LAJMET NGA BOTA

 • Ekonomia në Turqi papritur e shëndoshë

  20 Qershor, 2017

  turqi beMegjithë krizën politike, Instituti Shtetëror i Statistikave dëshmon se ekonomia turke është në gjendje të mirë. Përfaqësuesi i ekonomisë gjermane në Stamboll është i ekzaltuar, por ekspertët mbeten skeptikë.

  Me pesë përqind është rritur ekonomia turke në tremujorin e parë të vitit. Këtë e bëri të ditur në qershor Instituti Shtetëror i Statistikave, Turkstat. A ndodhet ekonomia turke në ...

 • Ilaç i ri kundër kolesterolit

  20 Qershor, 2017

  cholesterolNjë ilaç që vepron si një vaksinë ka treguar të ulë kolesterolin e keq ose LDL dhe të zvogëlojë sasinë e pllakëzave yndyrore që shkaktojnë sulme në zemër. Ilaçi i quajtur AT04A, është një formë imunoterapie që synon një enzimë, të quajtur PCSK9, e cila kontribuon në formimin e pllakëzave të dëmshme në arteriet koronare.

  Në studimet e minjve të ...

 • Bosnje-Hercegovinë: Portë e depërtimit të IS-it në Evropë

  20 Qershor, 2017

  Banja LukaQë prej luftës në Bosnjë ka fshatra tërësisht islamikë, ku fundamentalistët sfidojnë bashkësinë zyrtare islame.

  Është kohë agjërimi për festën e Ramazanit. Imami Sadrudin Isherici drejton namazin e iqindisë në xhaminë qendrore në kryeqytetin boshnjak Sarajevë. Ramazani – është për Ishericin dhe besimtarët kohë reflektimi. Isherici është një nga krerikët më të fuqishëm të Bosnje-Hercegovinës.

  Fjalën e tij e dëgjojnë. ...

 • Zjarr masiv vdekjeprurës në Portugali

  19 Qershor, 2017

  zjarri ne PortugaliNjë zjarr masiv në pjesën qendrore të Portugalisë mori jetën e dhjetra personave, shumë prej të cilëve kishin ngelur brenda në makinat e tyre ndërsa flakët përfshinin rrugën. Zjarri shpërtheu të shtunën në zonat malore të Pedrogao Grande, 150 kilometra në verilindje të Lisbonës.

  Kryeministri portugez e quajti “tragjedinë më të madhe të jetës njerëzore që ne kemi ...

 • Bakteria që prodhon oksigjen, shpresë për të sëmurët me zemër

  19 Qershor, 2017

  bakterietSipas një studimi të fundit, bakteriet fotosintetike dhe drita, ngjallin shpresa për të sëmurët me zemër.

  Studiuesit në Universitetin e Standfordit thonë se pasi bakteri u injektua në zemrat e minjve me sëmundje zemre dhe u përdor drita për të nisur procesin e fotosintezës, ata mundën të shtonin nivelin e oksigjenit, duke përmirësuar kësisoj punën e zemrës.

  E bukura është se ...

 • Zjarr masiv në një ndërtesë apartamentesh në Londër

  14 Qershor, 2017

  ndertesePolicia Metropolitane e Londrës konfirmoi se gjashtë persona janë vrarë si rezultat i një zjarri masiv që shkatërroi një ndërtesë të madhe me apartamente sot në mëngjes. Policia paralajmëroi se numri i viktimave dhe të lënduarve mund të vazhdojë të rritet. Ndërkohë numri i pacientëve që po trajtohen në gjashtë spitale të zonën është tani 74, përfshi 20 në ...

 • Mesazhi i ditarit të Ana Frankut pas 75 vitesh

  13 Qershor, 2017

  ditari Ana FrankNë faqet e para të tij përshkruhen ditët e fundit të një jete thuajse normale përpara se të fillonte Holokausti

  Janë mbushur 75 vjet që kur Ana Frank filloi të shkruajë ditarin që përshkruan jetën e saj nën dominimin nazist të Evropës në vitet ’40-të. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan, shkrimet e Anës vazhdojnë ...

 • Teknologjia përpiqet të eliminojë nevojat për ushqime shtazore

  13 Qershor, 2017

  HamburgerDuke përdorur përbërës bimorë, shkencëtarët po rikrijojnë artikuj ushqimorë që aktualisht përdorin prodhime mishi apo blegtorie

  Ka njerëz që bëhen vegjetarianë për arsye të ndryshme: fetare, etike apo për shëndet. Kuzhinjerë me imagjinatë kanë krijuar receta të ndryshme mjaft të shijshme për vegjetarianët. Tani teknologjia po përpiqet të gjejë zgjidhje për të ardhmen e rezervave ushqimore të njerëzimit duke u ...

 • Konsumatorët kinezë të dashuruar pas pajisjeve elektronike

  12 Qershor, 2017
  Panairi ShangaiPanairi në Shangai

  Politika e Kinës për dyer të hapura ndaj kompanive të teknologjisë po e transformon me shpejtësi shoqërinë kineze në një mjedis ...

 • Energji falas përpara vitit 2030

  12 Qershor, 2017

  energjiaProdhimi i energjisë nëpërmjet fuzionit ka qenë gjithnjë aspirata më e lartë e shkencës. Investues nga e gjithë bota besojnë se kjo do të jetë e ardhmja – me energji të prodhuar falas dhe që nuk dëmton mjedisin. Megjithëse duket ende larg, një kompani në Angli thotë se deri në vitin 2030 do të mundësojë furnizimin me energji të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"