtuar në ofensivën diplomatike të presidentit turk për ripërtëritjen e marrëdhënieve.

  Paqja është tashmë e konfirmuar, nisur edhe nga fakti se së shpejti do të zhvillohet një takim kokë më ...

 • Pasojat e terrorizmit, Turqia goditet rëndë në turizëm; humbjet 17 mld $

  29 Qershor, 2016

  turizmi turqiE keqja më e madhe nuk ka mbaruar ende për Turqinë. Kështu thuhet në një analizë të rrjetit informativ Bloomberg, referuar goditjes që ka marrë ekonomia e vendit pas sulmit të së martës.

  Industria më e rëndësishme e vendit, turizmi, është dëmtuar rëndë. Ajo punëson 8% të njerëzve në vend dhe dëmi i deritanishëm ...

 • Rihapet aeroporti i Stambollit – 41 numri i të vrarëve

  29 Qershor, 2016

  aeroporti ataturk 1Stambolli rihapi plotësisht Aeroportin Ndërkombëtar Ataturk, pas sulmit vetëvrasës, ku humbën jetën 41 vetë dhe u plagosën më shumë se 200.

  Kompania Turkish Airlines njoftoi se ka rifilluar të gjitha operacionet e fluturimit, duke përfshirë fluturimet ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Stambollit.

  Kryeministri Binali Yildirim tha se tre persona vetvrasës arritën të martën me taksi në aeroport dhe hapën ...

 • Tronditje pas serisë së atentateve në aeroportin e Stambollit

  29 Qershor, 2016

  Në aeroportin ndërkombëtar të Stambollit tre atentatorë vetëvrasës kanë qëlluar përreth dhe kanë hedhur më pas veten në erë. Flitet për 36 vetë që kanë humbur jetën dhe 150 të plagosur.

  aeroporti ataturkPas sulmeve terroriste në aeroportin e Stambollit politikanë nga e gjithë bota shprehen të tronditur. Kancelarja gjermane, Angela Merkel u shprehu ngushëllimet familjeve të viktimave dhe tha se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"